Jak nie rozpamiętywać przeszłości? Porady, jak przestać żyć przeszłością

Czy zdarzyło Ci się kiedyś popełnić błąd, o którym nie mogłeś przestać myśleć? Albo może wciąż w umyśle odtwarzasz jakąś trudną sytuację i żałujesz, że nie zachowałeś się inaczej? Albo po rozstaniu wciąż powtarzasz wszystkie popełnione błędy w związku. Niezależnie od tego, co się dzieje w twojej głowie, oraz czym jest spowodowane, rozwodzenie się nad przeszłością to strata energii. W końcu co się stało, to się nie odstanie. Ale jest jeszcze jedno. Skoro nie zachowałeś się inaczej, albo nie powiedziałeś tego co powinieneś, to dlatego, że był ku temu powód.

Czy można przestać żyć przeszłością?

Jeśli czujesz, że ciągle tkwisz w przeszłości, możesz mieć wrażenie, że nie możesz się na niej skupić. Być może z natury jesteś niespokojny i nie lubisz zmian, dlatego znajdujesz pocieszenie w przeszłości. Jest to jeden z wielu nawyków umysłu. A przełamanie złych nawyków nigdy nie jest łatwe, bo wymaga opanowania myśli i skupienie się na teraźniejszości. Aby przestać żyć przeszłością, trzeba najpierw ją zaakceptować, a następnie uświadomić sobie, że jest to niezdrowe.

Dlaczego powinniśmy przestać żyć przeszłością?

Bez względu na to, dlaczego wciąż żyjesz przeszłością, nie jest to zdrowy nawyk. Znalezienie sposobu, aby skupić się na tym, co ważne, i na co mamy wpływ, jest ważne dla dobrego samopoczucia i zdrowego stanu emocjonalnego.

Oto powody, dla których warto przestać żyć przeszłością:

  • Żyjąc przeszłością, nie pozwalasz sobie w pełni cieszyć się chwilą obecną.
  • Przeszłości nie da się zmienić, więc nadmierne myślenie o niej i przeżywanie tego samego jest marnowaniem energii umysłu.
  • Zbyt surowe traktowanie siebie za decyzje podjęte w przeszłości może obniżyć pewność siebie i poczucie własnej wartości.
  • Zmuszasz się do ponownego przeżywania negatywnych emocji, takich jak smutek, gniew i żal.
  • Ciągłe rozpamiętywanie przeszłości nie jest w porządku wobec osób, z którymi coś cię wiąże.

Dlaczego ciągle żyję przeszłością?

Być może ciągle myślisz o przeszłości i nie jesteś pewien, dlaczego tak się dzieje. Jeśli chcesz przestać żyć przeszłością, ważne jest, abyś zrozumiał, dlaczego tak bardzo się w niej zamykasz. Możesz wzdrygać się na myśl o odkrywaniu przyczyn swojego przywiązania do przeszłości, ale jest to konieczne, aby się uczyć, rozwijać i zmierzać ku bardziej pozytywnej przyszłości. To, co odkryjesz, rzuci światło nie tylko na Twoje słabości, ale także na Twoje wewnętrzne mocne strony. Ten niezdrowy nawyk może wynikać z wielu powodów, takich jak:

  • Nie do końca zaakceptowałeś daną sytuację i zastanawiasz się, jak mogłoby się to potoczyć inaczej.
  • Podjąłeś złą decyzję, której się wstydzisz lub obawiasz się, że się powtórzy.
  • Przeżyłeś traumatyczne wydarzenie, takie jak rozwód lub wypadek samochodowy, i nie wiesz, jak się po nim pozbierać.
  • Czujesz, że w porównaniu z teraźniejszością, w przeszłości osiągnąłeś więcej
  • Patrzysz na swoją przeszłość przez różowe okulary i nie możesz sobie przypomnieć trudnych chwil.

Przeczytaj też: Kiedy nie brać ślubu?

Jeśli zastanawiasz się, jak przestać żyć przeszłością, musisz najpierw zmienić sposób myślenia. Potrzeba czasu i cierpliwości, aby nauczyć się koncentrować na teraźniejszości, dlatego w trakcie tego procesu bądź dla siebie wyrozumiały.

Aby sobie pomóc, warto zadać sobie kilka pytań:

  • Czy moje przywiązanie do przeszłości jest związane z traumatycznym wydarzeniem lub wydarzeniami?
  • Czy moje emocje zostały poważnie uszkodzone?
  • Czy jestem empatą lub intensywnie odczuwam emocje?
  • Czy boję się, że już nigdy nie będę kochać?
  • Czy mam lęk przed ponownym pojawieniem się przeszłości?
  • Czy cierpię na chorobę psychiczną lub zaburzenia emocjonalne?
  • Czy chciałbym móc cofnąć się w czasie i zmienić przeszłość?
  • Czy mam problemy z porzuceniem?

