Czym jest miłość? Czy dobrze rozumiemy zjawisko miłości?

Miłość to pełen wachlarz emocji i zachowań charakteryzujących się intymnością, namiętnością i zaangażowaniem. Bez względu na różnice pomiędzy kobietą a mężczyzną, zawsze wiąże się z troską, bliskością, ochroną, atrakcyjnością, uczuciem i zaufaniem. Miłość może mieć różną intensywność i akty miłości zmieniają swoją formę w czasie. Wiąże się z szeregiem pozytywnych emocji, takich jak szczęście, podniecenie, zadowolenie z życia i euforia, ale może również powodować negatywne emocje, takie jak zazdrość i stres.

Zwykło się mówić, że miłość jest jedną z najważniejszych ludzkich emocji. Jednak pomimo tego, że jest jednym z najczęściej badanych zachowań, wciąż jest najmniej rozumiana. Do dzisiaj toczy się chociażby spór o to, czy miłość jest zjawiskiem biologicznym, czy kulturowym.

Na doświadczenie i przeżywanie miłości najprawdopodobniej wpływają zarówno popędy biologiczne, jak i wpływy kulturowe. Choć hormony i biologia są ważne, to sposób wyrażania i przeżywania miłości będzie uwarunkowany przede wszystkim przez osobiste koncepcje i system wartości i przekonań.

Jakie są oznaki miłości?

Po czym poznać, że to miłość? Dzisiaj w psychologii rozróżnia się takie pojęcia jak „lubienie” i „kochanie” i są to terminy opisujące zupełnie inne stany emocjonalne wobec drugiej osoby. Jednak najbardziej interesującą jest miłość romantyczna, która składa się z trzech elementów:

 • Przywiązanie – potrzeba bycia z drugą osobą i pragnienie kontaktu fizycznego i aprobaty
 • Troska – docenianie szczęścia i potrzeb drugiej osoby na równi z własnymi.
 • Intymność – dzielenie się z drugą osobą prywatnymi myślami, uczuciami i pragnieniami.

Rodzaje miłości

Nie wszystkie formy miłości są takie same. Niektórzy twierdzą, że jest tyle rodzajów miłości, ile pocałunków. Inny podział typów miłości obejmuje:

Przyjaźń

O dziwo uznaje się przyjaźń za rodzaj miłości, który wiąże się z lubieniem kogoś i dzieleniem pewnego stopnia intymności.

Zauroczenie

Jest to forma miłości, która często wiąże się z intensywnymi uczuciami przyciągania bez poczucia zaangażowania; często ma miejsce na początku związku i może przerodzić się w trwalsze uczucie.

Namiętna miłość

Ten rodzaj miłości charakteryzuje się intensywnymi uczuciami tęsknoty i przyciągania; często wiąże się z idealizacją drugiej osoby i potrzebą utrzymania stałej bliskości fizycznej.

Miłość współczująca/towarzysząca

Ta forma miłości charakteryzuje się zaufaniem, czułością, intymnością i zaangażowaniem.

Miłość nieodwzajemniona

Ta forma miłości ma miejsce, gdy jedna osoba kocha drugą, która nie odwzajemnia tych uczuć.

Czy miłość ma podłoże biologiczne czy kulturowe?

Niektórzy badacze sugerują, że miłość jest podstawową ludzką emocją, tak jak szczęście czy gniew. Natomiast inni uważają, że jest to zjawisko kulturowe, które powstaje częściowo z powodu presji i oczekiwań społecznych.

Miłość romantyczna istnieje we wszystkich kulturach, co sugeruje, że miłość ma silny komponent biologiczny. Częścią ludzkiej natury jest poszukiwanie i znajdowanie miłości. Jednak kultura może znacząco wpływać na to, jak jednostki myślą o miłości romantycznej, jak jej doświadczają i jak ją okazują.

Jak doświadczać i przeżywać miłość?

Nie ma jednego właściwego sposobu na doświadczanie miłości. Każdy związek jest wyjątkowy i każda osoba wnosi od siebie system wartości, lęki, oczekiwania i potrzeby. Jeśli chcesz okazać komuś miłość, to możesz spróbować poniższego:

Sprawdź też: Eksperyment Samuela Ascha – konformizm i presja grupy

 • Bądź skłonny do bycia wrażliwym
 • Przebaczaj
 • Staraj się jak najlepiej i bądź gotów przeprosić, gdy popełniasz błędy
 • Pokazuj, że ci zależy
 • Słuchaj, co mają do powiedzenia
 • Traktuj priorytetowo spędzanie czasu z drugą osobą
 • Odwzajemniaj miłosne gesty i akty dobroci
 • Rozpoznawaj i doceniaj dobre cechy
 • Dziel się informacjami o sobie
 • Okaż czułość
 • Okazuj bezwarunkową miłość

Wpływ miłości na zdrowie

Czy miłość może mieć wpływ na nasze zdrowie? Jak każdy stan psychiczny i emocjonalny, miłość bez wątpienia wpływa na fizjologię i funkcjonowanie naszego organizmu. Miłość, przywiązanie i uczucie mają istotny wpływ na dobre samopoczucie i jakość życia. Bycie w miłosnym związku wiąże się z:

 • Niższym ryzykiem chorób serca
 • Zmniejszonym ryzykiem śmierci po zawale serca
 • Zdrowszymi nawykami
 • Niższym poziomem stresu
 • Mniejszą depresją
 • Niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę
 • Zakochani żyją dłużej

Głównie to dopamina jest odpowiedzialna za tą euforyczną ekscytację na widok ukochanej osoby lub na bodziec z nią związany, jak imie czy jakaś rzecz. Ma to rzecz jasna związek z układem nagrody w części limbicznej mózgu. Samo myślenie o obiekcie westchnień wystarczy, aby wyzwolić uwalnianie dopaminy. To z kolei sprawia podekscytowanie i gotowość do działania. W końcu podczas bliskiego kontaktu mózg „nagradza” Cię większą ilością dopaminy, którą odczuwasz jako intensywną przyjemność. Z czysto biologicznego punktu widzenia, jest to ważny pierwszy krok w procesie wyboru idealnego partnera do reprodukcji. Większości z nas bowiem dopamina nie wystarczy. Ba! To dopiero początek.

Przywiązanie i bezpieczeństwo

Nie tylko dopamina bierze udział w biochemii miłości. Poziom oksytocyny również wzrasta, zwiększając intensywność uczucia przywiązania, bezpieczeństwa i zaufania.

To dlatego odczuwamy komfort i relaks w towarzystwie partnera, zwłaszcza już po pierwszej fazie zauroczenia, kiedy też rośnie zaufanie. Te uczucia mogą wydawać się jeszcze silniejsze po dotknięciu, pocałunku lub seksie. To właśnie działanie oksytocyny i dlatego nazywana jest ona „hormonem miłości”. To uwolnienie oksytocyny może wzmocnić więzi częściowo dlatego, że zmniejsza zainteresowanie innymi potencjalnymi partnerami. Krótko mówiąc, im lepiej czujesz się przy swoim partnerze, tym mniej cię interesują inni.