Cytaty motywacyjne z komentarzem dla każdego!

Uwielbiam cytaty i wpisy motywacyjne. Cytaty motywacyjne trafiają do mnie i przyprawiają czasem o dreszcze, a czasem dodają energii. Nie ma też znaczenia, kto jest autorem aforyzmu. Cytaty motywacyjne są motywacyjne z jakiegoś powodu. Sentencje, pisane przez mężczyzn są równie wykrzyczane, twarde, pełne hartu i dyscypliny jak te stworzone przez kobiety. W końcu płeć piękna nie potrzebuje przykładu, pogłaskania czy zrozumienia. A już na pewno nie empatii….

Jeśli akurat Twoja motywacja do czegokolwiek spadła poniżej poziomu polskiego parlamentu albo nie pamiętasz, po co to robisz to, co robisz, to czas na cytaty motywacyjne. Zapraszam Cię na solidną dawkę cytatów motywacyjnych, myśli i aforyzmów, które podobno pomogą Ci uwierzyć w siebie oraz będą znakomitym źródłem motywacji, której tak często nam brakuje. Osobiście nie jestem fanem takich mobilizujących wspomagaczy z jednej prostej przyczyny – jeśli działają to nie dłużej niż pół godziny. Postanowiłem jednak zmieścić ten wpis jako ewentualny impuls do chwilowej zmiany, która miejmy nadzieję, będzie przyczyną pozytywnej zmiany trwałej.

Ale uwaga! Nie spodziewaj się tutaj potwierdzania słuszności i gloryfikacji każdej sentencji, którą będzie dane Ci przeczytać. Chyba zorientowałaś się już, że to średnio w moim stylu. W komentarzu pod każdym obrazkiem postaram się wyciągnąć zarówno pozytywne jak i negatywne odcienie zebranych cytatów.

Doświadczenie jest tym, co dostajesz, kiedy nie dostajesz tego, czego chcesz

Całkiem fajnie i na pierwszy rzut oka logicznie brzmiący cytat motywacyjny. Moim zdaniem jednak trochę sztucznie pocieszający, niczym powiedzenia typu “pieniądze szczęścia nie dają”. Coś Ci nie wyszło? Co z tego? Zrobiłeś wszystko, co mogłeś zrobić, aby to osiągnąć, a o końcowej porażce zaważyły czynniki niezależne od Ciebie? Przecież zostało Ci doświadczenie. No fajnie tylko po co mi ono, skoro i tak zrobiłem już wszystko i nic więcej nie mogłem uczynić w celu osiągnięcia mojego celu? W czym więc pomoże mi to doświadczenie? A może wspomniane doświadczenie to świadomość, że nie zawsze wszystko w życiu się udaje? Serio? Strasznie naciągane w takim razie, bo jakoś wcześniej, podobnie jak bez wątpienia każdy z nas, zdążyłem do tego dojść. Aczkolwiek porażki również nas czegoś uczą. Uczą nas wytrwałości w działaniu i ciągłego próbowania ten jeden kolejny raz. Często to właśnie nieskuteczność bądź niepoprawność naszych działań sprawia, że coś kończy się fiaskiem. Lwia część porażek przybliża Cię więc do osiągnięcia celu, ponieważ daje Ci cenną wskazówkę czego nie powinieneś robić i co powinieneś zmienić w swoich dotychczasowych działaniach. Tak więc nie traktuj porażek jako czegoś całkowicie negatywnego, bo paradoksalnie w niektórych przypadkach przybliżają Cię one do upragnionego celu.

Experience is what you get when you didn’t get what you wanted. And experience is often the most valuable thing you have to offer.

Randy Pausch

Nie musisz być wielkim żeby zacząć, ale musisz zacząć, żeby być wielkim

Jeden z trzech moich ulubionych cytatów motywacyjnych. Oczywiście nie chodzi tu tylko i wyłącznie o wielkość fizyczną. Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale, według statystyk, większość aktualnych milionerów zaczynała totalnie od zera. No właśnie i to jest słowo klucz – zaczynała. Ciągłe myślenie o tym jakby było fajnie, gdyby… z pewnością nie sprawia, że przybliżasz się do wymarzonego celu. Także do dzieła, każdy ma do dyspozycji 24 h na dobę i 365 dni w roku – zrób z nich odpowiedni użytek.

