Dlaczego kobiety wolą mężczyzn z pieniędzmi?

Pytanie, czy kobiety lecą na kasę i wolą mężczyzn z pieniędzmi, jest jednym z wielu pytań o charakterze uogólniającym. Jeśli jesteś stałym czytelnikiem tego bloga, to zapewne zauważyłeś, jak bardzo staram się unikać uogólnień. Taka postawa zresztą jest zgodna ze stanowiskiem rozwoju osobistego, gdyż zwykle wszystko wymaga indywidualnego podejścia. Dlaczego zatem poruszam temat związków i pieniędzy? Sytuacja materialna i finansowa jest nieodłącznie związana z relacjami romantycznymi. Nie tylko dlatego, że żyjemy w finansowym świecie, ale również dlatego, że założenie rodziny wymaga odpowiedzialności materialnej.

Kobiety i mężczyźni różnie postrzegają pieniądze

Jest wiele różnic pomiędzy kobietą i mężczyzną. W kwestia finansowej, dla kobiet pieniądze to miłość, dla mężczyzn pieniądze to wolność.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą postrzegać pieniądze jako ściśle związane z szacunkiem i władzą, ale mężczyźni są bardziej skłonni czuć się zaangażowani i kompetentni w operowaniu pieniędzmi oraz podejmować ryzyko w celu zgromadzenia bogactwa. Kobiety mają bardziej emocjonalne podejście do pieniędzy i traktują je jako narzędzie do osiągania osobistych celów, od statusu po zakupy. Innymi słowy, mężczyźni mają więcej satysfakcji z gromadzenia pieniędzy, a kobiety z ich wydawania. Brzmi jak prawda absolutna, co?

Związki dla pieniędzy nie są złym rozwiązaniem

Relacje oparte na korzyściach finansowych to relacje jak każde inne. Jedynym problemem jest tutaj gra pozorów. Niewiele bowiem kobiet mówi wprost o swoich motywacjach, a panowie udają, ze nie widzą. Kobiety zwykle myślą, że dadzą radę w takiej relacji, że wytrzymają psychicznie. Panowie natomiast liczą na to, że kiedyś się to rozwinie w romantyczną miłość. Problem w tym, że każdy gra w jakąś grę. W tym miejscu mogę polecić doskonałą książkę na ten temat pt. „Games People Play: The Psychology of Human Relationships” autorstwa Erica Berne. Brak szczerości to stresujacy związek o burzliwym przebiegu, niespełnione oczekiwania, zdrady i oszustwa i najczęściej trochę traumy. 

Przeczytaj też: Dlaczego szczerość jest ważna w przyjaźni?

O ile nie każda kobieta przywiązuje wagę to sytuacji materialnej partnera, tak z wielu względów kobiety interesują się mężczyznami o ustabilizowanej sytuacji finansowej i wola związać się z kimś, kto ma pieniądze. Zatem tak, kobiety wolą mężczyzn z pieniędzmi. I jest to najczęściej świadoma decyzja podyktowana potrzebą bezpieczeństwa i stabilizacji.

Tradycyjnie kobiety wychodziły za mąż dla poprawy statusu materialnego

Małżeństwo jest elementem tradycji w wielu kulturach. A wychodzenie za mąż dla poprawy kondycji materialnej nie jest wcale tradycja odosobniona. Oczywiście, małżeństwo to poważna decyzja, która wymaga przemyślenia własnych wyborów i odrobiny szczęścia, ale nie zmienia to faktu, że jest to sposób na zmianę statusu społecznego. I w tym nie ma nic złego. Kobiety nie powinny się wstydzić chłodnych kalkulacji i swoich prawdziwych pobudek. Należy pamiętać, że małżeństwo to przede wszystkim umowa. Jeśli druga strona akceptuje jej warunki, wtedy mamy jasną i klarowną sytuację. Aczkolwiek mniej chętnych do jej zawarcia. Słusznie czy nie, małżeństwo jest zawsze tożsame z wartościami i chcemy je widzieć jako szczęście, a nie umowę. W końcu każdemu jest miło, gdy się staje „tym jedynym”, a nie dobrym wyborem inwestycyjnym. Pewnie dlatego dominują takie, a nie inne poglądy. Ale to jest zestawienie oczekiwania kontra rzeczywistość.

