atrakcyjna kobieta patrzy na faceta w biurze

Czy zdrada emocjonalna faktycznie istnieje?

Kilkukrotnie poruszałem na blogu temat zdrady. Nie sposób też przejść obojętnie obok tematu zdrady emocjonalnej. Czym jest zdrada emocjonalna? Na pewno łatwym i wygodnym pojęciem, które można indywidualnie interpretować w zależności od okoliczności i oczekiwań wobec partnera. Czy zatem zdrada emocjonalna istnieje? Czy jest tylko wygodnym konceptem psychologicznym? 

Zdrada emocjonalna zazwyczaj zaczyna się od przyjaźni. Niektóre związki platoniczne mogą powoli przekształcać się w głębokie emocjonalne przyjaźnie. Kiedy uznasz, że ta druga osoba jest atrakcyjna lub kiedy jest między wami chemia, zaczynasz stąpać po grząskim gruncie. Taki bieg spraw może bardzo łatwo odciągnąć twoją uwagę od partnera lub samego związku, w którym jesteś.

Co to jest zdrada emocjonalna?

Chyba o wiele lepiej jest używać pojęcia „romansu emocjonalnego”. Zdrada to bardzo poważne oskarżenie i chyba za mocne określenie wobec czyjejś postawy. Jednak wiadomo, że chodzi głównie o uwagę i o to, jak pożytkujemy energię. Sprawy uczuciowe mogą siać spustoszenie w życiu, małżeństwie i rodzinie. Każdy z nas ma pewną ilość uwagi i siły, aby się zaangażować w cokolwiek. Jest to „energia emocjonalna „.

Jeżeli nie skupiamy tej energii na swoim parterze lub współmałżonku, to znaczy, że skupiamy ja na kimś innym. Większość romansów emocjonalnych i fizycznych zaczyna się od niewinnych przyjaźni. Zazwyczaj obie strony nie mają zamiaru angażować się w cokolwiek i nie próbują, by te więzi stały się czymś więcej.

Niezależnie od tego, granica między bliskimi przyjaźniami a romansami emocjonalnymi jest cienka. Dokładnie w myśl powiedzenia, że nie ma przyjaźni miedzy kobieta a mężczyzną.

Zdrada emocjonalna a zdrada fizyczna

Fizyczna zdrada wymaga zaangażowania się w intymność i uprawianie seksu z inną osobą, czemu zwykle towarzyszy kłamstwo i oszukiwanie. Zdrada emocjonalna nie musi prowadzić do zdrady fizycznej.

Niewątpliwie jednak powoduje, że dzielisz się z tą osobą swoimi najbardziej intymnymi myślami, uczuciami, nadziejami i marzeniami, a to może zaszkodzić waszemu istniejącemu związkowi.

Podczas gdy fizyczny romans jest jednym z najtrudniejszych wyzwań stojących przed parą, emocjonalny romans może być jeszcze bardziej niszczycielski. Dla kobiet emocjonalna zdrada jest bardziej bolesna. Dla większości kobiet seks jest tylko fizjologiczną potrzebą. Dlatego radzą sobie z niewiernością lepiej niż mężczyźni i nie jest to od razu powód, aby się rozstać. W przypadku zmiany emocjonalnej u partnera sprawa się już komplikuje, ponieważ obejmuje nie tylko ciało, ale serce i umysł.

Sprawdź też: Po czym poznać, że twój były partner chce wrócić?

Emocjonalny romans jest najlepiej opisany przez powiedzenie, że twój partner rozwinął intymne uczucia wobec kogoś innego niż ty, być może nawet zakochał się w tej osobie, nawet jeśli nigdy nie doszło do fizycznego zbliżenia lub fizycznej intymności.

Trzy komponenty zdrady emocjonalnej

Emocjonalne romansowanie poza związkiem ma trzy elementy:

Tajemnica

Często dwoje ludzi zacznie od bycia przyjaciółmi. Jedzą razem lunch, rozmawiają o swoim życiu, dzielą się myślami i uczuciami, którymi czują, że nie mogą podzielić się ze swoim partnerem. Przyjaźń staje się emocjonalnym romansem, gdy jeden z partnerów ukrywa przed swoim partnerem naturę związku i ilość czasu poświęcanego na utrzymanie tej relacji. Prowadzi to do dobrze znanego zachowania. Każdy, kto był kiedyś oszukiwany w związku, na pewno doświadczył konspiracyjnego zachowania partnera: ukrywanie wiadomości, kasowanie wiadomości i maili, częste zwracanie uwagi, czy nie grzebiesz w telefonie lub laptopie albo szukanie prywatności i wychodzenie z domu, aby odebrać telefon.