Czemu większość ludzi nie jest zadowolonych ze swojego aktualnego zajęcia, swoich zarobków i ogólnie z całego swojego życia? Moim zdaniem przez to, że wpadają w rutynę. Błędną rutynę codzienności. Nienawidzą swojej pracy na etacie, odbiór “pensji” przyprawia ich o mdłości zamiast wprawiać w dobry nastrój, a mimo to często nie robią nic, aby tę sytuację zmienić. Przyzwyczaili się, że trzeba iść do pracy, w której kiszą się 5 czy 10 lat i znają w niej każdy kąt i jedyne co robią to na nią narzekają. Kluczem jest ruszenie z miejsca, rozpoczęcie działania w jakikolwiek sposób. Oczywiście nikt nie może zagwarantować sukcesu, aczkolwiek, według mnie, jest to absolutnie jedyna droga, aby cokolwiek zmienić. Przynajmniej nie będziesz żałował, że nie spróbowałeś i że nie zrobiłeś wszystkiego, co mogłeś, aby poprawić swoją sytuację.

Nie musisz być wielkim żeby zacząć, ale musisz zacząć, żeby być wielkim.

Les Brown

Poddający się nigdy nie wygrywa. Wygrywający nigdy się nie poddaje

Moim zdaniem to absolutny klucz do sukcesu kiedy już zdecydowaliśmy się podjąć działanie – nie poddawać się. Nigdy nie wiesz jak blisko celu jesteś i być może wystarczy jeszcze jeden mały kroczek, aby cieszyć się z jego osiągnięcia. Dlatego w żadnym wypadku nie wolno rezygnować, bo wielu zrobiło to będąc już naprawdę blisko wymarzonego rezultatu. Gdyby Thomas Edison zrezygnował ze swoich prób stworzenia żarówki nie zostałby jednym z najbardziej znanych odkrywców wszech czasów. W szkole usłyszał, że jest “zbyt głupi, aby się czegokolwiek nauczyć” i przez to edukację zakończył na poziomie “podstawówki”. Pewnego dnia do Edisona przyszedł dziennikarz i ze zdziwieniem i zarazem olbrzymim zaciekawieniem spytał go czemu mimo 5000 niepowodzeń, 5000 nieudanych prób wynalezienia żarówki on nadal stara się zrealizować swoją wizję. Edison odpowiedział: “Młody człowieku, nieprawdą jest, że wykonałem 5000 nieudanych prób, ale faktem jest, że do tej pory odkryłem 5000 sposobów, według których to nie działa, co znaczy, że jestem o 5000 sposobów bliżej rozwiązania“. Pierwszą książkę autorstwa J.K. Rowling o młodym czarodzieju, którego chyba nikomu z imienia i nazwiska przedstawiać nie trzeba, odrzuciło aż 12 wydawnictw. Mogła pomyśleć, że to bez sensu i że z pewnością stworzyła coś niewartego uwagi. W końcu aż tyle wydawnictw nie mogło się pomylić w osądzie wartości jej dzieła. Nie zrobiła tego jednak i dzisiaj szacuje się, że dochód jaki osiągnęła ze sprzedaży swoich książek wynosi blisko 2 mld dolarów.

Poddający się nigdy nie wygrywa. Wygrywający nigdy się nie poddaje.

Napoleon Hill

Nie bój się wielkiego kroku, nie pokonasz przepaści dwoma małymi

Często boimy się podjąć radykalnych działań z powodu obaw przed większą stratą niż miałoby to miejsce w przypadku działań minimalistycznych. Tylko czy te drugie przynoszą oczekiwane efekty? W wielu sytuacjach tylko radykalny krok potrafi zrobić różnicę i przetransformować rzeczywistość do oczekiwanej formy. Dlatego nie bójmy się dużych kroków. W sumie, jak się tak głębiej zastanowić to czy mamy coś do stracenia?

