Jak wyleczyć kaca domowymi sposobami?

Spotkania towarzyskie w Polsce charakteryzują się tym, że uznaje się je za nieudane, jeśli jego uczestnicy wychodzą z lokalu o własnych siłach. Istnieje wiele domowych sposobów na kaca. „Kultura” picia nie musi być jednak przyczyną fatalnych poranków i bólu głowy. Jak wyleczyć kaca domowymi sposobami? Najlepsze na kaca okazują się produkty naturalne.

Czym jest kac?

Jest wiele różnych sposobów wykorzystania alkoholu. Jednak większość ludzi pije alkohol ze względu na zawarty w nim etanol. Jednak wiele napojów zawiera też pewne ilości zanieczyszczeń w postaci innych biologicznie czynnych składników. Są to polifenole, inne alkohole (np. metanol) i histamina, które powstają wraz z etanolem podczas fermentacji lub leżakowania.

Wykazano, że osoby pijące czyste alkohole na bazie etanolu, takie jak wódka, cierpią na mniej objawów kaca niż osoby pijące ciemniejsze napoje, takie jak whisky, brandy i czerwone wino, które zawierają znacznie więcej zanieczyszczeń. Za głównego sprawcę kaca uważa się metanol.

Metanol jest metabolizowany w podobny sposób jak etanol, ale produkt końcowy jest inny. Z etanolu powstaje aldehyd octowy, a kiedy rozpada się metanol, wytwarzany jest formaldehyd, który jest bardziej toksyczny od aldehydu octowego i przy wysokim stężeniu może prowadzić do utraty wzroku i samej śmierci. Etanol blokuje metabolizm metanolu i być może właśnie dlatego dodatkowe spożycie pomaga zwalczyć objawy kaca. Oto lista napojów alkoholowych posegregowanych od powodujących najbardziej dolegliwe objawy kaca do tych łagodnych: brandy, czerwone wino, rum, whisky, białe wino, dżin, wódka, czysty etanol.

Jak leczyć kaca? Sok z kiszonych ogórków lub kapusty

Sztandarowym domowym sposobem na kaca jest sok z kiszonych ogórków lub kapusty. Nie wiem czy komukolwiek te specyfiki pomogły pozbyć się mdłości czy pękającej od środka głowy, które towarzyszą nam po nocy pełnej wrażeń, ale wiem jedno – mi nie pomogły. Tzn. nie do końca nie pomogły, nie umniejszajmy. Otóż pewnego razu umierając w męczarniach po przebudzeniu, zostałem namówiony przez, wtedy myślałem, życzliwą mi osobę do spożycia cudownego eliksiru na kaca, czyli soku z kiszonych ogórków.

Sprawdź też: Świadomy sen nad którym mamy kontrolę

Po błyskawicznym wypiciu soku z kiszonych ogórków w nadziei na polepszenie mojego stanu, w przeciągu nie więcej niż 5 minut tenże płyn postanowił równie błyskawicznie opuścić mój organizm tym samym otworem, którym chwilę wcześniej został zaaplikowany, zabierając ze sobą przy okazji inne niespodzianki, które do tej pory jeszcze całkiem spokojnie leżały sobie na dnie mojego żołądka. Tak więc faktycznie po tej akcji mdłości mnie przeszły. A głowa? Jak ręką odjął, zauważyłem ogromną zmianę. Teraz nie bolała, zaczęła napierdalać. Tak więc nie róbcie tego w domu.

Jaki jest najlepszy sposób na kaca?

Kwas buraczany jest najmniej znanym sposobem na kaca. Kolejnym naturalnym specyfikiem, który podobno (bo nigdy tego nie próbowałem po przygodach z sokiem z kiszonych ogórków) jest zbawienny na dolegliwości związane z kacem to kwas buraczany. Nie wiem jak Ty, ale ja czując w przełyku ostatni kieliszek poprzedniej nocy i słysząc o kwasie buraczanym jestem jeszcze większym zwolennikiem eutanazji niż to bywa na co dzień.

Oczywiście absolutnie nie chcę deprecjonować leczniczych właściwości produktów naturalnych, wręcz przeciwnie. Podobno da się wyleczyć większość chorób z wykorzystaniem tylko i wyłącznie wiedzy z zakresu medycyny naturalnej. Kac natomiast nie jest na tyle poważną dolegliwością żebym nie mógł pozwolić sobię na odrobinę ignorancji.