Oszukiwanie

Emocjonalna zdrada staje się poważnym problemem, gdy jeden z partnerów zaczyna kłamać lub celowo ukrywać rzeczy przed drugim. Podczas gdy tajemnica może być po prostu sposobem na utrzymanie komunikacji prywatnej, oszustwo jest wtedy, gdy partner zaczyna filtrować informacje, uważać na to, co mówi lub ukrywać cokolwiek, bo nie chce denerwować lub sprawić przykrości. Takie uważanie na słowa jest już wystarczająco mocnym ostrzeżeniem przed postępującym rozkładem związku.

Zniekształcanie rzeczywistości i manipulowanie faktami może dotyczyć wszystkiego, od pomijania, gdzie i z kim był, czemu nie zadzwonił lub się spóźnił. Oszustwo zrywa więź zaufania między dwojgiem ludzi i często jest najbardziej bolesną częścią emocjonalnej niewierności.

Zdrada

Ostatni element emocjonalnego romansu występuje, gdy osoba zaczyna robić rzeczy, które on lub ona wie, że będzie bolało ich partnera w celu utrzymania lub budowania ich emocjonalny romans z kimś innym. Często oznacza to mówienie lub robienie rzeczy z kimś, czego dana osoba nie zrobiłaby ze swoim partnerem.

Innymi słowy, partner zaczyna tworzyć intymne, sekretne życie z kimś innym niż jego współmałżonek, o którym wie, że zraniłoby jego partnera, gdyby się o tym dowiedział.

Czy zdrada emocjonalna to faktycznie zdrada?

Osoby zaangażowane w emocjonalnie poza związkiem, które tym samym zaniedbują partnera, często usprawiedliwiają swoją postawę tym, że tak długo, jak nie mają fizycznego romansu, tak naprawdę nie jest to oszustwo. Fizyczny romans jest uważany za zdradę nie tylko ze względu na akt fizyczny, ale dlatego, że łamie zaufanie w związku i dlatego, że jest to naruszenie umowy między parą, że pewne rzeczy będą dzielone tylko między nimi.

To jest właśnie powód, dla którego emocjonalny romans jest bardziej szkodliwy niż utrzymywanie stosunków czysto seksualnych. Podczas gdy fizyczne „oszukiwanie” może trwać tylko jeden wieczór, emocjonalna zdrada nie jest czymś przelotnym i chwilowym. Z reguły trwa latami i jest długoterminowym naruszeniem zaufania.

Jeżeli ktoś jest w stanie zaangażowana się poza związkiem do tego stopnia, że jest skłonny ukrywać rzeczy przed swoim współmałżonkiem lub partnerem, kłamać, marnować czas swojego partnera i jeszcze dawać nadzieje, aby utrzymać emocjonalny romans, to jest to oszukiwanie.

Definicja słowa „oszukiwanie” oznacza pozbawianie czegoś wartościowego poprzez użycie podstępu lub oszustwa, lub nieuczciwe łamanie zasad. Myśląc o emocjonalnej zdradzie w ten sposób, trudno jest nazwać emocjonalny romans inaczej, niż oszustwo i zdrada.

Jak i kiedy zdrada emocjonalna staje się fizycznym romansem?

Bardzo bliskie relacje, które zahaczają o intymność, często prowadzi do fizycznej niewierności. W większości przypadków, ludzie zaangażowani w emocjonalny romans nie mają wyraźnego zamiaru oszukiwać lub angażować się fizycznie. Jednak w miarę trwania relacji emocjonalnej, zaczyna dojrzewać wzajemna zależność, pragnienie czegoś więcej i dawanie zapewnień. Dojrzewa również pociąg fizyczny. Dreszczyk emocji związany z utrzymywaniem związku w tajemnicy i „podkradaniem się” może prowadzić do uczucia podniecenia i zwiększonej atrakcyjności fizycznej. W miarę jak emocjonalny romans staje się bardziej ekscytujący, a uczucia stają się bardziej intensywne, wzrasta prawdopodobieństwo, że związek przerodzi się w fizyczny.

Oto najczęstsze sygnały, że zdrada emocjonalna przerodzi się w seksualną:

  • Twój partner zaczyna „robić coś ze sobą”. Szczególnie ma to znacznie, jeśli wcześniej nie robił tego lub nie zdradzał nowych zamiarów lub zainteresowań. Może nagle zacząć trenować sport lub może nagle zmienić swój wygląd. Do tego ogólnie nie można się pozbyć wrażenia, jakby próbował partner/ka spełnić czyjeś oczekiwania.
  • Partner częściej wdaje się w kłótnie, jest bardziej konfliktowy lub bardziej zdystansowany.
  • Zmiana w zachowaniu – dotyczy to też perfum, palenia kadzideł lub świec. Słuchanie muzyki, preferencje kulinarne, wszystko, co jest rytuałem przypominającym o tamtej osobie. W moim związku takim sygnałem była zmiana w seksie. Nagła, wbrew oczekiwaniom. Potem się okazało, że jej nowy partner lubił od tyłu z szeroko rozstawionymi nogami, kiedy ja lubię, jak kobieta ma je złączone.
  • Partner wydaje się mieć poczucie winy z powodu czegoś, o czym nie chce ci powiedzieć.

