Na czym polega wizualizacja? Techniki wizualizacji w psychologii

Mamy dwa umysły – świadomy i podświadomy. Według doktora Bruce’a H. Liptona, byłego profesora medycyny na Uniwersytecie Stanforda, „podświadomy umysł działa z prędkością 40 milionów bitów danych na sekundę, podczas gdy świadomy umysł przetwarza tylko 40 bitów na sekundę”.

Czyli musimy zdać sobie sprawę z tego, że nasza podświadomość przetwarza informacje w astronomicznym tempie. Jak więc możemy wykorzystać tę moc przetwarzania danych na naszą korzyść?

Cóż, podświadomość jest abstrakcyjna i „myśli” obrazami i uczuciami. Może to oznaczać, że jeśli postawisz sobie za cel zarobienie określonej ilości pieniędzy lub znalezienie bratniej duszy, to prawdopodobieństwo osiągnięcia przyszłych celów wzrośnie, jeśli spróbujesz skupić się na mentalnych obrazach i uczuciach z nimi związanych. Ten artykuł jest wprowadzeniem do tematu mocy wizualizacji i tego, jak zastosować narzędzia wizualizacji w praktyce.

Wizualizacja w psychologii – jak działa wizualizacja?

Wizualizacja w psychologii jest jak mentalna próba i doświadczenie czegoś, co chcesz, aby się urzeczywistniło. Wizualizacja ma podstawy w prawie przyciągania, które mówi, że wraca do nas to, co sobą manifestujemy. Jeśli ktoś jest stale obciążony negatywnymi myślami, to zaznanie czegoś pozytywnego będzie dla takiej osoby wyzwaniem. W konsekwencji w swoim życiu przyciągnie więcej negatywnych doświadczeń. I odwrotnie, jeśli ktoś konsekwentnie wyobraża sobie siebie jako odnoszącego sukces, może to zwiększyć wiarę w swoje zdolności i pewność siebie. Nic więc dziwnego, że ludzie sukcesu, od Jima Carreya do Oprah, przypisują część swoich sukcesów regularnym wizualizacjom.

Co nam daje taka wyobraźnia? Wizualizacja spełnionego pragnienia lub osiągniętego sukces oraz tego, jak go będziemy odczuwać, pobudza połączenia nerwowo-mięśniowe. Dzięki temu cały organizm jest w takim stanie fizjologicznym, jak właściwa reakcja jakby to, czego chcemy, już się stało. Jest to możliwe dzięki temu, że umysł nie rozróżnia fikcji od rzeczywistości. Są to dwa źródła, ale tego samego bodźca, dlatego wizualizacja wprowadza organizm w stan fizjologiczny, w jakim jesteśmy, gdy coś idzie po naszej myśli. 

Dlaczego wizualizacja jest ważna?

Żyjemy w świecie cyfrowego przeładowania. Wiadomości i rozrywka przeplatają się nieustannie. Ponadto praca zdalna jest dostępna za jednym kliknięciem przycisku. Łatwo jest się rozproszyć. Łatwo uwierzyć, że w ciągu dnia nie ma wystarczająco dużo czasu. Chcesz tylko mieć czas, aby się cofnąć i skupić na rzeczach, które są dla Ciebie najważniejsze. Możesz wybrać, czy chcesz być termostatem, czy termometrem. Termostat reaguje na otoczenie. Termometr ustala temperaturę i tworzy pożądany stan.

Sprawdź też: Kim jest introwertyk? Cechy introwertyka i zalety bycia introwertykiem

Wizualizacja jest techniką, która pozwala określić parametry, dzięki którym Twoja wizja przyszłości stanie się rzeczywistością.

Podczas twórczej wizualizacji kierujesz swój mózg tak, aby skupił się na tym, co jest dla Ciebie najważniejsze. I angażuje się w proces zwany selektywną uwagą. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że to, na czym się skupisz i podejmiesz świadome kroki w tym kierunku, stanie się rzeczywistością.

Dotyczy to zarówno pozytywnych, jak i negatywnych aspektów. Odpowiedzi na to pytanie można szukać w teorii zachowań poznawczych. Wizualizacja jest zbudowana na fundamencie, który uczy, że myśl poprzedza działanie. Wizualizacja jest techniką, która posuwa tę ideę o krok dalej. Wyobrażając sobie przyszły stan z pełnymi szczegółami sensorycznymi, neuroobrazowanie mózgu rejestruje go tak, jakby był prawdziwy już dziś.

Wizualizacja wykonywana regularnie jako codzienna praktyka staje się drugą naturą i łatwiej jest tworzyć efektywne reprezentacje wizualne.

Jak znaleźć odpowiednie obrazy wizualizacji?

Ważne jest, aby wizualizować swoje cele za pomocą obrazów, które wyzwalają w najbardziej fizycznie możliwy sposób. Kiedy poczujesz to podekscytowanie w swoim ciele, będziesz wiedział, że znalazłeś odpowiedni obraz.

Niezależnie od tego, czy jest to uczucie mrowienia w żołądku, czy też gęsią skórka, spróbuj zwrócić uwagę na to, jak różne obrazy wyzwalają cię fizjologicznie.

Jak zacząć wizualizację?

Aby rozpocząć wizualizacje, pomyśl o jednym ze swoich celów na przyszłość. Nie musi być to coś głupiego, typu milion w dowolnej walucie albo dobry samochód. Nie wybiegaj też w przyszłość o dwie ery. Raczej skup się na tym, co średnio osiąga się na tym etapie życia, na jakim teraz jesteś. Zamknij oczy i spróbuj wyobrazić sobie różne scenariusze, które mogłyby się wydarzyć, gdyby ten cel był rzeczywistością. Znajdź obrazy, które najbardziej Cię ekscytują fizycznie i skup się na nich. Kiedy już wyłoni się konkretny obraz wizualizacji, utrzymaj go przy sobie. Możesz nawet postarać się zachowywać tak, jakby to coś już było rzeczywistością, aby stale wyzwalać moc swojej podświadomości.

Umieść swoje wizje wizualizacji na tablicy

Świetnym sposobem na fizyczne przedstawienie celów jest stworzenie tablicy wizji. Zbierz słowa, obrazy i grafikę, które reprezentują Twój cel i umieść je na tablicy lub w dowolnym widocznym miejscu, w którym będziesz mógł codziennie na nie patrzeć. Dzięki temu nie zapomnisz, nad czym pracujesz i do czego dążysz.

Posłuchaj medytacji z przewodnikiem

Element relaksacji z przewodnikiem może pomóc Ci dostroić się do podświadomości i wzmocnić połączenia nerwowe. Możesz również zrobić z tego rytuał wzmacniający.

Stwórz nową rutynę przed snem

Każdej nocy, kiedy kładziesz się spać, spędzaj około dwóch minut na wyobrażaniu sobie obrazów swojego przyszłego sukcesu. Jeśli zrobiłeś tablicę wizyjną, spójrz na nią tuż przed snem i znowu z samego rana. Ostatnie dwie minuty przed zaśnięciem w nocy pozostają w Twojej podświadomości do czterech godzin podczas snu, co sprawia, że ​​jest to świetny czas na zrobienie wizualizacji.

Kiedy wyobrażasz sobie swój przyszły sukces, Twoja podświadomość przyciągnie ludzi i możliwości, aby ten przyszły sukces stał się rzeczywistością. Wypróbuj wizualizację i zbuduj przyszłość ze swoich marzeń!

Na podstawie:
https://www.brucelipton.com/store/the-biology-of-belief
https://www.drwaynedyer.com/blog/how-do-you-sleep/