Co stoi na przeszkodzie w osiąganiu celów?

Każdy z nas do czegoś w życiu dąży. Niektóre z postawionych celów są długoterminowe, a niektóre wybiegają tylko kilka miesięcy wprzód. Niezależnie od tego, jaki mamy cel i co chcemy osiągnąć, musimy zmienić nasze myślenie i system przekonań, aby w końcu stać się lepszą wersją siebie. Tylko wtedy dopniemy swego.

Dlaczego nie mogę osiągnąć celu?

Jest wiele przeszkód w drodze do sukcesu. Najczęściej nie jesteśmy jeszcze gotowi albo nie jesteś dobry moment na skupianie się na osiąganiu celów. Możliwe, ze nie wyrobiliśmy sobie potrzebnych nawyków, nie wyeliminowaliśmy niezdrowych przyzwyczajeń i bezproduktywnych czynności, a w dodatku rozprasza nas tak wiele rzeczy, że nie wiemy, co jest naprawdę ważne. To wszystko są ważne i prawdziwe powody, dla których wiele ludzi nie może osiągnąć nic w życiu.

Jednak nie musi tak być. Aby jednak realistycznie dążyć do celu, trzeba zacząć ponosić konsekwencje swoich działań i nabrać świadomości. W tym artykule przedstawiam typowe zachowania i postawy, które nie tylko spowalniają twój postęp, ale które nie pozwalają ci iść do przodu.

Perfekcjonizm

Perfekcjonizm to przeszkoda numer jeden. Perfekcjonizm jest często postrzegany jako pozytywna cecha, która zwiększa szanse na sukces. Jednak perfekcjonizm może prowadzić do obsesji i destruktywnych zachowań, które utrudniają osiąganie celów. Może również powodować stres, niepokój, depresję i inne problemy ze zdrowiem psychicznym.

Niektórzy ludzie błędnie wierzą, że perfekcjonizm jest zdrową i mocną motywacją. Perfekcjonizm najczęściej prowadzi do ogólnego niezadowolenia ze swojego życia, czego efektem jest zaprzestanie dążenia do jakiegokolwiek celu. Nawet łagodne objawy perfekcjonizmu mogą zakłócać jakość życia, wpływając na relacje osobiste, edukację lub pracę.

Perfekcjonizm może dotyczyć każdego. W naszym społeczeństwie całkiem niepotrzebnie zachęcamy dzieci i młodzież do osiągania ponadprzeciętnych wyników w pracy, w szkole, a także w sporcie. Może to prowadzić do obsesji na punkcie sukcesu. To z kolei totalnie odbierze możliwość trzeźwej oceny sytuacji oraz świadomego wybierania i osiągania celów.

Osobom, które dążą do perfekcji z powodu poczucia nieadekwatności lub porażki, pomocna może być rozmowa z terapeutą, który często pomaga w radzeniu sobie z nadmierną samokrytyką.

Porażka

Porażka bardzo często przeszkadza w osiągnięciu celów, ale nie dlatego, że jest brakiem efektu. W dzisiejszych czasach mamy błędnie rozumiemy, czym jest porażka. Większość ludzi boi się doznać porażki bardziej, niż podjąć jakiekolwiek wysiłki.

Prawda jest taka, że porażka jest cennym doświadczeniem. To nieunikniony krok na drodze do sukcesu, który musisz wykonać więcej niż jeden raz.

Jest dowodem na to, że próbujesz, że robisz coś, aby osiągnąć to, czego chcesz i że się nie poddajesz. Pokazuje ci, czego dokładnie nie robić następnym razem, bo tym razem się nie udało. A jeśli będziesz próbował dalej, w końcu ci się uda.

Koncentracja na efekcie końcowym

Wiem, że już byś chciał osiągnąć swój sukces. Po prostu jest w nas coś, co sprawia, że jesteśmy niecierpliwi i cokolwiek to jest, czego chcemy, chcemy tego od razu.

