woman sitting on the wall

Jak zapomnieć o kimś, kogo się kochało?

Jak zapomnieć kogoś, kogo się kocha? Z reguły nie jest łatwo zapomnieć o ludziach, którzy w jakimś stopniu odcisnęli piętno na naszym życiu. Szczególnie jeśli w grę wchodzi intymna relacja, zaufanie i partnerstwo. W kobiecych magazynach i blogach na tematach związków i relacji jest pełno porad, jak zapomnieć o bliskiej osobie. Sprawa wydaje się prosta, bo wystarczy pozbyć się wspomnień i znaleźć coś, co wypełni pustkę emocjonalną, jaka stworzyła ta nieobecność ukochanej osoby. Mając czysty umysł i nie będąc pod emocjonalnym wpływem, dopiero wtedy można zacząć żyć na nowo. Zapominanie to niewątpliwie długi proces, który wymaga czasu. Jeśli akurat próbujesz zapomnieć o ukochanej osobie, to mam nadzieje, że ten artykuł okaże się pomocny.

Dlaczego w ogóle musimy zapominać o kimś, kogo kochamy?

Rozpad związku albo brak szans na jego przetrwanie, śmierć bliskiej osoby, zdrada partnera lub po prostu szara codzienność, która nie pozwala na wspólne życie – jest kilka powodów, dla których trzeba zapomnieć o kimś, kogo się kocha. Czasem lepiej dla własnego dobra pogodzić się z faktami i zacząć układać życie na nowo.

Potrzeba czasu na to, aby zapomnieć kogoś, kogo się kochało

Przede wszystkim potrzeba czasu na to, aby zapomnieć o ukochanej osobie i przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Każdy z nas też chce, aby ból i tęsknota jak najszybciej się skończyły. Przepracowanie własnych uczuć i akceptacja emocjo nie są jednak prostym procesem. Ale to pierwszy i najważniejszy krok ku temu, aby jak najszybciej zapomnieć o kimś, kogo się kochało. Przyznanie się do tego własnych uczuć może poprawić ci na chwilę humor. Ale pamiętaj, aby również uzbroić się w cierpliwość, bo minie trochę czasu, zanim te uczucia się rozwieją i miną wspomnienia.

Według badań opublikowanych w Journal of Positive Psychology, potrzeba 11 tygodni, aby poczuć się lepiej po zakończeniu związku. Inne badanie wykazało, że potrzeba około 19 miesięcy, aby wyleczyć się ze wspomnień i emocji po zakończeniu nieudanego małżeństwa.

Badania jednak nie odzwierciedlają w pełni problemu, bo każdy z nas jest inny i żyje w różnych warunkach i otoczeniu. Prawda jest taka: serce nie sługa, a złamane serce to serce w żałobie. Nie da się w ciągu dnia ogarnąć wszystkiego po tak drastycznej zmianie, jaka jest utrata labo rozstanie ukochanej osoby. Jeżeli po rozpadzie małżeństwa dasz sobie rade w 11 tygodni wytłumaczyć, że „to co było, a nie jest, nie pisze się w rejestr”, to dobrze. Innym może to zająć trochę więcej czasu. Jeszcze inni latami będą przeżywać rozstanie.

Zaakceptuj swoje emocje

To naturalne, że koniec związku oznacza smutek i żal. Naturalne jest również unikanie tych emocji, próbując je zignorować. Ale jedynym sposobem, aby zapomnieć o kimś, kogoś się kochało i ruszyć dalej ze swoim życiem, jest akceptacja oraz wdzięczność.

Jeśli mam być szczery, to jest to, co naprawdę mnie powstrzymywało. Nigdy nie byłem w stanie poradzić sobie z negatywnymi emocjami. Generalnie po prostu je ignoruję i żyję dalej, co jest pomocne w niektórych sytuacjach, ale w przypadku czegoś tak ważnego jak rozstanie, nie było to szczególnie przydatne.

Sprawdź też: Pożegnanie bez pożegnania. Sarkastyczne zwroty na pożegnanie

Po dłuższym czasie spędzonym razem rozstania mogą być niezwykle dezorientujące. Dzieje się tak szczególnie w przypadku, gdy włączyłeś swój związek do swojej samoakceptacji i traktowałeś go tak, jakbyście byli „parą”, a osobę jako drugą połowę. Gdy nie ma już połowy ciebie, to kim teraz jesteś?

Szczerze mówiąc, czułem, że straciłem część siebie i że trudno mi będzie spotkać kogoś równie dobrego. W zasadzie byłem zdołowany i nie wiedziałem, gdzie się zwrócić i co dalej robić. Moje życie kręciło się wokół mojej dziewczyny przez 5 lat. Więc kiedy odeszła (zakończyła to), to praktycznie zmiażdżyło mi to duszę. Ale to jest właśnie to, co trzeba zaakceptować. Tylko akceptując to, że straciłeś część siebie, będziesz w stanie odbudować lepszego siebie.

