liposukcja

Ile można schudnąć po liposukcji?

Nadmiar tkanki tłuszczowej, która jest oporna na spalanie, to zmora i kompleks wielu osób. Bardzo często występuje w strategicznych miejscach na ciele, takich jak brzuch, boczki, uda, ramiona czy podbródek. Jeżeli trudno Ci osiągnąć wymarzony kształt sylwetki ćwiczeniami i dietą, możesz rozważyć udanie się na zabieg liposukcji, czyli odsysania tłuszczu. Czy jednak jest to metoda na schudnięcie? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.

Co to jest liposukcja?

Liposukcja to zabieg chirurgiczny mający na celu usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z różnych obszarów ciała. Celem procedury jest poprawa kształtu sylwetki i zmniejszenie obwodu w tych miejscach, które są oporne na modelowanie tradycyjnymi sposobami, takimi jak dieta i ćwiczenia. Wśród możliwych obszarów zabiegowych znajdują się: podbródek, ramiona, tułów, lipomastia i ginekomastia (u mężczyzn), brzuch, talia, biodra, wzgórek łonowy, pośladki, bryczesy, uda, łydki, okolice kolan, okolice stawu skokowego.

Procedura jest umiarkowanie inwazyjna i wykonywana przy zastosowaniu znieczulenia. Składa się z kilku etapów, z których pierwszy stanowi konsultacja kwalifikująca pacjenta do zabiegu. W jej trakcie brane są pod uwagę takie czynniki, jak oczekiwania pacjenta dotyczące rezultatów oraz ogólny dobry stan zdrowia potwierdzony wynikami określonych badań. Na tym etapie lekarz medycyny estetycznej wyklucza również przeciwwskazania, do których należą m.in. ciąża, choroby serca i układu krążenia, choroby wątroby lub nerek oraz choroby nowotworowe.

Przed zabiegiem pacjentowi podaje się znieczulenie – w zależności od potrzeb ogólne lub miejscowe. Następnie lekarz medycyny estetycznej wykonuje niewielkie nacięcia skalpelem w okolicy obszaru zabiegowego. Przez nie wprowadza cienką rurkę zwaną kaniulą, która jest wyposażona w końcówkę ssącą. Za jej pomocą specjalista usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej z organizmu pacjenta.

Po zakończeniu odsysania tłuszczu lekarz zakłada szwy na naciętą wcześniej skórę. Następnie na miejsce zabiegowe zakładane są opatrunki uciskowe w formie specjalnych ubranek. Pacjent zostaje przewieziony do sali pooperacyjnej, gdzie jest monitorowany przez pewien czas. Jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań, otrzymuje instrukcje dotyczące opieki pooperacyjnej i zostaje zwolniony do domu. Po około tygodniu powraca do gabinetu na wizytę kontrolną i zdjęcie szwów.

W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy wykonujemy innowacyjną liposukcję infradźwiękową N.I.L. Różni się ona od tradycyjnej procedury szczegółami technicznymi, które pozwalają na ograniczenie skutków ubocznych i skrócenie czasu rekonwalescencji po zabiegu do niezbędnego minimum. Jak to się dzieje?

Kaniula używana do odsysania nadmiaru tłuszczu jest wprowadzana w ruch nutacyjny 3D za pomocą innowacyjnego urządzenia medycznego. Mikroruchy końcówki ssące Pozwalają na delikatne odseparowanie usuwanego materiału od sąsiadujących z nim tkanek, bez uszkadzania ich. Dzięki temu ogranicza się krwawienie oraz obrzęki, które są naturalnymi skutkami ubocznymi zabiegu. Przy liposukcji infradźwiękowej N.I.L. opuchlizna ustępuje szybciej, a zasinienia nie są tak rozległe, jak przy odsysaniu tłuszczu tradycyjną metodą.

Ile można schudnąć po liposukcji?

Liposukcja nie jest metodą odchudzania, lecz procedurą chirurgiczną mającą na celu modelowanie sylwetki poprzez usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej z określonych obszarów ciała. Maksymalna ilość tłuszczu, jaką można odessać w ramach jednego zabiegu, to 400 ml, co przekłada się na ok. 0,4 kilograma utraconej masy ciała. Ograniczenie to jest podyktowane względami bezpieczeństwa i troską o zdrowie pacjenta.

Efekt schudnięcia po liposukcji nie jest więc wynikiem utraty wagi, a raczej poprawy kształtu sylwetki uzyskanej przez usunięcie tłuszczu z konkretnych obszarów ciała. Warto podkreślić, że rezultaty zabiegu zależą w dużej mierze od indywidualnych cech pacjenta, takich jak ilość nadmiernej tkanki tłuszczowej, styl życia prowadzony po zakończeniu rekonwalescencji oraz genetyka. Liposukcja nie gwarantuje trwałej poprawy sylwetki – aby utrzymać jej efekty, należy dbać o dietę i uprawiać regularną aktywność fizyczną.