Czy dobrze rozumiemy życiowe cele? Oto mity na temat celu w życiu

Codziennie rozmawiam z wieloma osobami i zawsze chociaż jedna rozmowa schodzi na tory szukania swojego cel w życiu. Zwracam szczególną uwagę na to, co mówią ludzie na ten temat, niezależnie od tego, kim są. Bardzo szanuje i doceniam subiektywny punkt widzenia. Nie za bardzo mogę przyczynić się do tego, aby pomóc innym w uzyskaniu tego, czego naprawdę chcą. Ale chociaż dzięki nim mogę zrozumieć i przeanalizować swoją sytuację. Kiedy ludzie mówią o znalezieniu celu, to często mówią też o zidentyfikowaniu swojej pasji. Chcą mieć sens w swoim życiu i mieć swój wkład.

Jeśli więc jesteś w trakcie szukania celu w życiu, to z tego artykułu napisanego na fali refleksji dowiesz się, jakie są błędne założenia na temat celu w życiu.

Powołanie nie jest tym samym co cel życiowy

Czuję się szczęśliwy i odnoszę sukcesy. Trudny 2020 zaraz się kończy i chwała za to wszystkim siłom nadprzyrodzonym. Ale to właśnie w tym roku zrozumiałem, że kariera to nie to samo, co cel w życiu. Jest to jedno z najczęstszych błędnych założeń. Dlaczego ten mit o celu życiowym jest tak wszechobecny? Myślę, że dzieje się tak dlatego, że żyjemy w społeczeństwie coraz bardziej zorientowanym na pracę i karierę. To społeczeństwo nie uczy nas o istnieniu różnic między naszym celem życiowym a naszą pracą. W rzeczywistości są to dwie całkowicie różne rzeczy.

Prawdę mówiąc, zintegrowanie celu życiowego z pracą jest możliwe, ale najczęściej bardzo trudne i zapewne nie przynoszące korzyści finansowych. Są ludzie, którym się to udało i najczęściej przekonują do swoich racji innych, dając przy tym dobre rady. Ale pamiętajmy, od czego zależy przede wszystkim nasze życie: od możliwości, jakie mamy w danej chwili. Dlatego czasem rodzi się przekonanie, że utknęliśmy w życiu i mamy trudności z określeniem swojego celu. W takiej sytuacji pracą czy karierą jest najłatwiej wypełnić tę lukę.

Można mieć więcej niż jeden cel w życiu

Ponieważ ludzie często łączą swoją karierę z celem życiowym, często myślą, że cel powinien być jeden i konkretny. Dzieci pytane kim chcą zostać, gdy dorosną, zwykle mówią: „Chcę zostać strażakiem” lub „Chcę zostać baletnicą”. Jako dorośli, kiedy myślimy o celu życia, błędnie koncentrujemy się na jednym wyniku. Zupełnie tak samo jak wtedy, gdy byliśmy młodzi. Ale tak naprawdę to nie działa w ten sposób. Zamiast tego weź pod uwagę inne opcje. Pomyśl, co cię interesuje, co ma dla ciebie jakąś wartość i mogłoby cię spełnić. Jest wiele opcji i powołań w życiu, które są równie satysfakcjonujące.

Musisz znaleźć cel swojego życia, zanim zaczniesz go realizować

To kolejny mit.

Cel naszego życia jest ściśle związany z pasjami i powołaniem. Zwykle pozostaje niespodzianką, kiedy na nie trafimy. Najczęściej jest tak, że świadomość się rodzi, kiedy już jesteśmy na ścieżce prowadzącej do naszego celu. O tyle ma to sens, ze pasja czy intuicja są raczej abstrakcyjne, i dlatego wejście na ścieżkę celu życiowego nie jest racjonalną decyzją, a raczej uświadomienia sobie, że właśnie znaleźliśmy to, czego szukaliśmy. Oznacza to również, że przez jakiś wycinek czasu dążenie do celu jest nieświadome. Ale dobra wiadomość jest taka, ze nie trzeba czekać w nieskończoność.

Tylko nielicznym udaje się realizować cele w życiu

To podstępny mit. Z jednej strony nieliczni szczęśliwcy faktycznie mają karierę, która z powodzeniem integruje ich życiowy cel. Z drugiej strony nie jestem pewien, czy ci ludzie mają szczególne szczęście. Powiązanie swojego źródła utrzymania z pasją może być przytłaczające. Kiedy uznamy, że nasz cel życiowy jest połączeniem tego, na czym najbardziej nam zależy, tego, co kochamy i tego, co cenimy, staje się jasne, że zawsze mamy możliwość realizowania naszego celu życiowego.

Sprawdź też: Sposoby na rozpoczęcie rozmowy

Nie ma potrzeby dopasowywania naszego celu do naszej kariery. Raczej konieczne jest, abyśmy dopasowali nasz cel do naszego życia. Zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy, co najbardziej lubisz robić i co najbardziej cenisz.

Sam powinieneś odnaleźć swój cel w życiu

Wydaje się, że na zdrowy rozsądek to my sami powinniśmy umieć określić cel naszego życia. W końcu jest nasze i mamy nim żyć. Ale czasami trudno nam to dostrzec, ponieważ jest to tak blisko związane z tym, kim jesteśmy. Jeśli masz trudności z określeniem swojego celu, odpowiedz szczerze na kluczowe pytania. Tylko naprawdę daj sobie czas na dotarcie do wnętrza, sedna czy gdzie ci potrzeba podążyć, aby dojrzeć do tego momentu. A więc nie myśl, co powinieneś, nie co ci się wydaje, a już na pewno nie słuchaj innych. Zapisz pierwszą myśl, która przyszła ci do głowy. Znajdź potrzebne wsparcie! Czasami potrzebujesz zewnętrznej perspektywy, która pomoże ci spojrzeć na wszystko trzeźwym okiem.

Polska mentalność nie pozwala na wiele, ale to się na szczęścia zmienia. Coraz więcej ludzi korzysta z coachingu i psychoterapeutów. Z rodziną i przyjaciółmi nie ma co rozmawiać. Oni zawsze powiedzą, co im się wydaje słuszne i rozmowa nie będzie szczera. Albo to, co chcemy usłyszeć. Ludzie, którzy są po naszej stronie, nigdy nie pokażą nam naszych wad i nie zaoferują konstruktywnej krytyki. A w decydujących kwestiach ważny jest obiektywizm.