Jak stawić czoła samotności i przestać się izolować?

Jeszcze nie tak dawno temu często czułem się samotny. Spędzałem samotnie noce i weekendy obserwując, jak inni bawią się albo spędzają czas w towarzystwie. W końcu dojrzało we mnie postanowienie, że nie chcę tak żyć. Z biegiem czasu nauczyłem się skutecznych strategii radzenia sobie z samotnością i w końcu ten okres mam już za sobą. Samotność, jak wszystko, nie trwa wiecznie. Dlatego jeśli czujesz się samotny, to jeszcze nie powód, aby się izolować niczym introwertyk i spędzać czas z dala od ludzi. A zatem, jak poczuć się mniej samotnym i odizolowanym?

Wykorzystaj samotność na swoją korzyść

Zmień perspektywę i zdefiniuj nowe pojęcie samotności. Jeśli jesteś samotny, oznacza to, że możesz robić, co chcesz i kiedy chcesz! Samotność nie musi mieć wpływu na stan emocjonalny, albo być wynikiem kiepskiej kondycji psychicznej. Wybierz coś, co Cię interesuje i może nawet oddaj się pasji bez reszty. Czytaj książki, które wydają się interesujące. Możesz nauczyć się kodować, podróżować, nauczyć się języka, stać się naprawdę dobry w uprawie roślin, zacząć malować lub pisać o swoich samotnych przeżyciach. Cokolwiek to jest, staraj się, aby czas spędzony w samotności nie był zmarnowany, lecz konstruktywny i dobrze wykorzystany.

Samotność nie trwa wiecznie

Świadomość, że nic nie trwa wiecznie, jest w gruncie rzeczy pocieszeniem. Samotność jest stanem przejściowym i bardzo subiektywnym. Do tego wszyscy ludzie jej doświadczają w różnych okresach życia. Nie oznacza to jednak, że tak będzie zawsze. Kiedy w deszczowy dzień pyta się ludzi, czy są szczęśliwi w swoim życiu, oceniają je niżej niż w słoneczny dzień. Oznacza to, że mamy tendencję do postrzegania rzeczywistości i całego naszego życia z perspektywy chwili, w której się znajdujemy. To też trzeba mieć na uwadze. 

Odnów stare kontakty

Faktycznie – kontakty sie urywają z konkretnych powodów i najczęściej nie powinniśmy się starać o czas i uwagę innych. Ale bywa również tak, że zrządzeniem losu dobra znajomość się urywa przez wyjazd lub karierę. Odnowienie kontaktu z dawnymi przyjaciółmi może okazać się dobrym pomysłem, jeśli osoba miło nas wspomina. 

Spraw, by twoje otoczenie było przyjemne

Otoczenie ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Wystarczy zadbać o porządek w domu, albo przemeblować pokój, aby lepiej się poczuć mniej samotnym. Życie towarzyskie mimo swojej wagi dla funkcjonowania jest tylko jedną z części składowych życia. I jeżeli tymczasowo nie masz do czynienia z ludźmi, to nie znaczy, że możesz totalnie wszystko zaniedbać. Kolejną korzyścią jest to, że łatwiej jest spontanicznie zaprosić kogoś do domu, gdy dom wygląda jak najlepiej. Albo będzie ci łatwiej wyjść do ludzi, jeśli sam nie jesteś zaniedbany.

Naucz się czegoś nowego

Życie towarzyskie i utrzymywanie relacji wymaga to czasu. Jeżeli przyszedł czas na samotność, to możesz wykorzystać ten okres, aby opanować jakąś umiejętność lub rozwijać zainteresowania. Osobiście lubię się doskonalić i dużą wagę przykładam do samorozwoju. Inną korzyścią płynącą z opanowania czegoś jest fakt, że – jak zaobserwowano – zwiększa to motywację do inwestowania w relacje międzyludzkie i nowe związki.

