Kilka porad, jak zacząć zmiany w swoim życiu

Zmiany w życiu są nieuniknione. Dzieje się tak chociażby dlatego, że nic nie trwa wiecznie. Niektóre zmiany są wymuszone, a czasami po prostu sami chcemy coś w życiu zmienić. I o tym będzie ten wpis. O ile zmiany będące wynikiem sytuacji albo konieczności są czymś, z czym trzeba sobie poradzić, tak zmiany będące efektem naszego rozwoju osobistego wymagają osobliwego podejścia. 

Zastanów się, co chcesz zmienić 

Zwykle postanowienie, że chcesz zmienić swoje życie, nie wystarczy. Jeśli twoją zmianą jest odchudzanie albo regularne chodzenie na siłownię, to nie potrzebujesz zbyt wielu porad. Natomiast jeśli chcesz zmienić trwale nawyki i na stałe utrzymywać rutynę, to ten wpis na pewno ci w tym pomoże. 

Poważne zmiany w życiu wymagają przejścia przez metamorfozę

Prawdziwe zmiany w życiu są nie tylko zmianami na lepsze, ale i zmianami na stałe. Wymagają zerwania z dotychczasowymi nawykami i sposobami, aby w to miejsce wypracować nowe podejście do życia. Czasem nawet zmiany mogą dotyczyć takich kwestii jak światopogląd albo przekonania religijne. Wtedy, aby zmienić cos w życiu, trzeba przejść przez metamorfozę.

Oznacza to nie tyle wyjście ze strefy komfortu, co jej porzucenie. Metamorfoza to również nauka czegoś nowego. Zaczynając zmiany w życiu najczęściej trzeba nauczyć się nowej umiejętności, albo przyswoić trochę nowej wiedzy. Najczęściej będzie to umiejętność słuchania i rozumienia innych ludzi. Na przykład przechodząc przez rodzicielstwo, uczymy się własnych słabości, aby dobrze wypaść w roli rodzica i wychować dziecko poprzez pokazywanie, a nie metody zakazów i nakazów.