Co jest powodem emocjonalnej zdrady?

Najtrudniej jest dociekać powodów, dla których partner zaangażował się emocjonalnie poza związkiem. Powody zdrady emocjonalnej są o wiele bardziej złożone niż te, które stoją za fizycznym romansem. Przede wszystkim więzi emocjonalne o wiele prościej zbudować. Natomiast trudno jest skłonić kogoś do seksu, szczególnie będąc w związku. Dlatego emocjonalna niewierność jest czymś, co po prostu się dzieje. Poza tym zwykle ma to miejsce, gdy osoba jest zainteresowana w inny sposób, niż partner. Wtedy rodzącą się atrakcja jest czymś nowym i bardziej ekscytującym.

Ponadto łatwo jest stracić zainteresowanie partnerem. Często nowe fascynacje i więzi emocjonalne pojawiają się, gdy emocje związane ze związkiem opadają, niezależnie od tego, czy jest to nowym związek, czy długoletnie małżeństwie.
Dla niektórych jest to szukanie nowych wrażeń i ekscytacji z racji dużego ego.

No i po prostu łatwiej niż kiedykolwiek jest ludziom angażować się w tego typu relacje. Są one łatwe i bez zobowiązań.
Spędzanie czasu z ludźmi w pracy lub towarzysko sprzyja zdradzie. Szczególnie jeśli mają podobne zainteresowania, hobby i cechy osobowości.

Rozwój mediów społecznościowych sprawia, że ludzie są w kontakcie z innymi ludźmi i łatwo nawiązują ponowne kontakty z osobami z ich przeszłości, jak również z ludźmi, którzy szukają nowych związków. W rzeczywistości większość zdrad emocjonalnych zaczyna się po prostu dla wygody lub z nudy, kiedy ludzie zaczynają rozmawiać w poszukiwaniu zrozumienia.

Jednak ustalenie powodów zdrady emocjonalnej nie musi być nader skomplikowane. Wystarczy przeanalizować sytuacje, aby wysnuć prawidłowe domysły.

  • Czy twój związek jest niespokojny?
  • Czy twój partner ma niską samoocenę lub uwielbia być w centrum uwagi?
  • Czy ma rodzica lub partnera w przeszłości, który oszukiwał?

Aby zrozumieć, dlaczego emocjonalna niewierność występuje, musisz zrozumieć swój związek.

Jak skonfrontować się z partnerem na temat emocjonalnej zdrady?

Odkrycie emocjonalnej zdrady może być druzgocące. Jednak to sposób, w jaki przeprowadzisz trudną rozmowę, zadecyduje o przyszłości waszego związku. Dla wielu ludzi pierwszą reakcją jest złość. Ale jeśli chcesz naprawić sytuacje i utrzymać związek, to musisz kontrolować swoje emocje.

Najpierw zastanów się, co należałoby zmienić i czego oczekujesz. Mów otwarcie o sobie i swoich emocjach. Aby rozmowa przyniosła efekty, najpierw trzeba znaleźć odpowiedni czas i miejsce do jej przeprowadzenia. Warto zasygnalizować potrzebę odbycia takiej rozmowy, co da trochę czasu na przygotowanie i nie da możliwości uniknięcia konfrontacji. Zagadanie partnera w pracy lub rozpoczęcie kłótni w miejscu publicznym sprawi tylko, że partner będzie bardziej defensywny i zły.

Zamiast tego znajdź czas, kiedy oboje możecie usiąść razem i porozmawiać. Wybierz środowisko, w którym czujesz się komfortowo i nie będzie wielu czynników rozpraszających, które pomogą Ci zachować spokój i koncentrację.
Pamiętaj, aby nie oskarżać. Dlatego unikaj stwierdzeń typu „ty nigdy” lub „ja zawsze” i staraj się unikać słów, które wywołają reakcję emocjonalną, takich jak „oszukiwanie” czy „zdrada”. Nie rzucaj pomysłu rozwodu lub separacji.

Zamiast tego skup się na tym, jak zachowanie partnera sprawia, że się czujesz i dlaczego uważasz, że jego związek z tą drugą osobą może przeszkadzać w waszym związku. Oczekuj, że twój partner będzie bronił siebie i tłumaczył wszystko argumentami, które powinny być logiczne i oczywiste. Jest to bardzo naturalna technika manipulacji, na którą trzeba uważać. Unikaj mówienia negatywnych rzeczy o drugiej osobie, z którą partner czuje więzi, ponieważ to tylko sprawi, że będzie się na niej skupiała rozmowa i partner będzie się starał tą osobę tłumaczyć i jej bronić.

Unikaj też, na ile to możliwe, przyznawania się do „szperania” w mailach, smsach czy rachunkach. Unikaj dawania swojemu partnerowi amunicji do obwiniania cię za wymyślanie lub błędną interpretację sytuacji. Poza tym nie zdradzaj się z całą swoją wiedzą.