Nie spiesz się i zastanów się nad tymi pytaniami. Zastanów się, jak dane wydarzenie wpłynęło na twoje samopoczucie, jak zareagowałeś i jak żyjesz od tego czasu.

Zamiast skupiać się na negatywnych aspektach, zwróć uwagę na pozytywne rzeczy, których się o sobie dowiadujesz. Na przykład, Twoja wytrzymałość, zdolność do odczuwania głębokiej, szczerej miłości i poświęcenie dla innych to aspekty, które warto cenić. Zabierz te pozytywne cechy ze sobą do następnego etapu. Zrozumienie przywiązania do przeszłości to zrozumienie lekcji, jaka zafundowało nam życie i wyciąganie wniosków oraz nabywanie mądrości.

Aby przestać żyć przeszłością, weź odpowiedzialność za siebie i swoje działanie

Być może w przeszłości popełniłeś błędy, które sprawiły, że Twoje życie potoczyło się inaczej. Być może swoimi działaniami skrzywdziłeś innych. Jeśli będziesz unikał konfrontacji z samym sobą, to wyrządzisz krzywdę także sobie.

Przyznanie się i zaakceptowanie faktu, że miało się swój udział w zaistniałej sytuacji, jest pierwszym krokiem do uwolnienia się od przeszłości. Może to oznaczać dotarcie do osoby, którą skrzywdziłeś, przeproszenie jej lub zadośćuczynienie w jakiś sposób. Albo proste pogodzenie się z faktami i praca nad sobą. Kiedy już będziesz w stanie wziąć odpowiedzialność za swoje postępowanie, poczujesz ogromną ulgę. 

Określ, czego nauczyłeś się z tego doświadczenia

Łatwo jest przyjąć perspektywę, że wszystko, czego nauczyłeś się z przeszłości, to fakt, że ktoś cię skrzywdził, że padłeś ofiarą i że już nigdy nie pozwolisz, by to się powtórzyło. Ale czy faktycznie tak jest? A może jest to tylko prostszy sposób radzenia sobie z niewygodnym zadaniem przepracowania przywiązania i złych nawyków?

Ludzie są złożonymi istotami z jeszcze bardziej skomplikowanym umysłem. Uczenie się jest procesem, który sięga znacznie głębiej, niż mogłoby się wydawać. Każdego dnia uczymy się rzeczy, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. W związku z tym będziesz musiał medytować, zastanawiać się i podnieść poprzeczkę w dogłębnym badaniu samego siebie. Pomocne może być prowadzenie dziennika lub pamiętnika.

Oto kilka pytań, które warto sobie zadać:

  • Czego naprawdę dowiedziałem się o sobie do tej pory?
  • Jakie rzeczy udało mi się zrozumieć na temat ludzkich zachowań?
  • Czy uporządkowałem wszystkie swoje emocje i czy je rozumiem?
  • Czego nauczyłem się o miłości?
  • Czego nauczyłem się o zaufaniu?

Teraz, kiedy już rozumiesz, czego nauczyła Cię przeszłość, jesteś gotowy, aby zająć się innymi elementami, których prawdopodobnie nie brałeś pod uwagę: optymistycznymi aspektami przeszłości.

Określ wszystkie pozytywne aspekty

Wydarzenia z przeszłości to przede wszystkim impulsy dla naszych negatywnych reakcji. I to te negatywne aspekty są powodem, dla którego wciąż żyjemy przeszłością. Potrzeba szczerej, wnikliwej introspekcji, aby wskazać jakiekolwiek pozytywne cechy. Poniższe pytania pomogą w ich odkryciu:

  • Czy to negatywne doświadczenie z przeszłości pokazało mi wartość czegoś innego?
  • W jaki sposób przeszłość może mi pomóc w stawaniu się lepszym człowiekiem?
  • Czy są lekcje z przeszłości, które pozwolą mi pomagać innym?

Przestań być ofiarą

Trauma czasami powoduje stan psychiczny, w którym dana osoba czuje, że traci kontrolę nad swoim życiem. Może to zmuszać do trzymania się przeszłości, życia w stanie lęku i unikania pewnych relacji, sytuacji lub wydarzeń. Lęk może polegać na tym, że trauma może się powtórzyć. Czasami poczucie winy, wstyd lub żal mogą również powodować przytłaczający niepokój związany z utratą kontroli. Jest to uwarunkowanie lub sposób myślenia zwany „mentalnością ofiary”. Każdy człowiek jest na nią podatny, ale szczególnie narażone są osoby, które doświadczyły traumatycznych przeżyć, takich jak maltretowanie czy przemoc. Dobra wiadomość jest taka, że większość ludzi może zmienić swój sposób myślenia, i na nowo wrócić do normalności. Jednym z najważniejszych kroków do zaprzestania życia przeszłością jest zaprzestanie bycia ofiarą. Wymaga to wyboru, by spojrzeć na przeszłość z zupełnie innej perspektywy.

