W większości kultur asertywność jest ceniona o wiele bardziej niż posłuszeństwo. Jest to z pewnością prawda w przypadku mężczyzn. Jest wiele różnic między kobietą a mężczyzną. Ale to posłuszni mężczyźni są zazwyczaj uważani za słabych lub pantoflarzy. Jeśli chodzi o kobiety, kwestia posłuszeństwa i asertywności staje się bardziej skomplikowana.
Posłuszne kobiety w kulturze i religii
Wiele kultur Wschodu ceni posłuszne kobiety o wiele bardziej niż kobiety asertywne. Jednak w tym przypadku posłuszeństwo jest raczej oczekiwaniem lub normą społeczną, a nie wyborem. Posłuszeństwo nie jest postrzegane jako atrakcyjna cecha, do której każdy powinien dążyć; z pewnością nie dążą do tego mężczyźni. Jest to raczej coś, co powinna posiadać kobieta o pokojowych intencjach.
Kultury zachodnie mają to samo uprzedzenie w odniesieniu do asertywności, która jest lepsza niż posłuszeństwo, ale jest mniejsza presja na kobiety, by były posłuszne. Co jednak dziwne, religie zachodnie, w szczególności chrześcijaństwo i judaizm, mają podobne oczekiwania co do posłuszeństwa kobiet, jak kultury wschodnie. Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że religie wschodnie, takie jak buddyzm i hinduizm, są bardziej zgodne z kulturą zachodnią i nie wymagają posłuszeństwa od kobiet.
Asertywność a posłuszeństwo w przypadku kobiet
Bycie asertywnym jest bardziej cenioną cechą niż posłuszeństwo, ponieważ ewolucyjnie rzecz biorąc, asertywne społeczeństwa odnoszą większe sukcesy.
Asertywne społeczeństwa z pod silnym przywództwem mają tendencję do zdobywania większego terytorium, przechwytywania większej ilości zasobów i rozprzestrzeniania większej ilości swojej kultury niż posłuszne lub pasywne społeczeństwa, które są bardziej skłonne do podboju.
Sprawdź też: Zmiany w życiu – jak sobie z nimi poradzić?
Asertywni mężczyźni i asertywne kobiety mają większe szanse na sukces. W ogólnym ujęciu używając języka biologii, asertywni zdobywają i gromadzą większe ilości zapasów. Ponieważ sukces ewolucyjny jest powszechnie używany jako miernik naszego życiowego sukcesu, to właśnie ludzie asertywni osiągają więcej.
Czy kobieta asertywna jest lepsza od posłusznej?
Z powodu tej ewolucyjnej perspektywy, wielu z nas postrzega asertywne kobiety jako lepsze od posłusznych kobiet. Jednak społeczeństwo wykroczyło poza tę ewolucyjną dyrektywę, która jest napędzana przez konflikt i przetrwanie. Dziś żyjemy we względnym pokoju, a większość narodów nie ma już ambicji ekspansji i podboju. Zamiast tego, narody starają się współpracować i rozwijać ekonomicznie dla dobra wszystkich.
Ponieważ odchodzimy od modelu konfliktu na rzecz modelu współpracy, sensowne jest ponowne ocenienie roli asertywnych i posłusznych kobiet w naszym społeczeństwie.
Zalety posłusznych kobiet
Posłuszne kobiety mają większy krąg społeczny
Posłuszne kobiety mają większy krąg przyjaciół. Są one mniej konfliktowe i raczej nie są postrzegane jako zagrożenie przez kolegów w pracy. Do tego zwykle są o wiele bardziej przyjazne, ponieważ są skłonne iść z prądem. W przeciwieństwie do posłusznych kobiet, asertywna kobieta nie unika sporów i ogólnie jest trudniej zbudować z nią jakiekolwiek relacje. W końcu asertywna kobieta to kobieta wyzwolona. Jednak to posłuszne kobiety mają większy krąg społeczny i większą stabilizację emocjonalną. Łatwiej im uzyskać wsparcie i prawdopodobnie mają mniej stresów w życiu. Posłuszne kobiety zawsze mogą liczyć na przyjaźni, które naturalnie przyciągają.
Posłuszne kobiety są kompatybilne z większą ilością mężczyzn
W naszej europejskiej kulturze oczekuje się od mężczyzn zdecydowania i przewodzenia rodzinie, związkowi i ogólnie przejmowania inicjatywy w każdej sytuacji. Rola kobiety natomiast jest wspierać i podążać za mężczyznami. Technicznie to się nazywa system patriarchalny, którego reguły są wpajane już od dzieciństwa w szkołach, przez rodziców i ich postawy i społeczne oczekiwania. Stad większość mężczyzn jest asertywnych.
