sparks Sylvester sparkles

Postanowienia noworoczne to nawyk sam w sobie, który warto zmienić

Zbliża się nowy rok, a wraz z nim noworoczne postanowienia. Ale nie dla mnie. Skończyłem z tym nawykiem bardzo dawno temu. Zwykle dla większości z nas nowy rok to nowy rozdział, kolejny odcinek zupełnie nowego życia i zupełnie nowy ja. Czy tam ty. Prawda? Cóż, tak się składa, że ​​wierzę w zupełnie inne podejście, niż puste noworoczne obietnice sobie samemu. Zwłaszcza że każdy okres na zmiany jest dobry: nowy miesiąc, nów księżyca, przesilenia, pory roku i inne okazje do przechylenia flaszki. Niemniej jednak dotyczy to początku miesiąca lub zmiany sezonu, ponieważ możesz się psychicznie przygotować i wyjść z dowolnego błędnego koła, którym się znalazłeś. Ale dlaczego Nowy Rok jest dla większości ludzi po prostu klapą? Czy Nowy Rok nie powinien dodać nam wszystkim energii i motywacji?

Postanowienia noworoczne a motywacja

Co cię tak naprawdę motywuje? Oto jest pytanie. Na pewno nie postanowienia noworoczne, co udowodniono nie raz.

Większość naszych postanowień nie ma nic wspólnego z tym, co tak naprawdę chcemy robić i mamy głęboko w naszych sercach, ale tym, co czujemy, że powinniśmy zrobić. Wewnętrzne cele – te, które odzwierciedlają nasze wewnętrzne ja i nasze najprawdziwsze aspiracje – są zazwyczaj tymi, na których osiągnięcie skupiamy się w rzeczywistości. Badania pokazują, że ludzie wykazują większą odporność i upór w działaniu, gdy osiągnięcie celu jest wynikiem wewnętrznej motywacji. Cele ustalone przez kogoś albo wymagane z racji roli czy kariery to cele zewnętrzne. Zwykle je osiągamy, ale nie dlatego że chcemy, tylko że musimy, ponieważ są one wyznaczane przez innych ludzi (naszych rodziców, małżonków lub przyjaciół), kulturę lub społeczeństwo jako całość.

Z tego punktu widzenia kluczowe pytanie brzmi: co kryje się za twoją determinacją? Robisz to dla siebie czy dla kogoś innego? Ponieważ chcesz, czy uważasz, że powinieneś?

Nierealne postanowienia noworoczne i brak cierpliwości

Postanowienia pozwalają nam skupić się na czymś na chwile. Zupełnie jak przechodzenie przez ulice. Kiedy na dobra sprawę cały czas powinniśmy być czujni, to nie jesteśmy. Jest prawdopodobne, że Twoje postanowienie jest albo nierealne („Schudnę 20 kilo w ciągu miesiąca!” „Przestanę przesadnie reagować na irytujące zachowanie mojej siostry do jej urodzin” „Zamierzam zdobyć o wiele lepszą pracę do marca”) lub harmonogram jest zbyt krótki lub, jak w tych przykładach, jedno i drugie. Postanowienia skłaniają nas do szukania magicznych rozwiązań, których nie ma, ale w które wierzymy. 

Postanowienia noworoczne, które nie mają z tobą nic wspólnego

Nie ma nic gorszego, niż próba zadowolenia innych. Jeśli twoje postanowienia noworoczne bazują na tym, czego inni oczekują od ciebie, to na pewno nic z tego nie będzie. Jeśli twój chłopak zawsze narzeka, że ​​nie chcesz spróbować czegoś nowego, więc decydujesz, że zmienisz swoją osobowość i zostaniesz kobietą, która jest gotowa spróbować coś innego, co w ogóle cię nie interesuje. Lub może to być samokrytyczna ocena, głos w twojej głowie, który mówi ci, że jesteś gruby i nieatrakcyjny – i to motywuje cię do rozpoczęcia diety pierwszego dnia w roku, jak zawsze. Wiesz jak to się skończy, bo gdybyś chciał schudnąć, to już w sylwestra byś nie pił. 

Czym zastąpić postanowienia noworoczne?

Postaw na miesięczne 30-dniowe wyzwanie

Wymyśl listę dwunastu 30-dniowych wyzwań i wykonaj jedno na każdy miesiąc w roku. Co to jest 30-dniowe wyzwanie? 30-dniowe wyzwanie polega na wyznaczeniu małego celu, który można osiągnąć w ciągu 30 dni, wraz z konkretnym działaniem, które będziesz podejmować każdego dnia, aby osiągnąć cel.

Na przykład w styczniu możesz utworzyć 30-dniowe wyzwanie porządkowania. Jakie działania będziesz podejmować każdego dnia w styczniu, aby odkurzyć? Możesz wykonać następujące czynności: każdego dnia w styczniu znajdź w mieszkaniu pięć przedmiotów do przekazania, wyrzucenia, sprzedania lub rozdania.

Sprawdź też: Jak stawić czoła samotności i przestać się izolować?

W ten sposób do końca stycznia pozbędziesz się 155 pierdół, których nawet nie wiedziałeś, że masz. Nieźle. Przygotuj kolejne 30-dniowe wyzwanie na luty, kolejne na marzec i tak dalej. Do końca roku osiągniesz 12 małych sukcesów.

Podejmij roczne wyzwanie

Każdego roku Mark Zuckerberg – założyciel Facebooka – stawia sobie osobiste wyzwanie na dany rok. Pewnego roku jego wyzwaniem była nauka mandaryńskiego. Kolejnym razem podjął wyzwanie, aby nie jeść mięsa, którego sam nie upolował.

Utwórz listę rzeczy do zrobienia

Czego nie możesz się doczekać w nowym roku? Może masz zaplanowane wspaniałe wakacje, przyjaciel bierze ślub lub są warsztaty z pisania, na które nie możesz się doczekać? Możesz również dołączyć małe wydarzenia, takie jak:

  • Powieść, która ukaże się w tym roku przez Twojego ulubionego autora.
  • Eksponat, który będzie można obejrzeć w pobliskim muzeum.
  • Nowa restauracja otwierana w centrum miasta.
  • Nowy sezon Twojego ulubionego programu telewizyjnego.
  • Nowy gadżet technologiczny, który ukaże się w tym roku.
  • Stworzenie listy rzeczy, na które czekasz, sprawi, że będziesz mieć nadzieję na nowy rok.

Skup się na jednym obszarze swojego życia

Może jest jeden obszar Twojego życia, który całkowicie zboczył z kursu i chciałbyś po prostu nacisnąć Ctrl + Alt + Del i zacząć wszystko od nowa. Być może przybrałeś na wadze, popadłeś w długi lub rozczarowałeś się swoją pracą. Jeśli to ty, wykorzystaj nowy rok, aby zacząć od nowa.

Przykładowo, jeśli nie jesteś zadowolony ze sposobu odżywiania się, zrestartuj siebie przechodząc na dietę detoksykacyjną. Są to ukierunkowane, krótkoterminowe diety, które pozwalają na szybkie rozpoczęcie programu odchudzania lub pomagają zmienić nawyki żywieniowe. Należy pamiętać, że diety detoksykacyjne, które są warte zachodu, to takie, które ograniczają przetworzoną i wysokotłuszczową żywność oraz słodycze i zastępują je większą ilością owoców i warzyw.