Dlaczego szczerość jest ważna w przyjaźni?

Szczerość to solidny fundament zdrowej przyjaźni opartej na wzajemnym szacunku, zaufaniu i emocjonalnej bliskości. Kiedy jesteście szczerzy, łatwiej jest też rozwiązywać problemy i nieporozumienia, które często pojawiają się w przyjaźniach. Dlaczego szczerość jest ważna? Jak szczerość może pomóc w budowaniu, utrzymywaniu i ulepszaniu przyjaźni? Zapraszam do lektury.

Szczerość pozwala na emocjonalną bliskość

Otwarcie się na siebie i swoje życie może wzmocnić więzi między przyjaciółmi. Badania pokazują, że dzielenie się swoimi sprawami zbliża ludzi do siebie. Jeśli masz z tym trudności, to nie powinieneś się martwić. Większość ludzi nie umie rozmawiać o sobie i swoich sprawach, ani nie czuje takiej potrzeby. Moim zdaniem jest to czerwona flaga i nie powinno się nawet starać o jakiekolwiek bliższe relacje z takimi ludźmi. Natomiast jeśli jesteś introwertykiem, to po przełamaniu pierwszych lodów nie powinieneś mieć problemów z emocjonalną bliskością i szczerością.

Szczerość pozwala być autentycznym w kontaktach z innymi

Autentyczność zasługuje na osobny artykuł, a nawet książkę. W końcu trudno jest się zrelaksować i być sobą w towarzystwie osoby, której nie można zaufać. Jeżeli w rozmowie trzeba uważać na słowa, albo liczyć się z humorami rozmówcy, to nie jest dobry znak. Tym bardziej to nie jest przyjaźń. Dojrzali ludzie i przyjaciele mogą nie zgadzać się z Twoimi poglądami, wyborami czy upodobaniami, ale w zdrowej przyjaźni obie osoby akceptują różnice. Kiedy jesteś szczery ze swoimi przyjaciółmi, wiesz, że oni lubią i szanują cię za twoje prawdziwe ja, a nie za wizerunek, który prezentujesz światu. Albo – co gorsza – za każdym razem inny, w zależności od sytuacji.

Szczerość pozwala przyjaciołom wspierać się wzajemnie

Dobrzy przyjaciele pomagają sobie nawzajem w potrzebie. Jeśli nie potrafisz być szczery ze swoimi przyjaciółmi, mogą oni nie zdawać sobie sprawy, kiedy potrzebujesz pomocy. Na przykład, jeśli mówisz, że czujesz się dobrze, a w rzeczywistości jesteś smutny lub przygnębiony, przyjaciele mogą się nie domyśleć, że czegoś ci potrzeba.

Szczerość buduje zaufanie

Oszustwo niszczy zaufanie w przyjaźni. Jeśli Twój przyjaciel odkryje, że skłamałeś, może zacząć się zastanawiać, w jakiej sprawie jeszcze skłamałeś. Może zacząć kwestionować twoją lojalność i odsuwać się od ciebie, ponieważ nie jest pewien, czy można ci ufać, że będziesz działać w jego najlepszym interesie.

Szczerość może sprzyjać rozwojowi osobistemu

Szczery, prawdziwy przyjaciel nie tylko mówi ci to, co chcesz usłyszeć. Powie Ci również to, co powinieneś wiedzieć. Informacja zwrotna od bliskiego przyjaciela może pomóc w rozwoju, nawet jeśli jej otrzymanie nie jest zbyt przyjemne.

Sprawdź też: Pomaganie innym – czy zawsze powinniśmy pomagać innym?

Na przykład, jeśli Twój najlepszy przyjaciel powie Ci, że wyrobiłeś w sobie nawyk narzekania na problemy w życiu podczas każdej rozmowy z nim, możesz poczuć się zraniony. Ale jeśli jego szczerość zmusi cię do zastanowienia się nad tym, jak postrzegają cię inni, być może wprowadzisz pewne zmiany, które korzystnie wpłyną na wszystkie twoje relacje.

Kłamstwo może stworzyć precedens, którego nie chcesz

W niektórych sytuacjach kłamstwo może aktywnie zachęcać przyjaciela do robienia czegoś, co Ci się nie podoba.

Na przykład, załóżmy, że Twój przyjaciel uwielbia piec ciasta. Niestety, nie jest w tym zbyt dobry. Co tydzień, gdy wpada do Ciebie na kawę, przynosi dużą porcję ciasta i zawsze prosi o Twoją „szczerą opinię”. Jeśli zawsze mówisz: „Ależ to pyszne!”, nawet jeśli jedzenie jest niesmaczne, Twój znajomy może założyć, że doceniasz cotygodniowe otrzymywanie nowych wypieków.

Bardziej uprzejmie byłoby powiedzieć coś w stylu: „Uwielbiam twój entuzjazm w stosunku do pieczenia i to, że chcesz, abym spróbowała rzeczy, które robisz”. Ale tak naprawdę nie są one w moim guście. Byłoby źle z mojej strony, gdybym kłamał i kazał ci przynosić mi rzeczy, których nie zjem”.

Szczerość pozwala nam uczyć się na błędach

Wszyscy popełniamy błędy. Czasami błędy te mogą ranić innych ludzi. Na przykład, możesz zapomnieć o urodzinach przyjaciela lub ujawnić coś, co powinno pozostać prywatne.

Jeśli jednak będziesz szczery wobec swoich przyjaciół i przyznasz się do popełnionego błędu, łatwiej będzie wam obojgu przejść nad tym do porządku dziennego. Zazwyczaj lepiej jest uczciwie przyznać się do swoich czynów, szczerze przeprosić i w miarę możliwości spróbować zadośćuczynić.