jump active youth

Jak znaleźć cel w życiu? 35 pytań w poszukiwaniu życiowego celu

W życiu każdego z nas przychodzi okres, w którym stajemy w szranki z fundamentalnymi refleksjami natury egzystencjalnej i pytamy samych siebie o cel w życiu. Jak znaleźć cel w życiu? To nie jest trudne pytanie. Ale do tego automatycznie rodzi się pytanie o to, „co chciałbym robić w przyszłości?” czy też „kiedy w końcu przywiozą pizze?”. Odpowiedź na te pytania często nie jest łatwa i niestety wielu poległo z kretesem w heroicznej walce o jej uzyskanie. Zwłaszcza, jeśli zamawiają żarcie w lipnych pizzeriach. Postarajmy się jednak nie podążyć śladem życiowego przegrywa i zastanówmy się, jak znaleźć cel w życiu?

Dlaczego warto mieć cele w życiu?

W ferworze tych nieprzewidywalnych okoliczności, na które, przynajmniej na obecnym etapie rozwoju, nie mamy wpływu (a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo), istnieją również takie, nad którymi jesteśmy w stanie wolicjonalnie zapanować. W dużej mierze posiadamy moc decydowania o tym, jak potoczy się nasze życie, w którym kierunku będziemy podążali, jakie będą nasze największe priorytety i w jakich pizzeriach będziemy zamawiali pizzę. Jednym słowem, to my możemy określić nasz główny cel życiowy wbrew, a raczej pomimo niespodziankom, które poetycko zapełniają kolejne stronice księgi naszej egzystencji. Wbrew debilnym (inaczej tego nazwać nie umiem) przekonaniom i wierzeniom o rzekomym przeznaczeniu i kalwinistycznej predestynacji, które skutecznie demobilizują i zniechęcają wielu do podjęcia jakiegokolwiek działania. No bo przecież i tak będzie, co ma być, nawet jeśli mamy cel w życiu.

Sprawdź też: Jak pozytywne myślenie stwarza więcej problemów, niż ich rozwiązuje

Istnieją dwa sposoby, aby przejść przez życie: możemy starać się być świadomi naszego celu i dążyć do niego lub możemy pozostać głusi i ślepi na wszystko. Kiedy decydujemy się być bardziej świadomi, przeżywamy te same wzloty i upadki życia co wszyscy, ale doświadczamy ich inaczej. Wzloty i upadki w życiu świadomej osoby dostarczają cennych informacji, wzmacniają ją i ostatecznie prowadzą do lepszego samopoczucia.

Jeśli prowadzimy nieświadome życie, bez celu, życie po prostu nam się przydarza.

Jak znaleźć cel w życiu?

Niestety, nie jest to wcale łatwe pytanie. Większość z osób zapytanych o cel swojego życia, najzwyczajniej w świecie nie jest w stanie jednoznacznie i szybko odpowiedzieć na to pytanie. W związku z tym chciałbym Ci zaproponować zestaw pomocniczych pytań, które mogą Cię dyskretnie naprowadzić na obszar, na którym powinieneś skupić swoją życiową energię.

Teoretycznie ten tekst jest jedynie dla osób niewierzących, bo głównym celem życiowym tych drugich jest wyjście przed oblicze Boga z czystym sercem i sumieniem i to wszystko, do czego powinni dążyć w tym życiu. 

Ja zajmuję się przede wszystkim dobrami materialnymi i życiem doczesnym. Mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem swoją retoryką, ale życie wieczne jakoś mnie nie przekonuje. 

Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się, i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się, i nie kradną.

(Mt 6,19-23)

Pytania, które pomogą odnaleźć cel w życiu

1. Kim jestem?

2. Co jest aktualnie najważniejszą rzeczą w moim życiu?

3. Co uwielbiam robić bardziej niż cokolwiek innego?

4. Co chciałbym osiągnąć i co bym zrobił wiedząc, że zostało mi tylko pół roku życia?

5. Co chciałbym po sobie pozostawić przyszłym pokoleniom?

6. Czego bym się podjął gdybym miał absolutną gwarancję powodzenia?

7. Co chciałbym zrobić ze swoim życiem, jeśli czas, pieniądze oraz moje aktualne obowiązki nie byłyby jakąkolwiek przeszkodą?

8. Jakie czynności dają mi największą satysfakcję?

9. O czym marzyłem, gdy byłem dzieckiem?

10. Co było największym wyzwaniem, które udało mi się pokonać w moim dotychczasowym życiu? Czy mógłbym pomagać innym ludziom w przełamaniu tego samego problemu?