Natomiast posłuszne kobiety mogą znaleźć nić porozumienia w przypadku obu typów mężczyzn. Większość posłusznych kobiet woli związki z asertywnymi mężczyznami, ponieważ będą oni uzupełniać nawzajem swoje mocne i słabe strony. Jednakże posłuszne kobiety mogą również stworzyć udane relacje z bardziej posłusznymi mężczyznami. Asertywne kobiety będą raczej się zderzać z asertywnymi mężczyznami. Stad się między innymi biorą nieudane związki i współzawodnictwo w pracy. W rezultacie asertywne kobiety są bardziej osamotnione.
Posłuszne kobiety żyją z mniejszą ilością konfliktów
Posłuszne kobiety mają naturę Zen. W przeważającej większości nie mają problemu w oddaniu kontroli innym. Spełniają się również w roli, jaką mają do odegrania w słusznej sprawie. Nie oznacza to jednak, że posłuszna kobieta przyjmie tylko rolę pomocniczą. W rzeczywistości taka kobieta przejmuje większość obowiązków i bierze cały ciężar na siebie.
Posłuszna kobieta raczej godzi się z losem i nie stara się wywierać presji wedle swojej woli. Dzięki temu życie takiej kobiety jest wolne od smutku i zmartwień. Jednak tak jest najczęściej przy założeniu, że obie osoby w związku dbają o siebie i nie ranią nawzajem.
Jeśli posłuszna kobieta wejdzie w związek z egocentrycznym mężczyzną, w którym będzie uwieziona z jakiegoś powodu, wtedy dozna cierpienia. W przeciwieństwie do asertywnej kobiety, która zakończyłaby toksyczny związek już na początku i oszczędziłaby sobie wiele bólu.
Posłuszne kobiety są w stanie żyć w większej harmonii ze światem
Posłuszne kobiety są zazwyczaj lepsze w rozwiązywaniu konfliktów i życiu w harmonii z ludźmi wokół nich.
W życiu będzie wiele przypadków, w których dochodzi do konfliktu. W czasie konfliktu ktoś musi się wycofać i przyjąć bardziej pasywną pozycję. Jeśli to nie nastąpi, konflikt będzie eskalować i skończy się krzywdzeniem wszystkich zaangażowanych.
Wycofanie się z potencjalnie wybuchowej sytuacji nie czyni posłusznej kobiety słabą. Jest to raczej najszybszy sposób na zakończenie konfliktu i przywrócenie harmonii z jak najmniejszą ilością szkód emocjonalnych.
Zalety asertywnych kobiet
Asertywne kobiety są przedsiębiorcze
Asertywne kobiety są lepsze w gromadzeniu zasobów, w tym pieniędzy, sławy i dóbr materialnych. Istnieje duża konkurencja o zasoby, więc potrzeba asertywnej osobowości, aby nie tylko zdobyć te zasoby, ale również utrzymać się przy nich.
Asertywne kobiety mają tendencję do zajmowania wysokich stanowisk oraz mają wiele cech przywódczych i zdolności organizacyjnych.
Asertywne kobiety są skłonne do wprowadzania zmian
Asertywne kobiety mają własną wizję tego, jak powinno być. Są również gotowe i zdolne do zrobienia wszystkiego, co konieczne, aby tę wizję osiągnąć.
Kiedy asertywna kobieta nie zgadza się z obowiązującymi normami społecznymi, nie wycofuje się ani nie jest powstrzymywana przez krytykę. Zamiast tego, jest pewna siebie i ma ducha, który pozwala jej iść naprzód i walczyć o zmiany.
W końcu, asertywne kobiety zrobiły wiele, aby stworzyć mniej represyjne środowisko społeczne dla kobiet na całym świecie. To dobrze, że mamy kobiety, które będą mówić za siebie i za wszystkie inne kobiety.
Asertywne kobiety są pewne siebie i przekonane o własnej wartości
Asertywne kobiety nie szukają potwierdzenia i aprobaty u innych. Mniej przejmują się tym, co myślą i czego chcą inni, a bardziej własnymi potrzebami i celami. Pewność siebie rodzi więcej pewności siebie. W rezultacie, asertywne kobiety są w stanie pokonać wielkie przeciwności losu.
Uległa kobieta czy asertywna kobieta – która postawa jest lepsza?
Więc co jest lepsze – asertywne czy posłuszne kobiety? Do której powinnaś dążyć? Albo których powinnaś szukać w związku?
Większość kobiet nie jest nigdy w pełni asertywna ani uległa. Zazwyczaj kobiety mają w sobie elementy obu tych cech. Jednak ich temperament, wychowanie i doświadczenia mogą popychać je w jedną lub drugą stronę.
Jak zawsze, równowaga jest kluczowa. Nie chcemy być zbyt asertywni i nie ustąpić, kiedy powinniśmy. Nie chcemy również być zbyt posłuszni, tak że żadne z naszych własnych potrzeb i celów są spełnione.
Każda osoba ma inny poziom równowagi asertywność/posłuszeństwo, a poziom ten może się zmieniać wraz z naszymi zmianami i zmianami ludzi wokół nas. Co jest najważniejsze, to być zawsze otwartym na obie te cechy, a nie tylko akceptować błędne przekonanie, że asertywność jest zawsze lepsza.
psychologytoday.com