Zastanawiałeś się kiedyś, jak przeżyć świadomy sen? Za każdym razem gdy wspominam o świadomym śnie targają mną skrajne emocje. Z jednej strony czuję niezmierne podekscytowanie niczym małe dziecko, któremu właśnie kupiono ulubionego loda na patyku, z drugiej jednak swego rodzaju żal i zawód podobnie jak wspomniane dziecko, któremu tenże lód brutalnie przywitał się z chodnikiem.
Czemu taka ambiwalencja z mojej strony? Emocje pozytywne, ponieważ świadomy sen to prawdopodobnie największy fun, jaki jesteś w stanie sobie wyobrazić w tej części galaktyki, negatywne zaś, bo tak ciężko jest to osiągnąć.
Czym jest świadomy sen?
Jesteś zdania, że sen to strata czasu, sporej części doby, którą można byłoby wykorzystać w bardziej twórczy i kreatywny sposób niż leżąc bezczynnie z zamkniętymi oczami i czasami śniąc o pierdołach kompletnie oderwanych od rzeczywistości niczym bełkot księdza Natanka (a raczej czasami pamiętając te pierdoły, ponieważ śnimy każdej nocy, bez wyjątku). Jeszcze relatywnie niedawno myślałem dokładnie tak samo. Do czasu. Mianowicie do momentu, w którym dowiedziałem się o niezwykle fascynującym stanie, który zwą świadomym śnieniem. Co najważniejsze i cholernie zachęcające, dzięki odpowiednim ćwiczeniom i technikom, może osiągnąć go każdy z nas. Ty również! No pod warunkiem oczywiście, że chcesz to zrobić i wykażesz odrobinę (no może troszkę więcej) własnej inicjatywy.
Na czym polega świadomy sen?
Zauważyłeś pewnie, że zwykły sen to jedynie wyimaginowane, często pełne barwnych sytuacji, aczkolwiek jałowe z Twojej strony uczestnictwo w wydarzeniach, które dzieją się bez Twojej ingerencji, są Ci narzucane odgórnie, a Ty nie masz na nie żadnego wpływu. Lipa, co nie? Zgodzisz się pewnie, że niemożność wpływania na to, o czym będziemy śnić jest jakkolwiek, dla przeciętnego śpiocha, normalna i naturalna, tak również dalece ograniczająca. LD (ang. „lucid dreams”, czyli w wolnym tłumaczeniu „świadome sny„) dają dużo większe pole do popisu dla Ciebie!
Sprawdź też: Czym jest paraliż senny i jak go przerwać?
W największym skrócie świadomy sen, jak nietrudno się domyślić, polega na odzyskiwaniu świadomości podczas marzenia sennego, co umożliwia całkowite przejęcie kontroli nad nim kontroli. No fajnie, ale co nam to daje? Otóż nieograniczoną paletę możliwości i pokierowania własnym snem w taki sposób, jaki tylko nam się zamarzy. Będąc świadomi tego, że śnimy, jesteśmy zdolni do robienia absolutnie wszystkiego, co nam się żywnie podoba (sen tym razem nie jest nam narzucony odgórnie). Jedyne, co nas ogranicza to nasza własna wyobraźnia. Tylko i aż tyle zarazem. Im bardziej wybujała tym lepiej, dlatego czytaj książki, bo one świetnie ją pobudzają zamiast faszerować umysł chociażby odmóżdżającymi serialowymi dialogami.
Jak osiągnąć świadomy sen?
Pierwsza myśl, jaka nasunęła mi się, kiedy po raz pierwszy dowiedziałem się o fenomenie świadomego snu było przekonanie, że jest to umiejętność, którą opanować mogą tylko nieliczni. Całe szczęście myliłem się. Świadome śnienie naprawdę może opanować każdy, kto ma odrobinę chęci, samozaparcia i silnej woli. Mogę być tego taki maaardzo nieśmiałym przykładem. Czemu nieśmiałym? Ponieważ tylko raz i niestety przez krótki okres czasu miałem możliwość doświadczenia tego niewątpliwie ekscytującego przeżycia. Czemu tak mizernie? Cóż, każdy ma inne cechy mentalne oraz podatność na sugestię oraz różnego rodzaju techniki. Być może mój umysł jest troszkę bardziej oporny na wchłonięcie tego zjawiska, aczkolwiek przyczyna może leżeć również w nie do końca regularnym praktykowaniu spowodowanym specyfiką codziennych obowiązków.
Aha, nigdy nie miałem jakichś nadzwyczajnych, paranormalnych zdolności, nie wyginałem łyżeczek siłą umysłu, przy piwie z reguły rozmawiam z żywymi ludźmi, a nie z tymi z zaświatów i nigdy nie wysłałem żadnej nauczycielki do zakładu dla obłąkanych dzięki wpatrywaniu się w nią w specyficzny sposób. Zakładam, że pod tym względem prezentujesz się podobnie i wcale nie przeszkodzi Ci to w skutecznym opanowaniu świadomych snów. Także namawiam Cię do kupienia biletu do teatru swojej wyobraźni, a z pewnością nie zawiedziesz się jakością wystawianych tam sztuk.
Co możemy robić podczas świadomego snu?
Tutaj, jak już wspominałem, jedynym Twoim ograniczeniem jest wyobraźnia, a więc, tak naprawdę, Ty sam. Jestem zdania, że wyobraźnia to spektrum nieograniczone żadnymi barierami, taka mini kopia wszechświata, która z założenia daje nieograniczone możliwości. Tak więc to Ty powinieneś najlepiej wiedzieć co chciałbyś przeżyć podczas swojego świadomego snu.
Czy świadomy sen jest niebezpieczny?
To świetne pytanie, szczególnie jeśli jesteś osobą, która po raz pierwszy ma świadome sny. Odpowiedź brzmi: nie, to nie jest niebezpieczne. Świadome sny są ogólnie uważane za bezpieczne. Istnieje wiele niedokładnych mitów i błędnych przekonań na ten temat, ale zjawisko zostało szeroko zbadane przez naukowców.