Nie bój się wielkiego kroku, nie pokonasz przepaści dwoma małymi

David lloyd George

Potykając się można zajść daleko. Nie można tylko upaść i nie podnieść się

Podobnie jak w przypadku cytatu powyższego autorstwa Napoleona Hilla – najważniejsza zasada to nigdy się nie poddawać. Możemy przyjąć za granicę błędu statystycznego przypadki, w których ludzie osiągali jakiś sukces za pierwszym podejściem, nie zaliczając przy tym żadnego potknięcia. Zwykle musisz kilka razy przełknąć gorycz porażki, żeby ostatecznie cieszyć się z osiągnięcia swojego celu. Kluczem jest cały czas napierać do przodu, zapominać o porażkach, a pamiętać jedynie o wnioskach, które można na ich podstawie wyciągnąć na przyszłość. Świetnie zostało to powiedziane w filmie pt. “W pogoni za szczęściem” w reżyserii Gabriele Muccino, którego krótki fragment znajdziesz tutaj. Główny bohater Chris Gardner, w którego rolę wcielił się Will Smith powiedział: “Chcesz czegoś to walcz! I już.”. Myślę, że to będzie najlepszym podsumowaniem. Jednak moim (nie)skromnym zdaniem, w życiu spotykają nas czasem takie zdarzenia, po których ja osobiście bym się raczej nie podniósł, dlatego zarówno ten, jak i powyższy cytat nie zawsze mają rację bytu. A może mają jedynie dla tych najsilniejszych zarówno fizycznie oraz psychicznie. Cóż, widocznie do nich nie należę.

Potykając się można zajść daleko. Nie można tylko upaść i nie podnieść się.

Johan Wolfgang Goethe

Trzymaj się z dala od ludzi, którzy próbują pomniejszać twoje ambicje. Mali ludzie zawsze tak robią. Wielcy ludzie sprawią, że i ty poczujesz, że możesz być wielki

Dokładnie! Może nie tyle trzymaj się z dala, bo często tacy ludzie robią to nieświadomie i nawet czasem mając dobre intencje. Nie ma co urywać kontaktu z dobrym kumplem tylko dlatego, że ten jest być może twardym realistą, bądź nawet cechuje go postawa defetystyczna w wielu sytuacjach. Po prostu nie słuchaj ludzi, którzy mówią Ci, że czegoś się nie da lub coś jest niemożliwe, jeśli Ty jesteś przekonany, że daną rzecz jesteś w stanie zrobić. Zadaj sobie pytanie “co Ci ludzie osiągnęli w życiu?”. Odpowiedź prawdopodobnie będzie jedna – niewiele. Więc jaki jest sens słuchać ich rad? Naśladuj i słuchaj tych, którzy do czegoś doszli. Równaj do najlepszych i obracaj się wśród najlepszych, a sam staniesz się w mniejszym lub większym stopniu jednym z nich. Oczywiście łatwo powiedzieć, ale nie zawsze jest ku temu idealna okazja. Przeszkadzać w tym może chociażby środowisko, w którym się wychowujesz. Tak więc egalitarna równość szans to towar przereklamowany. Jednak używając mózgu jesteś w stanie w miarę możliwości wzorować się na lepszych od siebie, a nie tych, u których mózg jest pojęciem głęboko abstrakcyjnym.

Trzymaj się z dala od ludzi, którzy próbują pomniejszać twoje ambicje. Mali ludzie zawsze tak robią. Wielcy ludzie sprawią, że i ty poczujesz, że możesz być wielki.

Mark Twain

Nie czekaj. Pora nigdy nie będzie idealna

Nie, to jeszcze nie ten moment. Nie mam wystarczająco dużo czasu, poczekam aż okoliczności będą bardziej sprzyjające, przeszkadza mi ta dziura w skarpetce. A czy w przyszłości zanosi się na to, że będziesz miał więcej czasu? Skąd wiesz, że okoliczności nagle zaczną Ci sprzyjać? Nie ma na co czekać, takie odkładanie absolutnie nic pozytywnego nie daje, sprawia tylko, że osiągnięcie wyznaczonego celu znacznie odkłada się w czasie. Dlatego zrób ten pierwszy krok, potem następny i następny i w miarę możliwości nie przestawaj, bo idealny moment może nie nadejść nigdy.

