jedzenie

Jak poprawić pamięć i koncentrację

Odpowiednia dieta korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację. Mózg człowieka waży przeciętnie 1.5 kg i zużywa bardzo dużo energii w postaci glukozy. Pamięć i koncentracja są właściwie tym samym dla mózgu, co ciężary dla mięśni. Jednak do prawidłowej pracy potrzebujesz jeszcze składniki mineralne, witaminy i tłuszcze.

Jednak ten artykuł nie skupia się tylko na diecie. Poza jedzeniem są jeszcze kwestie psychologiczne, środowiskowe i predyspozycje osobiste. Jeśli masz duży problem z pamięcią albo trudno jest ci się skupić, warto zobrazować sobie te wszystkie czynniki w postaci trójkąta. Aby poprawić pamięć i koncentrację, przede wszystkim najpierw warto wyeliminować wszystko, co je zaburza. Dlatego uażność, trening poznawczy i zdrowy styl życia mogą pomóc w poprawie koncentracji.

Czym jest koncentracja i skupienie?

Aby skupić się na jednej rzeczy, musisz domyślnie zignorować wiele innych rzeczy.

Oto lepszy sposób, aby to ująć:

Skupienie może nastąpić tylko wtedy, gdy powiedzieliśmy „tak” jednej opcji i „nie” wszystkim innym opcjom. Innymi słowy, eliminacja jest warunkiem koniecznym do skupienia. To, czego nie robisz, determinuje to, co możesz zrobić.

Skupienie jest kluczem do produktywności, ponieważ powiedzenie „nie” każdej innej opcji odblokowuje twoją zdolność do osiągnięcia tego jednego celu, który pozostał.

A teraz ważne pytanie: Co możemy zrobić, aby skupić się na rzeczach, które mają znaczenie i zignorować te, które nie mają?

Co powoduje zaburzenia koncentracji?

Podobnie jak komputer, który zwalnia w miarę użytkowania, mózg ulega zużyciu, co wpływa na przetwarzanie danych. Może to być spowodowane przez szereg fizjologicznych czynników stresogennych, takich jak stany zapalne, uszkodzenia naczyń krwionośnych (zwłaszcza u osób cierpiących na wysokie ciśnienie krwi), gromadzenie się nieprawidłowych białek i naturalnie występujące kurczenie się mózgu.

Sprawdź też: Jak nawiązywać kontakt wzrokowy we właściwy sposób w życiu, biznesie i miłości

Jednak większość ludzi nie ma problemów z koncentracją. Mają problem z podejmowaniem decyzji. Większość zdrowych ludzi jest w stanie się skupić, jeśli tylko pozbędą się czynników rozpraszających. Czy kiedykolwiek miałeś zadanie, które koniecznie musiałeś wykonać? I co się stało? Wykonałeś je, ponieważ termin podjął decyzję za ciebie. Może wcześniej zwlekałeś, ale kiedy sprawy stały się pilne i zostałeś zmuszony do podjęcia decyzji, zacząłeś działać.

Zamiast wykonać trudną pracę polegającą na wybraniu jednej rzeczy, na której chcemy się skupić, często przekonujemy samych siebie, że lepszym rozwiązaniem jest wielozadaniowość. Jest to nieefektywne.

Koncentracja a wielozadaniowości

Technicznie rzecz biorąc, jesteśmy w stanie robić dwie rzeczy w tym samym czasie. Możliwe jest, na przykład, oglądanie telewizji podczas gotowania obiadu lub odpowiadanie na wiadomości e-mail podczas rozmowy telefonicznej.

Niemożliwe jest jednak skoncentrowanie się na dwóch zadaniach jednocześnie. Albo słuchasz telewizji, a przelewający się garnek z makaronem jest szumem tła, albo zajmujesz się garnkiem z makaronem, a telewizor jest szumem tła. W każdej chwili koncentrujesz się na jednym lub drugim.

Wielozadaniowość zmusza Twój mózg do bardzo szybkiego przełączania uwagi z jednego zadania na drugie. Nie byłoby to wielkim problemem, gdyby ludzki mózg potrafił płynnie przechodzić z jednego zadania do drugiego, ale tak nie jest.

Jak się skupić i zwiększyć swoją uwagę?

Porozmawiajmy o tym, jak przezwyciężyć naszą tendencję do wielozadaniowości i skupić się na jednej rzeczy naraz. Spośród wielu opcji, które masz przed sobą, skąd wiesz, na czym się skupić? Skąd wiesz, gdzie skierować swoją energię i uwagę? Jak określić tę jedną rzecz, którą powinieneś poświęcić?

Jednym ze sposób na organizacje czasu są techniki, które pozwalają na wyznaczanie priorytetowych zadań. Najprostsza z nich jest spisanie rzeczy do zrobienia. Z całej listy potem wybierz 5 najważniejszych. Spośród tych pięciu zaznacz dwie. W ten sposób będziesz wiedział, co masz robić i na czym się skupić. Do pozostałych zadań możesz przejść, jeśli wystarczy czasu.