Sprawdź też: Powody, dla których ludzie się poddają w życiu i biznesie

Ale trzeba też zdać sobie sprawę, że nic się nie dzieje na zawołanie i nikt nie przyszedł na ten świat po to, aby dawać innym od razu tego, czego chcą. Zamiast myśleć o efekcie, skup swoją uwagę na sposobie dążenia do celu. Świadome doświadczenie będzie o wiele więcej warte niż tylko mówienie o swoich celach, ale nie robienie nic, aby je osiągnąć.

Brak cierpliwości

Dążenie do celu to najczęściej ścieżka, która składa się z wielu kroków lub etapów. Małych – bo te duże sprawiają, że się martwimy, boimy i nawet nie próbujemy. Podziel więc swoje dążenia na mniejsze cele i kroki, aż będziesz miał listę prostych i realistycznych zadań do wykonania każdego dnia. Wtedy nawet się nie zorientujesz, że przechodzisz przez proces dążenia do celu.

Wymówki

„Nie jestem gotowy.” „To nie jest właściwy czas.” „Nie jestem wystarczająco dobry. „Jestem za stara.” „Ludzie będą się ze mnie śmiać.” Ile razy słyszałeś, jak ludzie mówili Ci, że gospodarka jest zła, sprawy są trudne lub konkurencja jest zbyt duża? To są wszystko ulubione wymówki ludzi, którym się nie powiodło i którzy szukają wytłumaczenia.

A co jeśli gospodarka kuleje? Nie możesz zmienić gospodarki, więc równie dobrze możesz ją zaakceptować, a następnie wymyślić lepszą strategię radzenia sobie z nią. Kiedy znajdujesz zbyt wiele wymówek, w końcu się w końcu się do nich przyzwyczaisz, a to ograniczy Cię i powstrzyma przed pójściem robieniem postępów w dążeniu do celu. Zawsze pamiętaj, że ludzie sukcesu ciężko pracują, podczas gdy ludzie, którym się nie powiodło, szukają wymówek i obwiniają się o wszystko.

Prokrastynacja

To kolejne zjawisko psychologiczne, które powstrzymuje nas przed podjęciem działań zmierzających do realizacji naszych celów. Jednak prokrastynacja jest często mylona z lenistwem. Najczęściej prokrastynacja jest celowa, gdyż jak wiemy, pośpiech nie jest wskazany. Jednak mówimy tu o prokrastynacji będącej wynikiem obaw albo blokad emocjonalnych.

Pamiętaj o jednym: teraz jest najlepszy czas na robienie tego, co chcesz. Chwila obecna to moment, w którym tworzysz swoją przyszłość i jedyny czas, w którym możesz być produktywny i dążyć do celu. Jedynym lekarstwem na prokrastynację jest zacząć robić coś natychmiast, bez zastanawiania się i dawania swojemu umysłowi czasu na wymyślanie wymówek.

Wygórowane oczekiwania

Zbyt duże oczekiwania prowadzą do destruktywnych zachowań, które przynoszą głębokie rozczarowanie.

Oczekujesz, że sprawy potoczą się w określony sposób, oczekujesz, że ludzie będą zachowywać się tak, jak sobie wyobrażasz, a kiedy to się nie udaje, czujesz się zdenerwowany i tracisz motywację do działania. Więc porzuć te fantazje, w których żyjesz, wyeliminuj scenariusze, które odgrywasz w swojej głowie, jak powinno być, i zaakceptuj je takimi, jakimi są.

Natomiast jeśli w dążeniu do celu robisz więcej, niż powinieneś, to też może doprowadzić do porażki. Jeśli na przykład w jeden dzień uda ci się zrobić coś, co zajmuje ci normalnie pięć dni, to Twoje oczekiwania rosną jeszcze bardziej, przez co możesz wpaść w pułapkę produktywności.