Kotwiczenie (kotwica emocjonalna) to jedna z najbardziej skutecznych technik NLP. To niezwykle potężne „narzędzie”, które każdy może wykorzystać w celu poprawy jakości swojego życia. Czy często nie czujesz się tak, jakbyś tego oczekiwał i chciałbyś w dowolnej chwili zmienić swój negatywny stan emocjonalny? Jeśli tak to serdecznie zapraszam do lektury.
Co to jest neurolingwistyczne programowanie?
Programowanie neurolingwistyczne (NLP) to podejście psychologiczne, które obejmuje analizę strategii stosowanych przez osoby odnoszące sukcesy i stosowanie ich do osiągnięcia osobistego celu. Łączy myśli, język i wzorce zachowań wyuczone przez doświadczenie z określonymi wynikami
Nie myśl jednak, że to cudowne antidotum i złote remedium na wszystkie emocjonalne dolegliwości, które działa jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Nie możesz oczekiwać, że po pierwszym dniu praktykowania tej techniki będziesz w stanie przetransformować swój stan z poziomu totalnego przygnębienia w nieopisaną euforię i zadowolenie. Stosując jednak odpowiednie bodźce, które będziesz kojarzył z określonymi stanami emocjonalnymi jesteś w stanie przejąć nad nimi kontrolę i na prawdę wywołać konkretną emocję w dowolnej chwili. Czeka Cię stresująca sytuacja? Egzamin, rozmowa kwalifikacyjna czy może wizyta u teściowej, która pewnie jak zwykle przesoli zupę, a Ty będziesz musiał udawać, że jest najlepsza jaką jadłeś. Przydałby się chłodny umysł, spokój i opanowanie, prawda? Kotwiczenie emocji pozwoli Ci to osiągnąć. Co ciekawe będziesz również potrafił wpływać na emocje ludzi, którzy w danej chwili Cię otaczają.
Kotwiczenie w psychologii – na czym polega?
Czy doświadczyłeś kiedykolwiek sytuacji, w której zasłyszana piosenka natychmiast przywołała jakieś wspomnienia? W głowie zaczęły się pojawiać obrazy, np. z wakacji sprzed roku czy widok konkretnej osoby. Dlaczego tak się dzieje? Utwór ten musiał towarzyszyć Ci podczas wspomnianych wakacji lub spotkań z tą osobą i dzięki temu w Twoim mózgu nastąpiło neurologiczne połączenie dwóch bodźców, a więc melodii wspomnianej piosenki i czynności, które wykonywałeś słuchając jej w wakacje lub widoku osoby, z którą spędzałeś czas przy tym utworze.
Kotwiczenie działa na prostej zasadzie bodziec – reakcja
Dzieje się to bez udziału naszej świadomości. Jadąc samochodem i widząc znak „ustąp pierwszeństwa przejazdu” nie zastanawiasz się, który pedał powinieneś wcisnąć tylko odruchowo hamujesz. Świetnym przykładem jest tutaj doświadczenie Pawlowa na psach. Pamiętasz na czym polegało i jak Pawlow wywołał u nich określony odruch warunkowy? Za każdym razem gdy dawał im jedzenie używał charakterystycznego dźwięku dzwonka. Naturalną reakcją naszych czworonożnych przyjaciół na widok jedzenia jest ślinienie się.
Sprawdź też: Jak odzyskać byłego partnera?
Co ciekawe, po pewnym czasie, następowało ono nie na skutek pokarmu, ale na skutek dźwięku dzwonka, który to kojarzyły z jedzeniem. Pawlow zakotwiczył u nich stan emocjonalny podekscytowania spowodowany zapachem jedzenia i powiązany z nim efekt ślinienia za pomocą bodźca, którym w tym przypadku był dźwięk dzwonka. Już rozumiesz ideę kotwiczenia? Jeśli powiążesz daną emocję z konkretnym bodźcem to jego aktywacja automatycznie wywoła dany stan emocjonalny.
Rodzaje emocjonalnych i psychologicznyc kotwic
Istnieje kilka rodzajów bodźców, a więc kotwic, które programują w nas określone stany emocjonalne. Dotyczą one wszystkich naszych zmysłów. Tak więc, mogą być to bodźce słuchowe jak, np. piosenka przywołująca jakieś wspomnienia, o czym wspominałem na początku artykułu. Istnieją również kotwice wizualne, czyli jakiś widok, który wywołuje określone emocje. Przykładem mogą być tutaj zdjęcia małego szczeniaczka bądź też niemowlaka, które to wprowadzają nas w stan silnych i pozytywnych odczuć. Kolejnym przykładem bodźców kotwiczących emocje to te należące do grupy kinestetycznych, a więc związanych z ruchem, np. dotknięcie jakiejś części ciała czy złączenie wybranych palców. Mamy do czynienia również z bodźcami smakowymi. Smak danej potrawy natychmiast może nasunąć Ci myśl o osobie, z którą często tę potrawę spożywałeś (przykład teściowej i przesolonej zupy). Wreszcie mamy kotwice węchowe. Czy zapach perfum, który poczułeś gdzieś przypadkowo, np. stojąc w kolejce w supermarkecie nagle przypomniał Ci osobę, która często ich używa? Czy w Twoim umyśle pojawiły wspomnienia wspólnie spędzonych chwil z tą osobą?
