blondynka w okularach

Nadwzroczność a krótkowzroczność – jakie są różnice między tymi wadami wzroku i jak je skutecznie korygować?

Zaburzenia refrakcji to szereg schorzeń powodujących trudności z widzeniem. Wśród nich dominują zwłaszcza krótko i dalekowzroczność. Czym charakteryzują się obie wady?

Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność to dziedziczna i bardzo częsta wada wzroku. Jej mechanizm polega na tym, że promień światła wpadający do oka skupia się przed siatkówką, zamiast na niej. Można wyróżnić kilka rodzajów tej przypadłości:

  • krótkowzroczność osiowa – za długa oś gałki ocznej, do jej powstania dochodzi jeszcze w okresie dojrzewania,
  • krótkowzroczność krzywiznowa – odpowiada za nią zniekształcenie kształtu gałki ocznej (zbyt wypukła lub za wklęsła),
  • krótkowzroczność refrakcyjna – w tej wadzie soczewka oka albo rogówka mają za dużą moc optyczną.

Co ważne, można też podzielić wadę wzroku w zależności od jej wielkości, czyli: krótkowzroczność niska (do −3,0 dioptrii), średnia (od −4,0 do −7,0 dioptrii) oraz duża (powyżej −7,0 dioptrii).

Czym charakteryzuje się krótkowzroczność?

Krótkowidz widzi przedmioty znajdujące się blisko ze sporą ostrością. W przypadku tych oddalonych są one dla niego nieostre i rozmyte. Wadę tą można poznać po tym, że wraz z rosnącą odległością obraz staje się coraz bardziej zamazany, traci swoje kontury i kształt. Osoba krótkowidząca często mruży oczy, aby przybliżyć do siebie przedmioty. Krótkowidz może mieć trudności z takimi czynnościami jak np. czytanie z tablicy czy prowadzenie samochodu. Objawem krótkowzroczności jest też pogorszenie widzenia przy słabym oświetleniu oraz ciemności, pieczenie oczu, uczucie zmęczenia i zawroty głowy.

Tego schorzenia nie należy bagatelizować. Leczenie należy rozpocząć tuż po jego zdiagnozowaniu. Brak podjęcia odpowiednich kroków może skutkować zmniejszeniem pola widzenia i występowaniem częstych bólów głowy.

Jak leczyć krótkowzroczność?

W przypadku tej przypadłości specjalista zapisuje swojemu pacjentowi soczewki sferyczne minus. Dzięki nim ogniskowa soczewki oka zostanie przesunięta na siatkówkę. Pacjent może wybierać spośród okularów oraz soczewek kontaktowych. U osób z dużą różnicą w mocach między lewym a prawym okiem, wykorzystuje się głównie soczewki kontaktowe. Sposobem korygowania wady jest też ortokorekcja, czyli zakładanie na noc gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych. Ich celem jest właściwe kształtowanie przedniej powierzchni rogówki podczas snu.

Czym jest dalekowzroczność?

Dalekowzroczność (nadwzroczność, hipermetropia) to wada polegająca na tym, że promień światła skupia się za siatkówką, zamiast na niej. Przyczyną tego stanu jest to, że gałka oczna jest zbyt krótka albo soczewka oka jest za słaba. Nadwzroczność można podzielić w zależności od jej wielkości na małą (do +2,5 dioptrii), średnią (od +2,5 do +6,0 dioptrii) oraz dużą (ponad +6,0 dioptrii). Schorzenie to rozwija się przez długi czas i na początku może nie dawać wyraźnych symptomów. Jeśli chodzi o rodzaje nadwzroczności, to wymienia się:

  • nadwzroczność prostą – bez wykrytej przyczyny,
  • nadwzroczność patologiczną – jest skutkiem urazu lub choroby,
  • nadwzroczność funkcjonalną – występuje w niej brak zdolności oka do akomodacji.

Nadwzroczność – czym się wyróżnia?

Osoba z nadwzrocznością źle widzi przedmioty znajdujące się blisko. Schorzenie to obserwuje się głównie u osób starszych, którzy podczas czytania książki mrużą oczy, próbując w ten sposób poprawić ostrość. Ludzie z tą wadą wzroku często także oddalają i przybliżają dane przedmioty, co niestety męczy narząd wzroku i może skutkować bólami oczu, głowy, a nawet łzawieniem i zmęczeniem.

Jak leczyć dalekowzroczność?

Dalekowidzowi lekarz przepisuje odpowiednie okulary albo soczewki. Są to wypukłe „plusy”, które w swojej środkowej strefie są grubsze aniżeli na brzegu. Soczewka tego rodzaju skupia światło przepuszczając punkt skupienia na siatkówkę. Ponadto nadwzroczność można korygować poprzez zastosowanie zabiegów laserowych.

W przypadku podejrzewania wady wzroku najlepiej udać na badanie do okulisty.