Sytuacja finansowa to odzwierciedlenie cech męskich

Jest różnica pomiędzy umiejętnością zarabiania a gromadzenia majątku. Jednak wielu kobietom umiejętność zarabiania w zupełności wystarczy, nawet jeśli mają finansową świadomość. Kobiety widzą w tym zdolność do skupienia i trzymania się wytyczonej drogi wystarczająco długo, aby osiągnąć zamierzone efekty. Pokazujesz w ten sposób, że się nie poddajesz i jesteś wytrwały w dążeniu do celu. Jest to ważne zwłaszcza dla kobiet, które szukają uwagi i wymagają zaangażowania. Można ta myśl pociągnąć dalej i pokusić się o dodatkowe stwierdzenie. Nawet kobiety, które są zainteresowane tylko dorywczymi związkami, wolą mężczyzn, którzy wiedzą, jak przejrzeć sprawy do końca – zakończyć to, co zaczęli.

Taki sam wydźwięk ma pójście na studia, prowadzenie własnego biznesu, czy udana kariera.

Dla kobiet ma znaczenie, skąd mężczyzna ma pieniądze

Poprzeczka wciąż rośnie. Nie dość, że kobiety patrzą na finansowy status, to jeszcze biorą pod uwagę jego pochodzenie. Ale nie przypisywałbym takiego podejścia tylko kobietom. Jest różnica pomiędzy zapracowaniem, a odziedziczeniem czy przejęciem. I taka informacja dużo mówi o człowieku. A co na to psychologia? W jednym badaniu z 2012 roku wyniki pokazały, że 90 procent kobiet wolało mieć romantyczny związek z mężczyzną, który zarobił swoje pieniądze, podczas gdy tylko 5 procent chciało nawiązać romantyczny związek z mężczyzną, który odziedziczył swoje pieniądze.

Dlaczego kobiety wolą facetów z pieniędzmi?

  1. Jeśli umiesz zarabiać i gromadzić majątek, to masz wymagane do tego cechy charakteru i odpowiednią osobowość, które czynią cię odpowiedzialnym i przedsiębiorczym człowiekiem. 
  2. Skupienie na osiąganiu celów jest jedna z najważniejszych cech męskich, która przyciąga kobiety. Status finansowy świetnie to pokazuje.
  3. Dostęp do zasobów to nie tylko bezpieczeństwo przetrwania czy utrzymania standardu życia. To także nowe możliwości, kontakty i doświadczenia. Docenią to szczególnie kobiety lubiące podróże, luksus i status społeczny.  
  4. Poprzez pieniądze manifestujesz ambicje, cel w życiu, rozwój i odpowiedzialność, a kobiety zawsze wyżej cenią mężczyzn z inicjatywą.
  5. Dla komfortu i spokoju.
  6. Kobiety lubią zabawę i rozrywkę.
  7. Pieniądze działają jak afrodyzjak i są podniecające.

Prince, Melvin. „Women, men, and money styles.” Journal of economic Psychology (1993).
Li YM, Li J, Chan DK, Zhang B. When Love Meets Money: Priming the Possession of Money Influences Mating Strategies. Front Psychol. 2016 Mar 21;7:387. doi: 10.3389/fpsyg.2016.00387. PMID: 27047415; PMCID: PMC4801008.
https://www.westernsydney.edu.au/newscentre/news_centre/story_archive/2012/
its_not_about_the_money_research_reveals_women_are_more_interested_in_a_mans_earning_capacity_than_the_size_of_his_wallet