Powody, dla których ludzie się poddają w życiu i biznesie

W naszym społeczeństwie funkcjonuje takie pojęcie, jak „poddawać się”. Jest to pojęcie kojarzone bardzo negatywnie, gdyż pierwsze, co przychodzi nam na myli, to słabość i brak motywacji. Kiedy się poddajemy, to znaczy, że rezygnujemy. Jednak powody, dla których ludzie się poddają w dążeniach do celu albo utrzymaniu związku lub pracy, są bardzo różne. Jedno jest pewne. Poddanie się nie oznacza słabości. Wręcz przeciwnie, w niektórych przypadkach odpuszczanie może wręcz być oznaką siły i hartu ducha. Dlaczego ludzie się poddają zarówno w życiu prywatnym, jak i biznesie?

Dlaczego się poddajemy? 

Dlaczego ludzie rezygnują z realizacji celów? Dlaczego Ty zrezygnowałeś z realizacji celów? Ludzie zazwyczaj rezygnują, gdy proces staje się zbyt trudny lub trwa zbyt długo. Ponosimy porażkę o kilka razy za dużo i reagujemy rezygnacją. Oto najczęstsze powody, dla których odpuszczamy.

Nierealne oczekiwania

Zbyt wysoko ustawiona poprzeczka i za duże oczekiwania nie są głównym powodem, dlaczego się poddajemy. Jednak jest to najczęstszy powód rezygnacji. Nierealistyczne oczekiwania zakładają pewien poziom kontroli, którego w rzeczywistości nie mamy w danej sytuacji. Wielokrotnie odczuwamy rozczarowanie, że oczekiwania nie zostały spełnione.

Oczywiście ma to związek z dążeniem do perfekcji. A to jak wiemy, jest kompletnie bez sensu i ma na celu jedynie karmić ego. Także jeśli dążysz do jakiegoś celu, miej realistyczne oczekiwania dostosowane do swoich możliwości i umiejętności. Nie poddawaj się tylko dlatego, że nie dostajesz tego, czego chcesz. 

Brak wiary w siebie

Brak wiary w siebie i wątpliwości we własne możliwości jest bardzo często powodem, dla którego się poddajemy. I nie można tak łatwo zignorować stosunku do samego siebie, bo nastawienie psychiczne jest kluczem do sukcesu. Dlatego samoocena jest bardzo istotna.

Nieważne jak bardzo jesteś utalentowany i jak wiele możliwości stoi przed tobą otworem. Jeśli brakuje ci wiary w siebie, to nie będziesz w stanie wykorzystać nadarzających się okazji ani oferowanej pomocy. Jeżeli poddajesz się tylko dlatego, ze brak ci wiary w siebie, to pamiętaj: przeciętna osoba o przeciętnych umiejętnościach, ale z pozytywnie nastawionym umysłem może osiągnąć więcej, niż utalentowana osoba bez wiary w siebie.

Zbyt duży wybór

Mając zbyt wiele opcji do wyboru, większość ludzi dostaje paraliżu decyzyjnego. Po prostu nie są w stanie wybrać albo zdecydować się na jakąś opcje. Dlatego bardzo często się poddają. Dokonując wyboru, wybieramy jedną opcję i jednocześnie rezygnujemy z innej. I tutaj zaczyna się konflikt, ponieważ inne opcje również mogą okazać się właściwe lub korzystniejsze. Więcej opcji prowadzi do większego żalu.

Sprawdź też: Po czym poznać, że twój były partner chce wrócić?

Swoją drogą oferowanie zbyt dużego wyboru jest techniką manipulacji, która sprawdza się w handlu. Klient, mając zbyt duży wybór, skupia się tylko na nim. A i tak coś kupi.

Dlatego, zamiast się poddawać, warto najpierw przeanalizować wszystkie możliwości wyboru. Jeśli zauważysz, że podejmowanie decyzji zajmuje zbyt dużo czasu, bądź jest trudne, wtedy zamiast się poddawać, przyjrzyj się sobie. Może możliwości działają na twoją wyobraźnię i za dużo fantazjujesz? Albo po prostu jesteś niezdecydowany. 

Typowy brak dyscypliny

Brak dyscypliny jest częstym powodem, dla którego się poddajemy. Ma on jednak bardzo złożone podłoże. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, ze brak motywacji to nie jest to samo co brak dyscypliny. Wszyscy wiemy, czym jest motywacja i znamy jej dwa rodzaje – wewnętrzną i zewnętrzną. Motywacja jest czymś, co przychodzi i odchodzi. Natomiast dyscyplina jest stałym procesem i przede wszystkim kwestią nawyków.

Co jest lepsze: motywacja czy dyscyplina? Oczywiście dyscyplina. Kiedy wpracujemy dyscyplinę, jej efekty zostają na długo, przez co nie będziemy się tak łatwo poddawać, jak w przypadku braku motywacji.

Rozproszona uwaga

Wydaje się, że w dzisiejszych czasach każdy ma deficyty uwagi i problemy z koncentracją. Poza Netflixem i Xboxem rzecz jasna. Pomyśl o wszystkim, co ma na celu przyciągnąć naszą uwagę na co dzień. Mogą nas rozpraszać inni ludzie, telewizja, komputer, internet lub telefon. Nie tylko te zewnętrzne czynniki rozpraszające są problemem, ale wiele osób ma wiele celów do zrealizowania, które też jakby konkurują o ich czas i energię. Możemy przeskakiwać z jednego celu na drugi i zmieniać priorytety i nigdy nie ruszyć z miejsca.

