Pomyśl o ile łatwiejsze (chociaż to też w sumie zależy) byłoby Twoje życie, gdybyś miał zdolność czytania w myślach innych ludzi. Podejrzewam, iż istnieje niewiele osób, które odmówiłyby, gdyby tylko miały możliwość opanowania tej umiejętności. Szczerze? Ja nie zastanawiałbym się nawet przez ułamek sekundy. A co by było gdybyś przynajmniej miał możliwość odkrycia czy ktoś jest wobec Ciebie szczery czy, kolokwialnie mówiąc, robi Cię w wała?

 

Przyznasz, że to też całkiem interesująca perspektywa. W tym artykule omówimy sobie podstawowe gesty oraz mowę werbalną, które zdradzają osoby, nie do końca chcące powiedzieć Ci całą prawdę. To smutne, ale cały świat, na czele z politykami PO oraz pracownikami programów “informacyjnych” i “publicystycznych” TVN-u oparty jest na kłamstwie i iluzji, dlatego warto chociaż w jakimś stopniu umieć się przed tym uchronić i mieć podstawy wiedzy, która mówi o tym jak rozpoznać kłamcę.Wydłużający się nos u kobiety symbolizujący kłamcę.

 

UWAGA! Nie oceniaj kogoś z góry na podstawie jednego sygnału tutaj opisanego! Dana osoba może być zdenerwowana nie dlatego, że jest kłamcą i próbuje Cię zwieść, a z zupełnie z innego niepowiązanego ze sprawą rzekomego kłamstwa powodu. W rezultacie Twoje oskarżenie może okazać się dla niej krzywdzące! Także, po przeczytaniu tego artykułu, nie traktuj się jako specjalistę mowy ciała i eksperta w wykrywaniu kłamstw, nie baw się w Sherlocka XXI wieku, bo możesz tym komuś zrobić przykrość. Zakładam, że nie jesteś idiotą (bo tacy nie wchodzą na tego bloga), więc do rzeczy…

 

Jak rozpoznać kłamcę?

Na wstępie chciałbym złamać pewien stereotyp – otóż unikanie kontaktu wzrokowego nie jest wyznacznikiem nieszczerości rozmówcy! Często to wyrafinowany kłamca, w celu przekonania o swoich szczerych intencjach utrzymuje długi, wręcz nachalny (to powinno wzbudzić nasze podejrzenia) kontakt wzrokowy, w przeciwieństwie do osoby mówiącej prawdę, która dozuje go w naturalny sposób.

 

1. Nieszczery uśmiech – co to znaczy? Dostajesz od teściowej na gwiazdkę kolejne 10 par skarpetek, których naprawdę już nie masz gdzie upychać. Do tego mają strasznie chujowe wzorki i ogólnie nie założyłbyś ich nawet gdyby to było jej ostatnie życzenie przed śmiercią. Co robisz? Dziękujesz z uśmiechem angażującym jedynie usta, podczas gdy szczery, naturalny uśmiech angażuje Kłamca, którego symbolizuje mężczyzna, który ma skrzyżowane palce. mięśnie całej twarzy włącznie z ruchem gałek ocznych, którego to ruchu człowiek  nie jest w stanie w tym kontekście kontrolować.

 

2. Pocieranie oka – kolejna typowa cecha charakteryzująca kłamcę, jest to reakcja naszego mózgu, który podświadomie próbuje  powstrzymać nas od patrzenia na osobę, którą mamy zamiar oszukać. Pamiętaj, że  to nie musi oznaczać kłamstwa, być może kogoś po prostu zaswędziało oko.

 

3. Ukrywanie ust – nasz mózg zmusza nas do tego gestu, gdyż “proponuje” przemilczeć nieprawdziwą informację, którą masz zamiar przekazać rozmówcy. Często wykonane jest to pod przykrywką fałszywego ziewnięcia lub odkaszlnięcia (jeśli można użyć takiego sformułowania).

