Kiedy nie brać ślubu? Jakie są oznaki, że to jeszcze nie czas na ślub?

Zawarcie związku małżeńskiego to poważna decyzja, która ma wpływ na dalsze życie. Udany związek partnerski i wspólne plany na przyszłość to dobrze rokująca sytuacja, ale czy to znaczy, że czas na ślub? Istnieje duża różnica między zwykłą tremą związaną z zaręczynami, a stresem spowodowanym podejmowaniem decyzji o ślubie. Czy masz poważne wątpliwości co do zawarcia małżeństwa? Skąd wiadomo, żeby nie brać ślubu? Dobrze jest mieć wątpliwości i obawy związane z zamążpójściem. Dobrze jest też zdecydować, że ślub z daną osobą lub w tym czasie nie jest dla nas odpowiedni. Zanim więc zdecydujesz się na tak poważne zobowiązanie, zwróć uwagę na oznaki i sygnały, które mogą świadczyć o tym, aby nie brać ślubu. Po czym poznać, że ślub będzie złym pomysłem? Zanim powiesz sakramentalne „tak”, zapoznaj się z czerwonymi flagami i sygnałami ostrzegawczymi, które można łatwo przeoczyć i zastanów się, czy są to kwestie, które oboje możecie rozwiązać.

Oznaki, żeby nie brać ślubu

Kiedy nie brać ślubu? Nie zawieraj związku małżeńskiego, jeśli:

Obecny partner jest niedojrzały i nieprzewidywalny

Jeżeli partner nie jest dojrzały, odpowiedzialny i gotowy na zawarcie związku małżeńskiego, w takim razie ślub z taką osobą jest złym pomysłem.

Jedną z głównych przesłanek świadczących o tym, że partner nie jest odpowiednią osobą do zawarcia małżeństwa, jest poziom dojrzałości. Niedojrzałość to zwykle oznaka braku życiowych sukcesów, oraz niepewność co do postępowania takiej osoby. Są pewne obszary życia, które wymagają podstawowych umiejętności życiowych, co może przełożyć się na jakość małżeństwa. Jeśli więc narzeczony ma problemy z dbaniem o siebie, kontrolowaniem emocji, zarządzaniem swoimi finansami i przestrzenią osobistą, utrzymaniem pracy i planowaniem swojego życia i przyszłości, może to być znak, by wstrzymać się z planami małżeńskimi.

Przywiązujesz dużą wagę do dnia ślubu

Ślub to tylko jeden dzień. Małżeństwo to następne lata spędzone razem.

Łatwo jest zapomnieć, po co bierze się ślub nie tylko w trakcie planowania wesela. Dlatego ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na przemyślenia i zastanowienie się, czy chęć ślubu to tylko chęć przeżycia samego wesela.

Niektórzy ludzie mają bardzo stresujące wesela i spokojne małżeństwa i na odwrót. Jednak relacja z małżonkiem to nie to samo co współpraca z firmą cateringową wybór najlepszego zespołu na wesele. Jeżeli para nie zna się zbyt dobrze, lub nie ma określonych celów w życiu, które można osiągnąć razem, to najprawdopodobniej oznaka, że to jeszcze nie czas na ślub.

Niektórzy ludzie nie wierzą w małżeństwo, tak samo, jak nie wierzą w przeznaczenie. Twój partner może Cię kochać, ale to nie znaczy, że wierzy w małżeństwo i ma do tego przekonanie.

Decyzja ślubu spowodowana presją, strachem lub obawą

Kolejną ważną czerwoną flagą, która świadczy o tym, aby nie brać ślubu, jest nieumiejętność powiedzenia „nie”. Ludzie z różnych względów przyjmują bierną postawę i świadomie nie podejmują żadnej decyzji, zostawiając wszystko biegowi losu. Niezależnie od tego, czy ten strach jest związany z obawą przed zranieniem uczuć partnera, czy z obawą przed jego reakcją na zakończenie związku/zaręczyn, jest to wyraźna oznaka niezdrowego partnerstwa. Jeśli doświadczasz tego rodzaju lęku, jest to ostrzeżenie, i najlepiej w takiej sytuacji nie brać ślubu.

Brak chemii i atrakcji fizycznej

Kwestia seksu i erotyki jest bardzo często pomijana ze względów kulturowych i konwencji społecznych. Jednak dopasowanie pod względem fizycznym i seksualnym to jedna z podstawowych kwestii udanego związku. Brak pożądania prowadzi do zdrady lub jest powodem całkowitego rozpadu związku.

Choć niektórym ludziom rozmowa o tym, czego pragną w sferze seksualnej, wydaje się krępująca lub niekomfortowa, ważne jest, aby umieć otwarcie rozmawiać o swoich oczekiwaniach. Najczęściej w związkach ustala się jakieś reguły współżycia oraz ustala, co jest uważane za zdradę.

Jeśli wiesz, że ścisła monogamia jest jedyną rzeczą, którą zaakceptujesz, lub że okazjonalne pobłażanie jest w porządku, np. trójkąt, wyjście do klubu ze striptizem lub usługi masażystki erotycznej, spróbuj poruszyć ten temat z partnerem, aby zobaczyć, jak zareaguje. Niezależnie od tego, jaka będzie reakcja, lepiej wiedzieć od razu, gdzie są granice. Brak fizycznej atrakcji to oznaka, że to jeszcze nie czas na ślub.