Sprawdź też: Samoocena i poczucie własnej wartości w dorosłym życiu

Zdefiniuj siebie poprzez to, kim jesteś jako osoba

Ważne jest, by pamiętać, że samotność nie jest czymś dziwnym czy rzadkim. W rzeczywistości duża część populacji czuje się samotna i praktycznie KAŻDY człowiek na świecie czuł się samotny w jakimś momencie swojego życia. To nie czyni ich mniej wartościowymi osobami. Nie definiuje nas liczba przyjaciół, ale nasza osobowość, nasze wyjątkowe cechy i sposób patrzenia na życie.

Nawet jeśli jesteś samotny, możesz pokochać siebie.

Zostań wolontariuszem, aby pomagać innym

Jeśli nie masz pomysłu na wykorzystanie czasu, to możesz oddać go innym. Pomaganie innym, jeśli tylko ma sens, potrafi dać bardzo dużo satysfakcji. Do tego aktywny wolontariat to ciągły kontakt z ludźmi, co na pewno pomoże w walce z samotnością.

Rozwijaj swoje umiejętności społeczne

Być może czujesz, że próby nawiązywania kontaktów towarzyskich i nawiązywania przyjaźni nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Być może nawiązanie więzi zajmuje wieczność lub ludzie po pewnym czasie przestają utrzymywać kontakt. Na szczęście umiejętności społeczne to… umiejętności i można nad nimi pracować. Kiedy byłem młody, nie miałem pojęcia o życiu towarzyskim. Nie zwracałem nawet uwagi na takie rzeczy, jak kontakt wzrokowy czy umiejętność słuchania i komunikacji.

Unikaj polowania na przyjaciół

Oto kolejna sprzeczna z intuicją zasada. Nie postrzegaj wspólnych wyjść i spotkań towarzyskich jako szansy na zawarcie znajomości i spotkanie nowych przyjaciół. Postrzegaj takie sytuacje i wydarzenia jako plac zabaw, na którym można wypróbować nowe umiejętności społeczne. Zawsze uwielbiałem takie podejście, ponieważ zdejmowało ze mnie presję. Sprawiałem też wrażenie osoby bardziej stanowczej i pewnej siebie. Jeśli udało mi się wypróbować jakieś nowe umiejętności społeczne, ten wieczór był sukcesem.

Przyjaciele pojawiają się, gdy przestajemy aktywnie o nich zabiegać. Kiedy jesteśmy głodni przyjaźni, łatwo jest sprawiać wrażenie osoby zdesperowanej lub szukającej aprobaty. To również dlatego ludzie, którym wydaje się, że nie zależy im na niczym, często odnoszą większe sukcesy towarzyskie. Jeśli zamiast tego pomagamy ludziom, chociażby poprzez bycie dobrym słuchaczem, okazywanie pozytywnego nastawienia, budowanie relacji – wszystko samo się układa.

Co się u mnie zmieniło?

Stałem się lepszy w kontaktach społecznych. To nie jest trudne. A wszystko, czego potrzebujesz, to chęci i czas na czytanie. Z czasem poznasz też koncept „toksycznych ludzi”, co tylko zwiększy świadomość i pozwoli na omijanie tych, którzy manipulują albo wykorzystują. Jednak pamiętaj, że im większa świadomość, tym większa samotność. Dlatego odpowiedz sobie na pytanie, jak daleko jesteś w stanie się posunąć i co zrobić, aby nie być samotnym.

Literatura:
Poortvliet, P. M., & Darnon, C. (2010). Toward a more social understanding of achievement goals: The interpersonal effects of mastery and performance goals. Current Directions in Psychological Science, 19(5), 324-328.
Akin, A. (2010). Self-compassion and Loneliness. International Online Journal of Educational Sciences, 2(3).
Lyon, T. A. (2015). Self-compassion as a predictor of loneliness: The relationship between self-evaluation processes and perceptions of social connection.
Neff, K. D. (2011). Self‐compassion, self‐esteem, and well‐being. Social and personality psychology compass, 5(1), 1-12.