 

4. Kolejną cechą pozwalającą rozpoznać kłamcę jest sztywna, spięta sylwetka (szczególnie od pasa w górę), ograniczone ruchy rąk, brak naturalnej ekspresji i gestykulacji. Kłamca stara się zająć jak najmniej przestrzeni wokół siebie, co oznacza, że chce coś dla siebie zachować. Kłamca przyjmuje pozycję defensywną w przeciwieństwie do osoby mówiącej prawdę, przekonanej o swojej szczerości oraz prawdziwości swoich twierdzeń.

 

5. U kłamcy mowa niewerbalna i słowa nie idą ze sobą w parze. Wracając jeszcze raz do przykładu skarpetek od teściowej – jeśli obdarowany wyraża “zachwyt” nad prezentem mówiąc, np. “oj dziękuję, jakie ładne wzorki” i dopiero po wypowiedzeniu tych słów uśmiecha się, jest bardzo prawdopodobne, że kłamie. Szczere zadowolenie z prezentu byłoby okazane słowami z równoczesnym uśmiechem w tle.Premier Polski Donald Tusk - narodowy kłamca Polaków.

 

6. Tusk (oj, przepraszam, chciałem użyć jakiegoś synonimu słowa “kłamca” i to było moje pierwsze skojarzenie) często stara się umieszczać różnego rodzaju przedmioty pomiędzy sobą, a okłamywaną osobą (paczka papierosów czy nawet zwykła łyżeczka), które mają dać wrażenie swego rodzaju oddzielenia od rozmówcy i stworzenia mu (kłamcy) pewnej strefy komfortu. Jest to wynikiem próby zwiększenia swojej pewności siebie poprzez podświadomy odbiór iluzji bariery bezpiecześtwa, którą rzekomo ma dawać użyty przedmiot.

 

Osoby mówiące nieprawdę nie zdradza jedynie ich specyficzna mowa niewerbalna, ale również wypowiadane przez nich słowa oraz sposób w jaki to czyni.                                                                                                                                                                                        

7. W odpowiedzi na pytanie rozmówcy, kłamca często używa podwójnego zaprzeczenia, w którym powtarza słowa zawarte w pytaniu. O co konkretnie chodzi? Spójrzmy na ten przykład.

 

- Dziennikarz: Czy Pan nie obiecywał przypadkiem obniżenia podatków?

- Tusk: Nie, nie obiecywałem nigdy obniżenia podatków.

 

Już rozumiesz? Powtórzenie słów z pytania oraz dwukrotne użycie partykuły “nie” ma wzmocnić przekaz i dać wrażenie przekonania o swojej prawdomówności.

 

8. Kłamca sprawia wrażenie mówiącego z pewnym wysiłkiem, nienaturalnie duszącego słowa, jakby ciężko byłoby mu je Kobieta trzymająca uśmiechnięta maskę jako symbolikę fałszywości. przepuścić przez swój podświadomy filtr prawdziwości. Mówi również troszkę  ciszej, często przez nos, monotonnie, bez jakiejkolwiek akcentacji  kluczowych słów, które mogłyby świadczyć o jego prawdziwości. Wszystko w  jego wypowiedziach jest jednopoziomowe i jałowe w przeciwieństwie do osoby  mówiącej prawdę, która stara się podkreślić momenty wskazujące na swoją  szczerość wobec interlokutora.

 

PAMIĘTAJ! WIEDZA TA, JAK KAŻDA INNA Z TEGO ZAKRESU, NIE DAJE GWARANCJI SŁUSZNEGO OSĄDU AMATOROWI!

 

A Ty jak często jesteś w sytuacji, w której nie wiesz czy Twój rozmówca jest z Tobą szczery? Udaje Ci się poprawnie zinterpretować jego intencje? Może masz jeszcze jakąś ciekawe metody jak rozpoznać kłamcę? Pisz, dyskutuj, dziel się swoim zdaniem.

 

Pozdro ;)