Dlatego, aby nie poddawać się zbyt wcześnie, możemy unikać niektórych rozproszeń poprzez odpowiednie zarządzanie czasem i uważne wykorzystanie przede wszystkim urządzeń elektronicznych. Ważna w tym wszystkim jest świadomość i dyscyplina. Możemy również znaleźć miejsce, w którym nic nie będzie nam przeszkadzać albo jeśli to mają być trwałe zmiany, to zmienić otoczenie lub nawyki. Ogólnie rzecz biorąc, przestań pracować wielozadaniowo i pracuj tylko nad jedną rzeczą na raz. Dzięki temu będziesz bardziej wydajny i skuteczny, przez co nie będziesz się łatwo i szybko poddawał.

„W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa – nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość.”

Budda

Brak chęci do wykonania ciężkiej pracy

Droga do osiągnięcia naszego potencjału nigdy nie jest łatwa. Cele, z których jestem najbardziej dumny, były najbardziej wymagające i żmudne. Wraz z czynnikiem czasu, optymizm odnosi się również do trudności. Kiedy coś jest trudniejsze, niż się spodziewaliśmy, może to być demotywujące, ale jak mówi przysłowie: „wszystko, co warte zrobienia, wymaga ciężkiej pracy”. Co z tym zrobić: Uznaj, że to, w czym jeszcze nie jesteśmy wybitni, będzie wymagało ciężkiej pracy i praktyki. Jeśli więc coś jest trudniejsze, niż się spodziewałeś, czas poćwiczyć więcej, niż się spodziewałeś. W miarę jak będziesz się uczyć tego, czego musisz się nauczyć i rozwijać umiejętności, które musisz rozwinąć, wszystko stanie się łatwiejsze.

Przejmowanie się opinią innych

Przejmowanie się opinią innych to nic innego, jak sabotowanie samego siebie. Aby uniknąć krytyki albo porażki, ludzie wolą się poddać. Wielu trafnie postrzega taką postawę jak pójście na łatwiznę. Bo ten się nie myli, kto nic nie robi. Jeśli szczytem twoich ambicji jest ciągle mieć rację i nie dawać ludziom powodów, aby o tobie mówili, to zawsze będziesz się poddawał już na samą myśl o podejmowaniu ryzyka. Jest to objaw bardzo słabego ego. Ale co do krytyki innych, do tego można się łatwo przygotować, aby nie ulegać zbyt mocno temu, co mówią inni ludzie. 

Wydajność kontra mistrzostwo

Skupianie się na wynikach, a nie na opanowaniu umiejętności lub nabyciu wiedzy powoduje, że ludzie się poddają w dążeniu do celu. Tak naprawdę większość ludzi kocha tylko wizje tego celu i oczami wyobraźni widzi siebie jako kogoś, kto osiągnął sukces. I nie interesuje ich właściwe dążenie do tego celu czy wkładanie pracy i wysiłku.

Dlatego już przy pierwszych trudnościach następuje rezygnacja i utrata zainteresowania. Ponieważ wiedza i opanowanie umiejętności nie były siłą napędową – była nią nagroda lub jakaś korzyść, a zatem krótkotrwały efekt, który nie jest wart wysiłku.

Inne powody, dla których się poddajemy i rezygnujemy

Niewystarczająca nagroda – Najczęściej poddajemy się w dążeniu do celu, gdy nagroda, zaplata lub efekt naszej pracy wydają się małe, lub nieopłacalne.

Zmiana nawyków – najczęściej nie jesteśmy w stanie zmienić nawyków, lub wyrobić kolejnych, które pozwolą na osiągnięcie celów. Nawykiem, który najbardziej przyczynia się do sabotowania nas samych, jest złe odżywianie. Kolejnymi destruktywnymi nawykami, przez które się poddajemy, to szukanie wymówek, poczucie braku wartości, szukanie złotego środka oraz narzekanie.

Rozpamiętywanie porażek – najczęściej porażki rozpamiętywają osoby, które chcą być w centrum uwagi i szukają współczucia. Jednak każdy z nas może wpaść w tą pułapkę. Dlatego najlepiej jest wyciągnąć wnioski i nie popełniać znowu tych samych błędów.

Zmiana decyzji albo priorytetów – jeśli ktoś się poddaje, bo postanowił iść w zupełnie innym kierunku, to nie jest to oznaka słabości, a dojrzałości. Bardzo często nie mamy odwagi przyznać, że dokonaliśmy złego wyboru i w konsekwencji poddajemy się w dążeniu do celu, którego już nie uznajemy za osiągnięcie. Jednak zmian można dokonać o wiele wcześniej i wykorzystać czas i energie na to, co faktycznie jest priorytetem.

Potrzeba kontroli – wbrew pozorem dużo osób ma potrzebę kontroli i jest to czasem nawet największą ich potrzeba. Kontrola ma nawet do tego stopnia znaczenie, że jest kryterium wyboru. Takie podejście powoduje, że nie jesteśmy w stanie rozwinąć potencjału albo osiągnąć sukcesu. Typowa cecha psychopatów.