Nie czekaj. Pora nigdy nie będzie idealna.

Napoleon Hill

Życie jest przygodą dla odważnych albo niczym

W zdecydowanej większości to ludzie niebojący się podjąć ryzyka w jakimkolwiek aspekcie osiągają mniejszy, bądź większy sukces. Oczywiście nie jestem zwolennikiem stawiania wszystkiego na jedną szalę w sposób, który, w przypadku porażki ściąga nas na samo dno. Logiczne jest, że powinniśmy zostawić sobie jakiś margines bezpieczeństwa, ale zdecydowanie nie powinniśmy bać się podjąć działania, którego efekt końcowy przykrywa gęsta mgła nieprzewidywalności. Bo w jaki inny sposób można zrobić i osiągnąć coś więcej niż większość, która przez całe życie się boi? Idąc ich śladem? Śmiem wątpić.

Życie jest przygodą dla odważnych albo niczym.

Hellen Keller

Nie bój się zrobić czegoś głupiego. W najgorszym razie to po prostu nie zadziała

Często nie podejmujemy żadnych działań w obawie, że nic z tego nie wyjdzie i w strachu przed publiczną nagonką i wyśmianiem. Jeśli chodzi o to drugie to, moim zdaniem, każdy zdrowo myślący człowiek w okolicach 20-ego roku życia powinien dojść do wniosku, że przejmowanie się opinią innych, którzy w zdecydowanej większości umieją jedynie obgadywać i krytykować, jest, delikatnie rzecz ujmując, bezsensowne. Co do pierwszego, to jeśli nie spróbujemy podjąć jakichkolwiek kroków to te obawy przed porażką pozostaną jedynie obawami, w dodatku bezpodstawnymi, urojonymi w naszym umyśle i niepopartymi żadnymi realnymi dowodami. Być może coś z pozoru i na pierwszy rzut oka wydaje się bezsensowne i nielogiczne, ale gdy przyjrzymy się temu bliżej można dojść do wniosku, że warto spróbować. Oczywiście nie namawiam się do podejmowania działań kompletnie wykastrowanych z jakichkolwiek okruchów logiki i zdrowego rozsądku, aczkolwiek jestem zdania, że nie wszystko musi być tak w 100% ułożone i racjonalne, aby można było się tego podjąć. A jeśli nie wyjdzie? Cóż, zapominasz i idziesz dalej bogatszy o wiedzę, które metody nie działają i tyle.

Nie bój się zrobić czegoś głupiego. W najgorszym razie to po prostu nie zadziała.

Peter Shankman

Bez względu na wszystko posuwaj się naprzód

Niezwykle poruszający i dający do myślenia cytat motywacyjny, którego przesłanie czasem bardzo ciężko jest realizować w codziennych zmaganiach potocznie zwanych życiem. Mimo to powinniśmy starać się zawsze do końca wierzyć w nasze marzenia i nie rezygnować zbyt wcześnie. Po burzy zawsze wychodzi słońce, więc ta czarna chmura, która czasem uparcie wisi centralnie nad naszą głową ciskając w nas piorunami zwątpienia i zrezygnowania zostanie rozpędzona przez podmuch nadziei, który wpuści ciepłe promienie wiary w lepsze jutro. Ależ napierdzielam metaforami. A tak serio, dla mnie ten cytat powinien kończyć się na “jeśli nie umiesz biegać, chodź”, dalsza część, jeśli brać ją dosłownie jak dla mnie nie ma racji bytu.

Jeśli nie umiesz latać, biegnij,
jeśli nie umiesz biegać, chodź,
jeśli nie umiesz chodzić, czołgaj się –
ale bez względu na wszystko posuwaj się naprzód.

Martin Luther King

*******************

Nie ma jednego cytatu ani myśli, która przyszłaby mi do głowy w chwili śmierci albo zwycięskiego uniesienia. Człowiek i jego natura są o wiele bardziej skomplikowane i nie dadzą się zamknąć w jednym zdaniu. Co najwyżej w słowie „człowiek”.