11. Jakie wyzwanie chciałbym najbardziej przezwyciężyć i pomagać ludziom w zrobieniu tego samego?

12. Kim są ludzie, którcyh podziwiam najbardziej?

13. Czemu podziwiam tych ludzi?

14. Jak zdefiniowałbym ich cele życiowe?

15. Jakie cechy posiadają Ci ludzie, które również chciałbym nabyć?

16. Jakie jest największe marzenie, które kiedykolwiek krążyło po mojej głowie?

17. Jaki przedmiot w szkole najbardziej mi odpowiadał?

19. Jaką dyscyplinę sportu lubiłem uprawiać najbardziej?

18. Co chciałbym robić, gdyby tylko inni nie uważali tego za coś głupiego?

19. W którym miejscu na świecie chciałbym mieszkać najbardziej?

20. Z kim najchętniej chciałbym tam zamieszkać?

21. Jaka jest moja wymarzona praca?

22. Jak wyglądałby mój idealny dzień?

23. Czy posiadam duchową, nieodkrytą jeszcze część mnie?

24. Co najbardziej chciałbym zrobić TU I TERAZ, co sprawiłoby mi najwięcej satysfakcji?

25. Co wyjątkowego mam, czym mogę podzielić się ze światem?

26. Co sprawia, że wręcz płaczę z radości?

27. Co chciałbym zrobić w nadchodzący weekend, tak po prostu dla zabawy?

28. Jeśli miałbym moc zmieniania świata, co bym zrobił w pierwszej kolejności?

29. Jeśli złapałbym złotą rybkę, które może spełnić moje 3 życzenia to jakie by one były?

30. Czy istnieje rzecz, która mnie trochę przeraża, ale zrobienie jej dałoby mi mnóstwo satysfakcji?

31. Jakie cechy. które posiadam sprawiają, że jestem z nich dumny?

32. Co zrobiłem w swoim życiu, z czego jestem naprawdę dumny?

33. Gdzie chciałbym znaleźć się za 5 lat od chwili, w której to czytam?

34. Kim ze znanych postaci chciałbym być najbardziej? (nie muszą to być postaci aktualne)

35. Czego najbardziej nie lubiłem robić w moim dotychczasowym życiu?

Zastanów się przez krótką chwilę nad każdym z powyższych pytań. Być może otworzą Ci się nowe horyzonty myślowe, spojrzysz na swoje życie z zupełnie innej strony i znajdziesz pomysł na siebie. Jeśli tak się stanie przynajmniej w jednym przypadku to znaczy że ten post nie poszedł na marne, gdyż właśnie jego celem jest zmuszenie do głębszych poszukiwań wewnątrz siebie i próba otworzenia się na nowe możliwości.

Kilka wskazówek, jak znaleźć swój cel w życiu

Samodzielne poszukiwania i badanie siebie poprzez dobre nawyki pomagają skupić myśli i naprawdę skoncentrować się na tym, co sprawia nam największą przyjemność w życiu i nadaje mu sens. Każdy ma inne umiejętności i talenty, które czynią go wspaniałym… a poświęcenie czasu na analizę tego, w czym jesteś wybitny, może nadać ci dalszy kierunek tego, co możesz nazwać swoim celem życiowym. Pro tip: możesz mieć więcej niż jeden cel!

Ofiaruj czas, pieniądze lub talent

Gdyby istniał tylko jeden nawyk, który pomoże Ci odnaleźć swój cel, byłoby to pomaganie innym.
Altruistyczne zachowania mogą obejmować wolontariat w organizacji non-profit, przekazywanie pieniędzy na cele, na których Ci zależy, lub po prostu codzienną pomoc ludziom wokół Ciebie.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się poświęcić dwie soboty w miesiącu na wydawanie posiłków w kuchni dla ubogich, czy też raz w tygodniu będziesz wozić starszego sąsiada do sklepu spożywczego, robienie czegoś miłego dla innych może sprawić, że poczujesz, że Twoje życie ma sens.

Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

Co łączy Cię z ludźmi, z którymi decydujesz się przebywać? Nie myśl o współpracownikach czy członkach rodziny, z którymi czujesz się zobowiązany się spotykać. Pomyśl o ludziach, z którymi decydujesz się spędzać czas poza pracą i poza funkcjami rodzinnymi. Ludzie, którymi się otaczasz, mówią coś o Tobie. Jeśli otaczają Cię ludzie, którzy wprowadzają pozytywne zmiany, możesz czerpać z ich inspiracji.

Z drugiej strony, jeśli otaczają Cię ludzie negatywni, którzy Cię dołują, być może będziesz chciał coś zmienić. Trudno jest czuć pasję i celowość, gdy otaczają nas ludzie, którzy nie są zainteresowani wnoszeniem pozytywnego wkładu.