Oto kilka ćwiczeń, które warto wykonywać każdego dnia, aby przestać być ofiarą:

  • Dbaj o siebie i bądź cierpliwy wobec siebie.
  • Zajmij się myślą, która jest przyczyną bólu.
  • Wykonuj akty dobroci.
  • Podejmuj przemyślane decyzje.
  • Naucz się mówić: „Nie”.
  • Wyjdź poza swoją strefę komfortu.
  • Zbadaj problem wiktymizacji.
  • Wyznaczaj granice.
  • Ćwicz pewność siebie.
  • Zrozum swoją wartość i wartość.

Nie pozwól, by przeszłość odebrała Ci kontrolę i kierowała Twoim życiem. To nie jest rozwiązanie. Odzyskaj swoją moc, poszerz swoje postrzeganie siebie i uchwyć swoją prawdziwą tożsamość. Odrzuć myśl, że jesteś ofiarą, odwracając sytuację do góry nogami. To Ty masz kontrolę nad swoim życiem, a nie przeszłość.

Aby przestać żyć przeszłością, wybacz sobie i innym

Istnieje błędne przekonanie, że przebaczenie komuś oznacza, że trzeba mieć z nim kontakt lub dać mu drugą szansę. Przebaczenie naprawdę oznacza to, że zmieniasz swoją perspektywę i nastawienie do tej osoby lub przeszłości. Przebaczenie może wyrazić słownie, stając z osobą oko w oko, ale to nie jest konieczne. To nie jest prezent, który dajemy komuś. Przebaczenie jest dla nas i ten, komu przebaczamy, nie musi o tym wiedzieć.

Oznacza to, że zmieniłeś swoje stanowisko, a w tym kontekście akt przebaczenia jest ważny tylko dla twojego uzdrowienia. Nie ma znaczenia, co inni o tym myślą. Nie oczekuj też przeprosin od osoby, która cię skrzywdziła. Przeprosiny nie są potrzebne, abyś mógł przebaczyć i żyć dalej. Nie potrzebujesz niczyjej zgody i nie musisz czekać na przeprosiny, aby zerwać z przeszłością i dalej żyć pełnią życia.

Naucz się żyć w chwili obecnej

Podczas medytacji lub modlitwy wyobraź sobie, że masz łuk i strzałę, które trzymasz w postawie strzeleckiej. Odwróć się plecami do przeszłości i wyceluj swoją strzałę w tę właśnie chwilę. Wypuść strzałę i traf w sam środek celu. Trafiłeś! Gdy twoja uwaga jest skupiona na teraźniejszości, a nie na przeszłości:

  • Medytuj i utrzymuj się w tej chwili tak długo, jak potrafisz.
  • Poczuj dźwięki i zapachy, które Cię teraz otaczają.
  • Poczuj swój wdech i wydech.

Żyjesz w chwili obecnej. Teraz rozszerz swoją koncentrację i wdzięczność za każdy dzień i uczyń z tego styl życia. Wkrótce przeszłość przestanie być kulą u nogi, która nie pozwala Ci doświadczać wszystkich pięknych rzeczy w Twoim życiu. Doceniaj to, co jest tuż przed Tobą, zanim to przegapisz. Uzbrojony w tę nadludzką siłę, jesteś gotowy do podjęcia kolejnego wyzwania: odzyskania samego siebie.

Otaczaj się odpowiednimi ludźmi i żyj pełnią życia

Jeśli masz już pozytywne, wspierające grono przyjaciół, to wspaniale! Jeśli jednak masz w swoim życiu negatywnych, niewspierających ludzi, może nadszedł czas, by się od nich uwolnić. Jest to decyzja, nad którą trzeba się bardzo dobrze zastanowić i przemyśleć. Jeśli musisz przestać żyć przeszłością i zostawić ją za sobą, to ta misja będzie wymagała siły, skupienia i pozytywnego nastawienia. Potrzebujesz otoczenia, które będzie miało na ciebie dobry wpływ i pozwali na rozwój osobisty.

Mam nadzieje, że wpis okaże się interesujący i skłoni do refleksji. Jeśli masz jeszcze chwile, zapraszam do przeczytania artykułu, czym są orby. Dużo czytelników bloga przysyła maile w tej sprawie i komentuje na stronie.