Zdrada emocjonalna

Zdrada fizyczna to czasami znak, że ktoś nie nadaje się do małżeństwa. Zdradę fizyczną łatwo zauważyć i łatwiej się jej oprzeć. Jednak zdrada emocjonalna również istnieje i może mieć o wiele bardziej poważne konsekwencje. Często bardzo łatwo przegapić moment, w którym więzi emocjonalne z kimś innym są o wiele silniejsze, niż z partnerem. Jeśli osoba w związku jest bardziej zaangażowana w życie i relacje z kimś innym, to ślub będzie złym pomysłem.

Rezygnacja z własnej tożsamości

Skąd wiadomo, żeby nie brać ślubu w tym momencie i z tą osobą? Małżeństwo to partnerstwo dwojga ludzi, którzy poza związkiem mają swoje własne życie. A przynajmniej jest to świetny sposób na utrzymanie zdrowego partnerstwa między dwojgiem ludzi.

Sprawdź też: Orby są wśród nas?

Dlatego jeśli okaże się, że partner chce, abyś poświęcił swoją indywidualną tożsamość, zrobienie kolejnego kroku może nie być dobrym pomysłem. Często ludzie nie zdają sobie sprawy, że pójście na kompromis i rezygnacja z planów i ambicji w imię związku, to ustalanie granic. Później taka postawa już będzie zawsze wymagana, dlatego jeśli partner stawia takie warunki, to jest oznaka, aby nie brać ślubu.

Brak konfliktów i nieporozumień

Oznaką silnego małżeństwa, które przetrwa próbę czasu, nie jest brak różnicy zdań. Oznaką tego, że para naprawdę przetrwa próby i trudności długotrwałego małżeństwa, jest zdolność do negocjacji, kompromisów i ustalania priorytetów. Niektóre pary siadają spokojnie i rozmawiają o tym, co je trapi. Inne pary są bardziej temperamentne i kłócą się z pasją, podnoszą głos i ulegają emocjom.

Ważne jest, aby umieć okazywać emocje. Brak emocji może oznaczać brak zaangażowania w związek, albo być oznaka manipulacji lub zaburzeń psychicznych. Jest to zatem czerwona flaga i ostrzeżenie przed kontynuacją związku i zawieraniem małżeństwa. 

Niezdecydowanie i wątpliwości co do ślubu

Małżeństwo nie jest dla każdego i to jest całkowicie w porządku. Zamiast inwestować pieniądze i czas w związek małżeński, można cieszyć się wolnością i niezależnością. Niektórym nawet myśl o spędzeniu reszty życia w zobowiązaniu wobec jednej osoby wydaje się wyrokiem wiezienia. Tego typu wątpliwości i skojarzenia to oznaka, aby jeszcze nie brać ślubu. Wiele par żyje ze sobą przez lata, a nawet dziesięciolecia, i nigdy nie bierze ślubu.

Brak rozmów na trudne i ważne tematy

Unikanie trudnych tematów to jasny sygnał, ze jeszcze nie czas na ślub. Taka sytuacja może być spowodowana nie tylko brakiem dojrzałości. Niektóre związki rozwijają się powoli i może na tym etapie nikt nie prowokował takich rozmów. Przez takie rozmowy związek może się umocnić a para żyć w zgodzie ze swoimi oczekiwaniami. Ale może się też okazać, że rzeczy, których pragniecie od życia, rzeczy, których bezwzględnie potrzebujecie do szczęścia, nie są ze sobą zgodne. Tak czy inaczej, długa rozmowa powinna pomóc w podjęciu ważnych decyzji. W taki sposób można przygotować się na trudne sytuacje.

Na przykład, jeśli jedno z was zdradza, czy chcielibyście o tym wiedzieć, czy też wolelibyście po prostu żyć dalej, nie rozmawiając o tym? Jeśli jedno z was nagle stanie się niezdolne do pracy lub wychowywania dzieci, co bylibyście skłonni zrobić? Jeśli rodzic zachoruje i będzie wymagał stałej opieki, czy byłbyś skłonny pozwolić mu się wprowadzić?

Kwestia rodzicielstwa i posiadania dzieci

Niestety, w tej kwestii nie zawsze można osiągnąć kompromis. Jednak decyzja o tym, czy mieć dzieci, czy nie, jest decyzją, co do której większość ludzi nie jest skłonna ustąpić. Zazwyczaj to osoba, która bardzo pragnie mieć dzieci, odkłada to marzenie na później, aż jest za późno, albo w końcu jest tak rozżalona, że odchodzi.

To naprawdę straszna rzecz, którą można komuś zrobić, zwłaszcza komuś, kogo się rzekomo kocha.

Z drugiej strony, zawsze istnieje pewien stopień niepewności. Nawet jeśli oboje wstępujecie w związek małżeński, chcąc lub nie chcąc mieć dzieci, ludzie zmieniają zdanie. Niespodziewane ciąże potrafią skłonić ludzi do spojrzenia na sprawę z innej perspektywy. Zostaje jeszcze kwestia bezpłodności. Zwykle o tym para dowiaduje się, gdy jest już po ślubie.

Partnerem artykułu jest plantip.pl – internetowy targ roślin i akcesoriów do ich pielęgnacji.