Jak poprawić koncentrację?

Oto kilka dodatkowych sposobów na poprawę koncentracji i rozpoczęcie pracy nad tym, co ważne.

Wybierz zadanie-kotwicę

Jednym z głównych usprawnień, jakie ostatnio wprowadziłem, jest przypisanie jednego (i tylko jednego) priorytetu do każdego dnia pracy. Chociaż planuję wykonać inne zadania w ciągu dnia, moje zadanie priorytetowe jest jedyną niezbywalną rzeczą, która musi zostać wykonana. Nazywam to „zadaniem kotwicy”, ponieważ jest to główny filar, który utrzymuje resztę mojego dnia w miejscu. Siła wyboru jednego priorytetu polega na tym, że w naturalny sposób kieruje on twoim zachowaniem, zmuszając cię do zorganizowania życia wokół tej odpowiedzialności.

Zarządzaj swoją energią, nie czasem.

Jeśli jakieś zadanie wymaga twojej pełnej uwagi, zaplanuj je na taką porę dnia, w której będziesz miał energię potrzebną do skupienia się. Na przykład, zauważyłam, że moja kreatywna energia jest największa rano. Wtedy jestem świeży. Wtedy najlepiej mi się pisze. Wtedy też podejmuję najlepsze strategiczne decyzje dotyczące mojego biznesu. Więc, co robię? Zaplanowałem kreatywne zadania na rano. Wszystkimi innymi zadaniami biznesowymi zajmuję się po południu. Obejmuje to przeprowadzanie wywiadów, odpowiadanie na e-maile, rozmowy telefoniczne i czaty na Skype, analizę danych i liczenie. Niemal każda strategia produktywności ma obsesję na punkcie lepszego zarządzania czasem, ale czas jest bezużyteczny, jeśli nie masz energii potrzebnej do wykonania zadania, nad którym pracujesz.

Nigdy nie sprawdzaj poczty ani messengera przed południem

Koncentracja polega na wyeliminowaniu czynników rozpraszających. Poczta elektroniczna może być jednym z największych rozpraszaczy. Jeśli nie sprawdzam poczty na początku dnia, mogę spędzić poranek realizując swoją własną agendę, zamiast reagować na agendę wszystkich innych. To ogromna wygrana, ponieważ nie marnuję energii umysłowej na myślenie o wszystkich wiadomościach w mojej skrzynce odbiorczej.

Zostaw swój telefon w innym pokoju.

Zwykle nie widzę swojego telefonu przez pierwsze kilka godzin dnia. O wiele łatwiej jest wykonywać pracę w skupieniu, kiedy nie masz żadnych wiadomości tekstowych, połączeń telefonicznych lub alarmów przerywających Twoje skupienie.

Pracuj w trybie pełnoekranowym

Kiedykolwiek używam aplikacji na moim komputerze, używam trybu pełnoekranowego. Jeśli czytam artykuł w sieci, moja przeglądarka zajmuje cały ekran. Jeśli piszę w Evernote, pracuję w trybie pełnoekranowym. Jeśli edytuję zdjęcie w Photoshopie, jest to jedyna rzecz, którą widzę. Ustawiłem swój pulpit tak, aby pasek menu znikał automatycznie. Kiedy pracuję, nie widzę godziny, ikon innych aplikacji, ani żadnych innych elementów rozpraszających uwagę na ekranie. To zabawne, jak wielką różnicę robi to dla mojego skupienia i koncentracji. Jeśli widzisz na ekranie ikonę, to od czasu do czasu przypomina Ci się, żeby na nią kliknąć. Jeśli jednak usuniesz tę wizualną podpowiedź, to chęć rozproszenia uwagi ustąpi w ciągu kilku minut.

Usuń wszystkie zadania, które mogłyby odwrócić uwagę

Uwielbiam robić najważniejszą rzecz danego dnia jako pierwszą, ponieważ zwykle rano jeszcze nic rozpraszającego się nie wydarzyło. Zwykle rano miałem taki nawyk, który nawet powodował, że śniadanie jadłem kolo południa. Ale to tez mi dało do myślenia. Dzisiaj przede wszystkim jestem na diecie i jem kiedy jestem głodny, a nie, kiedy narzuca mi to kultura. Dzięki temu rano się nie rozpraszam i nie tracę czasu na gotowanie. 

Dieta na poprawę koncentracji

Co jeść, żeby poprawić pamięć i koncentrację?

