Czy nam się to podoba, czy nie, zmiany w życiu są nieuniknione. Jednak zmiany to obawa, to zwykle nieumiejętność porzucenia starych nawyków, podjęcia wysiłku i nierzadko opory. Szczególnie nagłe zmiany w życiu powodują najwięcej kłopotów, bo najczęściej nie są zależne od nas. Łatwo wtedy wpaść w letarg, zobojętnienie lub kryzys tożsamości i poczucia własnej wartości. Reakcja ludzi na zmiany i radzenie sobie z nimi są bardzo dobrze zbadane przez psychologów. Zmiany w życiu są niezbędne i jednocześnie nieuniknione. Aby odnaleźć się w nowej roli lub sytuacji, trzeba najpierw odciąć się od przeszłości. Jeśli trzeba, to nawet zapomnieć o kimś, kogo się kochało, przyjąć nową tożsamość i świadomie wejść na ścieżkę rozwoju emocjonalnego.
Zaakceptuj nadchodzące zmiany
Czasami jesteśmy tak uwikłani w walkę ze zmianami, że odkładamy je na później. Zaprzeczanie jest potężnym dynamizmem i mechanizmem psychologicznym, siłą, która chroni naszą psychikę na wiele sposobów. Jednak zbyt mocne lub zbyt częste zaprzeczanie rzeczywistości może stać się toksyczne, a wręcz patologiczne. Spojrzenie prawdzie w oczy i przyznanie, że „nic nie trwa wiecznie i wszystko się zmienia” może być mniej stresujące niż opieranie się zmianom i odkładanie akceptacji na później.
Uświadom sobie, że nawet pozytywna zmiana może powodować stres
Czasami, gdy ludzie przechodzą przez pozytywne zmiany w życiu, takie jak ukończenie studiów lub urodzenie dziecka, nadal odczuwają ogromny stres lub nawet strach. Pamiętaj, że pozytywne zmiany mogą powodować stres, tak samo jak te niezbyt pozytywne. Stres to po prostu sposób, w jaki organizm reaguje na zmiany. Nie ma nic złego w odczuwaniu stresu, nawet jeśli wydarzyło się coś dobrego – to normalne.
Trzymaj się swojego regularnego harmonogramu
Nie rezygnuj ze swojej rutyny. Im więcej się dzieje, tym ważniejsze jest, aby trzymać się swojego stałego harmonogramu. Jeśli sytuacja na to nie pozwala, wtedy dostosuj go do swoich zmian, ale mimo wszystko nie rezygnuj. Rutyna jest podstawą sukcesu.
Przeczytaj też: Jak przestać żyć przeszłością?
Takie obowiązki, jak spacer z psem codziennie o 8 rano, daje nam punkt zaczepienia i przypomina, że z jednej strony coś się zmienia, a z drugiej pewne rzeczy są wciąż takie same. Dzięki temu umysł ma szansę odpocząć.
Przestrzegaj diety niezależnie od sytuacji
Kiedy następuje zmiana, wielu z nas ma tendencję do sięgania po węglowodany – chleb, babeczki, ciasto itp. Może to wynikać z faktu, że jedzenie węglowodanów zwiększa poziom serotoniny – substancji chemicznej w mózgu, której poziom spada w okresie stresu. Jednak jeśli jeść, to tylko z umiarem. Prowadź dziennik żywieniowy, zapisuj wszystko albo korzystaj z dedykowanej aplikacji. Dieta ma olbrzymie znaczenie, a uleganie zachciankom tylko dlatego, że jesteś w stresie to słaba wymówka. Nieodpowiednia dieta (dieta, to nie tylko co jemy, ale też jak jemy i kiedy) szybko może pogorszyć stan zdrowia i wtedy będzie jeszcze więcej powodów do stresu. Błędne koło dotyczy także picia alkoholu.
Staraj się nie zapominać, czemu doszło do zmian
Wypisz pozytywy, które wynikły z tej zmiany. Jeżeli jesteś w trakcie wdrażania zmian, to zapisz sobie, czemu mają służyć. Jeśli będziesz sobie przypominać o tym, czemu się wysilasz i zmieniasz coś w życiu, na pewno będzie ci łatwiej. Może dzięki tej zmianie w Twoim życiu poznałeś nowych ludzi. Może zacząłeś praktykować zdrowsze nawyki. Może stałeś się bardziej aktywny politycznie. Może stałeś się bardziej asertywny (albo mniej chamski). Może ta zmiana pomogła ci ustalić priorytety tego, co jest najważniejsze w twoim życiu. Zmiany dają nam możliwość rozwoju i ważne jest, aby przyznać się do tego, że w ich wyniku wszystko stało się lepsze. Jeszcze jest druga opcja, równie częsta, jak pozytywne zmiany. Pozytywne zmiany, ale nie te zamierzone. Dlatego warto być świadomym i uważnym, aby nie przeoczyć żadnych efektów zmian.