Każdy indywidualnie, metodą prób i błędów, powinien ustalić który rodzaj kotwicy będzie na niego działał najlepiej. Może to być równie dobrze miks kilku wymienionych bodźców. Testuj, tutaj nie ma niczego uniwersalnego.
Jak wywoływać stany emocjonalne czyli otwiczenie krok po kroku
Wybór stanu emocjonalnego
Jaką emocję wybierasz? Jak chciałbyś się czuć w każdej chwili gdybyś tylko mógł? Na potrzeby tego tutoriala przyjmijmy, że chcesz odczuwać radość i pozytywne nastawienie w stosunku do przyszłości.
Identyfikacja wybranej emocji
Teraz Twoim zadaniem jest odtworzenie sobie sytuacji z przeszłości, w której odczuwałeś wybrany, w punkcie pierwszym, stan emocjonalny. Przypomnij sobie wszystkie szczegóły tej sytuacji – swój sposób mówienia, mowę niewerbalną, a nawet oddech. Przetransformuj tamte emocje do teraźniejszości.
Wybór bodźca
Połącz bodźce oddziałujące na różne zmysły. Użyj bodźca kinestetycznego – wymyśl jakiś dyskretny ruch typu złączenie dwóch palców itp. Zwróć tutaj uwagę na przymiotnik „dyskretny”, ponieważ, gdy będziesz przebywał w jakimś poważnym towarzystwie na oficjalnej uroczystości i zaczniesz, np. ciągnąć się za uszy, bo takiego bodźca użyłeś, aby zakotwiczyć daną emocję to możesz opuścić imprezę przed czasem przy pomocy dwóch panów w białych kitlach. Uruchom również bodziec wizualny, którym może być jakiś charakterystyczny obraz symbolizujący sytuację, którą wyobrażałeś sobie w punkcie poprzednim oraz słuchowy, a więc jakiś dźwięk w Twojej głowie bądź krótki zwrot w stylu „mam to”, „tak jest” itp. Tutaj jednak sam, jak już wspominałem, musisz odkryć to, co najlepiej działa dla Ciebie.
Wizualizacja
Czas na przywołanie i wyobrażenie sobie sytuacji z punktu drugiego. Musisz poczuć się dokładnie tak, jak wtedy, gdy odczuwałeś niepohamowaną radość i pozytywne nastawienie. Zaangażuj w to wszystkie swoje zmysły – usłysz dźwięki, które wtedy Ci towarzyszyły, poczuj zapachy roznoszące się dokoła, poczuj dotyk przedmiotów i atmosferę tamtej sytuacji. Intensyfikuj te doznania, mają być jak najsilniejsze. Gdy czujesz, że jesteś w szczytowym punkcie wizualizacji i emocje są naprawdę silne i wyraźne, zastosuj przygotowane w punkcie poprzednim bodźce.
Uwolnij umysł od danej emocji
Porzuć myśli o wybranym stanie emocjonalnym i całym procesie kotwiczenia. Pomyśl o czymś zupełnie niezwiązanym z tematem, np. o tym, co jadłeś wczoraj na obiad. Powtórz ponownie kroki czwarty i piąty.
Kotwiczenie – dodatkowe uwagi
Musisz wiedzieć, że kotwice nie wywołują jedynie emocji pozytywnych. Jeśli w sytuacji zdenerwowania i wewnętrznego napięcia, gorączkowo przebierasz nogami w miejscu to potem sam ruch nóg w ten sposób sprawi, że będziesz czuł się spięty mimo, że nie nie masz ku temu żadnych powodów. Tak więc, musisz być bardzo czujny i powinieneś starać się eliminować negatywne kotwice.
Wspomniałem na początku, że, dzięki kotwiczeniu, możesz wpływać również na emocje innych ludzi. Jak to zrobić? To proste. Musisz w danej osobie wywołać określony stan emocjonalny i zastosować bodziec (w tym przypadku z reguły kinestetyczny), np. dotknąć ją w określony sposób, złapać za ramię itp. W przyszłości sam ten gest w stosunku do danej osoby wywoła u niej dokładnie te same emocje jak za pierwszym dotknięciem.
Konieczne jest odnawianie kotwicy, która nie jest zbyt często używana. Gdy zauważysz, że dany bodziec coraz słabiej wywołuje pożądaną emocję musisz przejść ponownie przez wszystkie wyżej opisane etapy.
- Kotwica musi być wyjątkowa. Musi być czymś unikalnym- czymś, czego nie robisz często. Chodzi o to, aby nie była ona kojarzona z innymi zachowaniami.
- Kotwiczyć możesz zarówno stany emocjonalne przywołane we wspomnieniach jak i ujawniające się w danej sytuacji.
- Po paru miesiącach od momentu zakotwiczenia kotwica zacznie zanikać. Tym bardziej, jeśli z niej często nie korzystasz. Dlatego dobrym pomysłem jest powtarzanie procesu kotwiczenia raz na jakiś czas tak, aby kotwica utrzymała swoją intensywność.
- W odpowiednim kontekście korzystne jest również kotwiczenie negatywnych stanów emocjonalnych. Na przykład w walce z uzależnieniem aby wywołać obrzydzenie do słodyczy, papierosów czy innych używek.
Czy słyszałeś wcześniej o zjawisku kotwiczenia? Być może używałeś już kotwic na sobie bądź też innych ludziach? Czy zadowalały Cię osiągane rezultaty? Podziel się swoimi opiniami i doświadczeniami w komentarzach.