A wraz z akceptacją przejdzie wdzięczność za wspólnie spędzony czas. 

Przestań rozmawiać z osobą, o której chcesz zapomnieć

Jeśli chcesz o kimś zapomnieć, pierwszym kluczowym krokiem jest zaprzestanie komunikowania się z nim lub nią. Nie oczekuj, że wyrzucisz ich ze swojej głowy, jeśli będziesz się z nimi komunikować, nawet w pozornie nieistotny sposób.

Niezależnie od tego, czy jest to wiadomość tekstowa, przypadkowe połączenie telefoniczne, aby się przywitać, post na jego lub jej osi czasu na Facebooku lub oznaczony tweet, najmniejszy pomysł bycia w kontakcie z tą osobą przyniesie wspomnienia i przypomni ci o ich obecności w twoim życiu.

Zobacz, jak inni ludzie zapomnieli o kimś, kogo kochali

Ilekroć czujesz się samotny i sam, bo brakuje ci pewnej osoby, pomyśl o tym, jak oni ruszyli dalej ze swoim życiem. Na przykład pomyśl o tym, jak łatwo twoja była dziewczyna przeniosła się, aby znaleźć kogoś innego lub jak twój były partner teraz spędza czas z nowymi przyjaciółmi w centrum handlowym.

Zapomnienie o kimś, kogo kochałeś lub o kimś, kto był bardzo bliski twojemu sercu, w żadnym wypadku nie jest rzeczą łatwą do zrobienia. Ale musisz pamiętać, że jeśli ta osoba nie traci czasu na rozpamiętywanie i żyje dalej swoim życiem, to ty powinieneś zrobić dokładnie to samo.

Zajmij się pracą lub studiami

Jeżeli wyjątkowo trudno jest ci zapomnieć o kimś, kto od ciebie doszedł, to oddanie się pasji, hobby albo zajęcie się pracą lub nauką może pomóc. Spróbuj tak zaplanować dzień, aby nie było czasu na wspomnienia i rozmyślanie. Weź nadgodziny, podejmij dodatkową pracę lub zapisz się na kurs online. Najważniejsze jest, abyś był zajęty od rana do wieczora. A gdy już w końcu zwrócisz do domu, to niech to będzie tak późna pora, że jedynie wystarczy czasu na szybki prysznic i kolację.

Wyrzuć wszystkie prezenty od osoby, o której chcesz zapomnieć

Z pewnością jeśli byłeś bardzo przywiązany do osoby, która cię zostawiła, to na pewno jesteś bardzo przywiązany do wszystkiego, co od niej dostałeś. Szczególnie prezenty na urodziny mają taką magiczną moc.

Powiem przy okazji z własnego doświadczenia, chociaż dzisiaj wydaje mi się to głupie, jak o tym myślę. Ale kiedyś byłem tak zakochany, ze nawet zapisywałem w zeszycie smsy od niej.

Jeżeli dostałeś coś wartościowego, może warto zostawić jako inwestycje albo dać komuś ma prezent. W każdym innym przypadku wyrzuć jak najszybciej.

Nie odwiedzaj miejsc, które przywołują wspomnienia

Bardzo prosta i oczywista porada. Ale dla niektórych może być często niemożliwa do zrobienia. Jeśli chcesz zapomnieć o kimś, z kim byłeś blisko przez lata i często jeździliście na wakacje do Afryki, to będzie łatwe. Ale jeśli oboje mieszkacie na jednym osiedlu, jeździcie do pracy tym samym autobusem albo pracujecie w tym samym budynku, to nie będzie łatwo zapomnieć o tej osobie.

W takim wypadku może po prostu nie chodź na spacer do parku, w którym spędzaliście kiedyś dużo czasu. Albo zmień restauracje, bo takie miejsca też potrafią przywoływać wspomnienia.

Podróże: Nawet weekendowy wyjazd pozwoli zapomnieć

Podróżowanie może być skutecznym sposobem na zapomnienie o kimś, bez konieczności podejmowania zbyt ciężkich prób. Oddychanie powietrzem innego miejsca, spotykanie nowych ludzi i oglądanie nowych miejsc może dać ci odskocznię, której potrzebujesz, aby odświeżyć umysł.

Większość ludzi ze złamanym sercem nigdy nie podróżuje, ponieważ widzą to jako uciążliwe i niepotrzebne zajęcie. Do tego nie mają głowy do planowania i budżetu. Rozwiązaniem problemu może być nawet wyjazd na weekend, chociażby do rodziny czy przyjaciół.

Czas leczy wszystkie rany: bądź cierpliwy i nie oczekuj zmian z dnia na dzień

Daj sobie dużo czasu, aby o kimś zapomnieć. Próba zapomnienia dziewczyny, którą kochałeś z głębi serca lub usunięcia z umysłu wszystkich wspomnień o narzeczonej to coś, co może zająć miesiące, jeśli nie lata.