Rozmawiaj z ludźmi i nawiązuj nowe znajomości

Łatwo jest przeglądać media społecznościowe, gdy jesteś sam w metrze lub siedzisz w barze, czekając na kogoś. Oprzyj się tej chęci. Zamiast tego poświęć czas na rozmowę z ludźmi wokół Ciebie. Zapytaj ich, czy pracują nad jakimś projektem lub co lubią robić dla przyjemności. Porozmawiaj z nimi o organizacjach, z którymi są związani lub czy lubią przekazywać datki na konkretne cele. Nawet jeśli na początku rozmowy z nieznajomymi mogą wydawać się niezręczne, to rozmowa z osobami spoza najbliższego kręgu towarzyskiego może otworzyć Ci oczy na działania, cele i możliwości zawodowe, o których istnieniu nawet nie miałeś pojęcia. Być może odkryjesz nowe zajęcia, które warto poznać, lub inne miejsca, które warto odwiedzić. A te działania mogą być kluczem do odnalezienia swojego celu.

Odkryj swoje zainteresowania

Czy jest jakiś temat, który regularnie poruszasz w aktualizacjach statusu na Facebooku lub na Twitterze? Czy regularnie udostępniasz artykuły na temat zmian klimatycznych lub uchodźców? Czy na Instagramie są zdjęcia, na których ciągle wykonujesz jakąś konkretną czynność, np. uprawiasz ogród lub występujesz?

Zastanów się, jakie rozmowy najchętniej prowadzisz z ludźmi, gdy spotykasz się z nimi twarzą w twarz. Czy lubisz rozmawiać o historii? A może wolisz dzielić się najnowszymi wskazówkami dotyczącymi oszczędzania pieniędzy, które odkryłeś?

Rzeczy, o których lubisz rozmawiać i którymi chętnie dzielisz się w mediach społecznościowych, mogą ujawnić rzeczy, które nadają Ci cel w życiu.

Zastanów się nad niesprawiedliwościami, które cię niepokoją

Wiele osób ma swoje ulubione sprawy lub projekty, które dotyczą niesprawiedliwości na świecie. Czy jest coś, co sprawia, że myślisz o tym z tak wielką przykrością, że aż do głębi cię to dręczy?

Może to być dobro zwierząt, konkretna kwestia praw obywatelskich lub organizacja zajmująca się zwalczaniem otyłości u dzieci. Być może myśl o seniorach spędzających samotnie święta przyprawia Cię o płacz lub uważasz, że osoby nadużywające substancji odurzających potrzebują więcej możliwości rehabilitacji – organizacje takie istnieją i potrzebują Twojej pomocy.

Sprawdź też: Dlaczego szczerość jest ważna w przyjaźni?

Nie musisz koniecznie angażować się w realizację swojego celu w pełnym wymiarze godzin. Może się okazać, że dzięki karierze zawodowej stać Cię na pomoc w sprawie, która Cię pasjonuje. Możesz też odkryć, że jesteś w stanie poświęcić czas – a nie pieniądze – na rzecz sprawy, w którą wierzysz.

Odkryj, co kochasz robić

Z drugiej strony, samo zastanowienie się nad tym, co naprawdę kochasz robić, również może pomóc Ci w znalezieniu celu.

Uwielbiasz teatr muzyczny? Być może najlepiej będzie wykorzystać Twoje umiejętności w taki sposób, aby zapewnić występy na żywo dzieciom, które mogą skorzystać z kontaktu ze sztuką.

Czy analizowanie danych to coś, co sprawia Ci przyjemność? Ta umiejętność może dla wielu okazać się nieocenionym i przydatnym atutem.

Zastanów się, jakiego rodzaju umiejętności, talenty i pasje wnosisz do projektu. Następnie przeprowadź burzę mózgów, w jaki sposób możesz przekształcić swoją pasję w coś, co ma dla Ciebie znaczenie.

Jak znaleźć pasję i cel w życiu?

Nie pozwól, by Twoje życie przejeło nad Tobą kontrolę. Ty tu jesteś Panem i Ty w dużej mierze decydujesz. Amen.

Życie to przewrotna bestia, której nikt w pełni nie jest w stanie ujarzmić i świadomie kontrolować na wszystkich jej płaszczyznach. Dynamiczność i nieprzewidywalność zachodzących, często niezwykle bolesnych, zmian i przeżyć przerasta największych twardzieli i powala na kolana, zmuszając do modlitwy w desperacji. Skutecznie odbiera siły do ponownej próby podjęcia walki. Każda, nieuchronnie zbliżająca się sekunda, może okazać się przewrotem pozwalającym na osiągnięcie lub zaprzepaszczenie celów w życiu.

Być może Ty już określiłeś swoją drogę, którą masz zamiar podążać do mety zwanej sukcesem i spełnieniem. Jeśli tak właśnie jest to podziel się swoimi celami życiowymi w komentarzach. Z pewnością będzie to znakomita inspiracja dla tych, którzy wciąż się wahają odbijając się na przemian od ściany niepewności i zwątpienia.