Domowe sposoby na kaca – sok pomidorowy

Sok pomidorowy, którego osobiście nienawidzę (zresztą chyba jak większość społeczeństwa), świetnie uzupełnia braki potasu, które alkohol skutecznie wypłukuje z naszego organizmu. Jak mawiali najstarsi górale, sok pomidorowy pomaga złagodzić objawy kaca. Ogólnie nie będę wymieniał w co dany soczek uzupełnia nasz organizm i jakich witaminek i minerałów nam dostarcza, bo po pierwsze to nie jest blog medyczno – dietetyczny, a po drugie prawdopodobnie nic Cię to nie interesuje.

Co na kaca? Rumianek i miód naturalny pomaga na kaca

Co jeszcze jest dobre na kaca? Nasz spis naturalnych sposobów na kaca kończymy tradycyjnym rumiankiem i miodem naturalnym. Tak naprawdę wypicie rumianku z miodem moim zdaniem niewiele pomaga w walce z kacem, bo każdy specyfik zwalcza coś innego i każdy dostarcza Twojemu organizmowi czegoś innego. Z kolei chęć zmiesznia rumianku z miodem w celu pełnej kuracji na kaca może skutkować tym, że zatęsknisz za stanem, w którym znajdowałeś się zanim zdecydowałeś się na ten eksperyment.

Mój domowy sposób na kaca

Czy w ogóle istnieją skuteczne sposoby na kaca? Osobiście następnego dnia polecam (i nie tylko ja) zwykłą gorzkawą herbatę z cytryną i ewentualnie z nie za dużą ilością miodu, co by nie była zbyt mdła. Jeśli czujesz, że możesz zjeść cokolwiek niech to będzie niewielka ilość jajecznicy. Nie przesadzaj z nadmiarem, Twój żołądek nadal jest osłabiony i wczorajszy. Co z popularnym klinem? Hmmm, czy kolejna porcja alkoholu pomoże zwalczyć kaca? Jak dla mnie loteria bo czasem pomagało, a innym razem żałowałem, że w pobliżu nie ma spluwy z pełnym magazynkiem, aby pójść w ślady Wertera – cipy, która nie trafiła w swoją czaszkę z 3 cm.

Jak uniknąć kaca?

Nie pij, jeśli jesteś zmęczony

Najlepszym sposobem na leczenie kaca jest jego unikanie. Do zaplanowanego spożywania alkoholu można się przygotować. Jeśli wiesz, że szykuje impreza, w której nie bierze się jeńców i po której zakończeniu nie wiesz czy skład osobowy będzie równie liczny co przed jej rozpoczęciem, w końcu taka, w trakcie której ilość spożytego alkoholu będzie równa mniej więcej ilości procentów, które tygodniowo wypija średniej wielkości miasto to pierwsza i najważniejsza zasadą brzmi – idź na tę imprezę wyspany, skoncentrowany i wypoczęty. Dzięki temu twój organizm sprawniej sobie poradzi z metabolizmem alkoholu.

Zjedz coś tłustego i unikaj palenia papierosów

Zasada numer dwa – zjedz coś tłustego, np. kebsa – do tego chyba nie trzeba nikogo specjalnie namawiać. Tłuste jedzenie obniża wchłanianie alkoholu, przez co minimalizuje kaca. Palisz? Cóż, masz przejebane. Nie palisz? Unikaj kontaktu z palącymi, gdyż nawet bierne palenie bardzo potęguję uczucie kaca następnego dnia.

Lek na kaca

Właśnie jestem bardzo ciekaw Twojej opinii na ten temat. 2KC czy drogi Alcovit – nie wiem czy to tylko dobry chwyt marketingowy jako maska dla nie najlepszego efektu i nadzieja na efekt placebo, ale mi osobiście nigdy nie pomogło w leczeniu kaca.

Pomocna natomiast w moim przypadku często okazywała się zwykła witamina C, której kilka tabletek zażywałem przed wojną z samym sobą na własne życzenie za własne pieniądze. Warto też pamiętać, aby nie mieszać. Mieszanie alkoholi potęguje efekt kaca.

Najlepszym sposobem na uniknięcie kaca jest abstynencja. Ludzie sięgają po alkohol z wielu różnych powodów i nie koniecznie dlatego, że są przegrywami życiowymi. Jednak gdy już zdecydujesz się napić, to pamiętaj, że wypicie 100 ml alkoholu powoduje utratę 400 ml wody z Twojego organizmu.