Ciemna czekolada i kakao

Ciemna czekolada podnosi poziom serotoniny i endorfin, które to właśnie są powiązane z lepszą koncentracją. Poza tym, czekolada jest świetnym źródłem antyoksydantów, witamin i minerałów takich jak miedź, potas czy magnez, które, wraz ze zdrową dietą, pomagają w kontrolowaniu ciśnienia krwi. Oczywiście nie oznacza to, że możesz wpieprzać czekoladę na potęgę. Idzie lato, boczki rosną, bikini czeka. I ja w sumie też. Keep in mind.

Badania z 2013 roku wykazały ponadto, że osobom, które piły dwie filiżanki kakao codziennie przez miesiąc, poprawił się przepływ krwi do mózgu i osoby te osiągały lepsze wyniki na testach pamięciowych. Polecamy dresom z przyspawanymi do rąk kastetami, których środowiskiem naturalnym są miejskie bramy.

Łosoś

Jest jednym z najbardziej odżywczych i przyjaznych naszemu mózgowi morskich posiłków. Zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, które spowalniają spadek zdolności poznawczych, pomagają odbudowywać komórki mózgowe oraz wzmacniają synapsy w mózgu powiązane z pamięcią.

Zielona herbata

Zielona herbata może być świetną alternatywą dla kolejnej kawy, żeby nie wyglądać jak zombie po nieudanym przeszczepie twarzy. Wypicie zbyt dużej ilości kofeiny może powodować bóle głowy, które rozpraszają uwagę i sprawiają, że koncentracja spada.

Kurkuma na lepszą pamięć

Przyprawa ta zwiększa dotlenienie mózgu, a w konsekwencji pomaga utrzymać koncentrację i sprawia, że przetwarzanie informacji przychodzi o wiele łatwiej.

W ramach ciekawostki dodam, że kurkuma pomaga w utrzymaniu zdrowego układu odpornościowego, a także, dzięki związkowi chemicznemu w niej zawartym, tzw. kurkuminie, jest świetnym środkiem przeciwzapalnym.

Woda

Tak. Zwykła woda, która ratuje nam życie po męczącej nocy. Często jest tak, że pragnienie odczytujemy jako głód i nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale nawet lekkie odwodnienie jest przyczyną zmęczenia i złego samopoczucia, które, chyba nie trzeba nikogo przekonywać, na naszą koncentrację mają wpływ, delikatnie mówiąc, niepożądany.

Olej kokosowy

Jak wykazały badania opublikowane w 2004 roku w magazynie „Neurobiology of Aging”, trójglicerydy średniołańcuchowe oleju kokosowego, poprawiają funkcje poznawcze osób starszych, mających problemy z pamięcią, a nawet chorujących na chorobę Alzheimer’a. Widzimy więc jak zbawienny wpływ dla naszego mózgu ma olej kokosowy, który dodatkowo hamuje także komórki odpowiedzialne za stan zapalny.

Orzechy

Orzechy to bogactwo witamin. Wśród nich najważniejsza z punktu widzenia tego wpisu jest witamina E, która zawiera przeciwutleniacze, pomagające zapobiegać chorobom mózgu i ośrodkowego układu nerwowego.

Co jeść przed egzaminem? Borówki

Ze względu na zawartość kwasu galusowego, borówki są szczególnie skuteczne w walce ze stresem i degeneracją szarych komórek. Badania pokazują, że borówki zwiększają koncentrację i pamięć nawet do 5 godzin, ponieważ zawarte w nich, przeciwutleniacze stymulują przepływ krwi i tlenu do mózgu, czyniąc nasz umysł świeżym i gotowym do działania. Tak więc przed ważnym egzaminem jedz borówki. Aha, tylko nie popijaj ich wodą.

Awokado na poprawę pamięci

Działanie każdego organu ludzkiego, a w szczególności serca i mózgu, zależy od przepływu krwi. Awokado zwiększając jej przepływ, korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu. Poza tym witamina K oraz kwas foliowy zawarte w awokado zapobiegają powstawaniu zakrzepów krwi w mózgu i przyczyniają się do poprawy funkcji poznawczych, zwłaszcza pamięci i koncentracji.

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia

Dzięki antyoksydantom zwanymi polifenolami, które znajdziemy w oliwie poprawiona zostanie nie tylko nasza pamięć i zdolność przyswajania wiedzy. Polifenole pomagają również odwrócić proces starzenia. Oliwa z oliwek zwalcza również ADDL – toksyczne dla mózgu białka, wywołujące chorobę Alzheimer’a.

Dieta na koncentrację – zielone warzywa liściaste

Takie warzywa jak sałata, rukola, roszpunka, jarmuż, szpinak czy kapusta są pełne antyoksydantów i karotenoidów, które chronią i zwiększają osiągi naszych mózgów. Pełne witaminy B, któa pomaga wzmacniać naszą pamięć i koncentrację. Poza tym zielone warzywa liściaste zawierają witaminy A i K które pomagają utrzymywać mocne kości i zwalczać stany zapalne.