Zawsze szukaj wsparcia
Pytanie i proszenie to jest takie nie-polskie. Jednak czasem warto zrezygnować z dumy i uporu i zacząć rozmawiać z ludźmi. W końcu nikt nie przechodzi przez życie sam. Proszenie o pomoc to znak, że znasz siebie na tyle dobrze, by zdać sobie sprawę, że potrzebujesz pomocy. Pomyśl o swoich zaufanych przyjaciołach lub członkach rodziny. Istnieje prawdopodobieństwo, że chętnie pomogą, jeśli będziesz potrzebować ich do pilnowania dzieci podczas załatwiania spraw lub jeśli po prostu będziesz potrzebować trochę czasu dla siebie. Być może istnieje ktoś, kto wisi ci przysługę? Zastanów się, kto i w czym może ci pomóc? Jak wykorzystać dostępnych ludzi i znajomości? Większość zmian jest trudna do zaakceptowania nie dlatego, że są trudne, tylko z braku organizacji.
Wykorzystaj techniki wizualizacji, aby poradzić sobie ze zmianami
W psychologii jest wiele skutecznych metod pracy z umysłem. Wizualizacja pomaga osiągnąć cele poprzez odtwarzanie ich swoim umyśle. Twoja wizja może zabrać cię w miejsca, które kiedyś były poza twoją wyobraźnią. Praktykując wizualizację, oszukujesz swój podświadomy umysł, przygotowujesz się do sytuacji, które mogą nastąpić i przez to stajesz się bardziej zaradny.
Kiedy wizualizujesz nadchodzące zmiany, poczuj je jak najbardziej realnie, jak tylko potrafisz. Użyj wszystkich pięciu zmysłów, aby uzyskać najlepszy obraz tego, jak to wygląda. Posmakuj go, powąchaj, dotknij. Zrób wszystko, aby to doświadczenie było jak najbardziej realne. Przekonaj swój podświadomy umysł, że to jedyny sposób na życie i praktykuj go, aż stanie się rzeczywistością.
Nie wyładowuj swoich emocji
Wyładowanie emocji przynosi więcej szkody dobremu samopoczuciu, niż korzyści.
Wyładowanie polega na wyrażaniu negatywnych emocji, a nie na rozwiązywaniu problemów. Odreagowanie emocjonalne nic nie zmieni i pogorszy samopoczucie. Bo zamiast zaakceptować negatywne myśli i uczucia, przeżywamy je na nowo.
Odreagowanie poniekąd zmienia perspektywę i małe błahostki wydają się poważną sprawą. Wyładowanie emocjonalne również utrwala w pamięci negatywne przeżycia.
Także jeżeli chcesz się poczuć lepiej, to nigdy nie ulegaj odruchom biologicznym. Zawsze miej na uwadze, co ma realny wpływ na twoją sytuację, a co jest tylko wynikiem emocji. W końcu panowanie nad umysłem rozróżnia nas od zwierząt.
Jak sobie poradzić ze zmianami? Podsumowanie
Najważniejszą rzeczą, o której musimy pamiętać, gdy mówimy o zmianie, jest idea, że wszystko, co jest poza naszą strefą komfortu i jest dla nas nowe, staje się niewygodne. Zmiana jest niewygodna i dlatego jest pogardzana przez większość ludzi. Wymaga ona od nas dostosowania się do nowych rzeczy i zaakceptowania tych, które są nam obce. Cały ten proces jest bardzo wymagający i na pewno jest dodatkowym problemem, z którym trzeba się zmierzyć.
Bez względu na to, jaki rodzaj zmiany masz do czynienia; dostosowanie się do nowych wymagań miejsca pracy, studia, czy nowy związek, przemijanie ludzi i uczuć – to wszystko na pewno zakłócić twoją codzienną rutynę i trzeba dokonać zmian, aby dostosować się do wymagań nowego etapu w rozwoju.